12 pasaulē visvairāk pārdotās grāmatas

Grāmatas daudzu cilvēku dzīvē ieņem nozīmīgu vietu. Ļaudis gremdējas grāmatu pasaulē ne tikai relaksējoties pēc saspringtas darba dienas, bet arī tāpēc, ka bieži vien vēl pēc tipogrāfijas krāsas smaržojošais sējums sola atkal jaunus un jaunus atklājumus, ļauj izdzīvot varoņu likteņus. Piedzīvojumi, romantiskas drāmas, kriminālromāni – katrā žanrā ir daudz tādu daiļdarbu, kas kļuvuši ārkārtīgi populāri visā pasaulē.

Šajā sarakstā apkopotas divpadsmit visvairāk pārdotās grāmatas pasaulē, kas laistas klajā milzīgās tirāžās. Jāpiebilst, ka sarakstā nav iekļauta ne Bībele, ne Korāns, ne “Mao Czeduna citāti”, ne arī „Odiseja”, kaut gan tieši Bībele ir ierakstīta Ginesa rekordu grāmatā kā visvairāk pārdotā grāmata pasaulē – tā ir laista klajā vairāk nekā 5 miljardi eksemplāru lielā tirāžā.

12. The Catcher in the Rye, J . D. Salinger

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-01

65 miljoni eksemplāru
Grāmata „Uz kraujas rudzu laukā” – tas ir stāsts par kādu puisi vārdā Holdens Kolfīlds, kurš grib izrauties no apnicīgās skolas, no derdzīgās kopmītnes, no visas šīs dzīves “priekš kaķiem”. Holdens Kolfīlds nelīdzinās citiem Selindžera varoņiem. Viņš sapņo par konkrētu rīcību: viņam gribas “dzīvot pie strauta”, darīt visu ar savām rokām, audzināt bērnus pēc sava prāta, pašam iemācīt viņiem kaut ko svarīgu.

 

11. The Alchemist, Paulo Coelho

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-02

65 miljoni eksemplāru

1988.gadā iznākušā Koelju romāna galvenais varonis, aitu gans, tiecas pēc labākas dzīves, iepazīstot jaunas zemes un vietas pasaulē, darot pavisam vienkāršu darbu – ganot aitas. Autors liek aizdomāties par dzīvi – par tās nozīmīgumu, par mērķi, par to, ko cilvēks cer un grib sagaidīt no savas dzīves. Paulu Koelju ir otrs visvairāk lasītais Latīņamerikas rakstnieks pēc G. G. Markesa. P.Koelju ievērojamākais darbs “Alķīmiķis” jau publicēts vairāk nekā 80 valstīs un tulkots 41 valodā.

 10. Think and Grow Rich, Napoleon Hill

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-03

 70 miljoni eksemplāru

Grāmatā „Domā un kļūsti bagāts” parādīts drošs ceļš, kā pārvarēt visus šķēršļus, piepildīt visas vēlēšanās un iegūt veiksmi. Šī grāmata satricina ar tās dzīvi pārveidojošo spēku. Grāmatā autors soli pa solim māca kādas īpašības ir jāpārvar un jāapgūst, lai savu prātu virzītu uz veiksmi un finansiāliem panākumiem. Napoleons Hills grāmatu sarakstīja Lielās Depresijas laikā (1937.gadā). Hills, laižot klajā grāmatu, kurā aprakstīti trīspadsmit panākumu gūšanas principi, tiek uzskatīts par ciltstēvu grāmatām ar „padomiem topošajiem miljonāriem”.

9. The Da Vinci Code, Dan Brown

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-04

80 miljonu eksemplāru

Grāmata, kas klajā nāca tikai pirms 12 gadiem, jau ir iekļuvusi pašu lasītāko topā pasaulē. Dena Brauna „Da Vinči kods” 2003.gadā izpelnījās baznīcas pārstāvju zvērīgas dusmas, kuri uzskatīja, ka tajā ir nepatiesa informācija un sagrozīti vēsturiski fakti. Aizraujošā, mistiskā detektīvromāna galvenajam tēlam, Hārvarda universitātes reliģiskās simboloģijas profesoram Robertam Lengdonam, jāatšķetina Luvras kuratora Žaka Sonjēra slepkavību. Sonjēra līķis tika atrasts Luvras muzeja zālē, pilnīgi kails “Vitrūvija cilvēka” pozā un ar šifrētu uzrakstu sev blakus. Šis šifrs norāda uz to, ka risinājuma atslēga jāmeklē Leonardo da Vinči darbos. Lengdons tiek nepatiesi apsūdzēts kuratora slepkavībā. Atrisināt mīklas un atrast īsto slepkavu, Robertam palīdz kriptogrāfe, Žaka Sonjēra mazmeita – Sofija Nevē.

 

8. The Lion, the Witch and the Wardrobe, C. S. Lewis

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-05

85 miljoni eksemplāru

Klaiva Lūisa romāns „Lauva, Ragana un drēbju skapis” ir pirmā piecu grāmatu ciklā „Nārnijas hronikas”. Lai pasargātu no Otrā pasaules kara laikā nodarītajiem postījumiem Londonā, vecāki nosūta četrus bērnus uz kāda veca profesora lauku māju. Reiz, spēlējot paslēpes, vienā no istabām viens no viņiem atrod noslēpumainu drēbju skapi, caur kuru ir iespējams nonākt pasaku zemē Nārnijā. Šajā zemē valda mūžīgā ziema, kura ir skaistās, bet ļaunās raganas lāsts. Bērni uzsāk neparastus un bīstamus piedzīvojumus, kuru laikā pasaku zemē ir iespējams sastapt gan cilvēkus, gan dažādākos ļaunos un labos radījumus.

 

7. Dream of the Red Chamber, Cao Xueqin

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-06

100 miljoni eksemplāru

Vienīgā ķīniešu grāmata, kas iekļuvusi pašu pārdotāko topā, ir Cao Sjueciņa romāns „Sarkanā kambara sapnis”. Stāsts ir par kādu ķīniešu ģimeni, kuras dzīve rit Czin dinastijas valdīšanas laikā. Darbs tiek uzskatīts par vienu no četriem klasiskajiem ķīniešu romāniem. Tostarp „Sarkanā kambara sapnis” tiek uzskatīts arī par vienu no visu laiku pašiem sarežģītākajiem romāniem – tajā ir teju 40 galveno tēlu un apmēram 500 otrā plāna personāžu.

 

6. She: A History of Adventure, H. Rider Haggard

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-10

100 miljoni eksemplāru

Romānu savos darbos citējuši tādi slaveni psihoanalītiķi kā Zigmunds Freids un Karls Jungs. Šis ir pats populārākais Henrija Raidera Hegarda darbs. Romāns veltīts vienam no pašiem dramatiskākajiem momentiem Meksikas vēs­turē — tās seno iedzīvotāju acteku cīņai ar spāņu iekarotājiem — konkistadoriem Ernando Kortesa vadībā. Uz bagāta dokumentāla, vēsturiska un etno­grāfiska materiāla pamata rakstniekam izdevies parā­dīt acteku sadzīvi un kultūru, viņu pilsētas un zemi.

5. Ten Little Niggers, Agatha Christie

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-11

100 miljoni eksemplāru

“Desmit mazi nēģerēni” (, 1939) ir viens no populārākajiem britu detektīvliteratūras karalienes Agatas Kristi darbiem, kura atskaņas līdz pat mūsdienām sastopamas neskaitāmos visdažādāko žanru romānos, jo īpaši šausmu filmās, un pat datorspēlēs. 1939. gadā šo romānu ar nosaukumu “Un tur nesēž vairs neviens” turpinājumos publicēja britu laikraksts Saturday Evening Post. Tā bija pirmā reize, kad tika mainīts romāna nosaukums. Vēlāk grāmatas nosaukums — galvenokārt politkorektuma vārdā — mainīts vairākkārt. Romāna nosaukums bijis arī “Desmit mazi indiāņi”, un tekstā sastopamais dzejolītis pārveidots tā, lai būtu par indiāņiem. ASV iznākušajā “Un tur nesēž vairs neviens” versijā dzejolītis ir par karavīriem un arī ceļotājiem liktenīgā sala iemantojusi Karavīru salas nosaukumu.

Romāna sižets ir vienkāršs un ģeniāls. Desmit cilvēki dodas uz salu netālu no Devonas krastiem. Salā viesi nonāk namā, kur katrā istabiņā ir ierāmēts bērnišķīgs dzejolītis par desmit maziem nēģerēniem, kas cits pēc cita ņem nelabu galu. Drīz vien salas viesi apjauš, ka desmit mazie nēģerēni patiesībā ir viņi. Un arī slepkava, iespējams, ir viens no viņiem.

4. Harry Potter and the Sorcerer’s Stone, J. K. Rowling

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-13

107 miljoni eksemplāru

Kaut gan pasaulē visvairāk pārdoto grāmatu topā vajadzētu būt arī citiem romāniem par Harija Potera piedzīvojumiem, tās tomēr tajā nav iekļautas, lai saraksts nekļūtu pārāk vienveidīgs (katrs romāns par jauno burvi laista klajā apmēram 50-65 miljonu eksemplāru tirāžā). Pirmā (pavisam ir septiņas) angļu rakstnieces Džoannas Roulingas grāmata par Hariju Poteru dienasgaismu ieraudzīja 1997.gadā.

3. Le Petit Prince, Antoine de Saint-Exupéry

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-14

140 miljoni eksemplāru

Franču aristokrāta Antuāna Sent-Ekziperī 1943.gadā sarakstītā alegoriskais stāsts “Mazais princis” ir poētisks vēstījums par to, kā lidmašīnas pilots, kurš cieš avārijā un nosēžas tuksnesī, un tur satiek mazu zēnu, kas uz Zemi atlaidies no neliela asteroīda. Stāsts ir filozofisks, un lai arī grāmata tiek pasniegta kā bērnu literatūra, „Mazais princis” pieaugušajiem lasītājiem ir devis vairākas filozofiskas atklāsmes par cilvēka raksturu.

2. The Lord of the Rings, J.R.R. Tolkien

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-08

150 miljoni eksemplāru

„Gredzenu pavēlnieks” ir fantāzijas žanra triloģija, ko sarakstījis Dž. R. R. Tolkīns. Tas ir episks stāsts par hobita Frodo Baginsa un viņa biedru gaitām, un cīņu Gredzena karā. Tolkīna triloģija iesākumā tika sarakstīta kā viens vesels milzīgs romāns, bet vēlāk izdevēji to sadalīja trīs atsevišķās grāmatās – „Gredzena brālība”, „Divi torņi” un „Karaļa atgriešanās”. Arī atsevišķi publicētais romāns „Hobits” sasniedza pārdošanas rekordus – 140,6 miljoni eksemplāru, taču arī netika iekļauts sarakstā, tā paša iemesla dēļ, kā sešas grāmatas par Hariju Poteru. Triloģija Lielbritānijā kļuva tik ļoti populāra, ka tika atzīta par „visas nācijas pašu iecienītāko romānu”.

1. A Tale of Two Cities, Charles Dickens

12-visvairak-pardotas-gramatas-pasaule-07

200 miljoni eksemplāru

Čārlza Dikensa romāns “Stāsts par divām pilsētām” vēsta par notikumiem, kas noved pie Franču revolūcijas. Grāmata pārdota vairāk nekā 200 miljonos eksemplāros, tā kļūstot par pārdotāko grāmatu pasaulē.

Grāmatas darbība norisinās Lielās Franču revolūcijas laikā, stāsta centrā ir divas pilsētas – Londona un Parīze. Dikenss romāna lasītājus iepazīstina ar tā laika šausmīgajiem dzīves apstākļiem un šķiru nevienlīdzību, bez liekiem izskaistinājumiem atklājot revolucionāru nežēlību. Uz briesmīgo notikumu fona mēs varam sekot līdzi ar dažādiem varoņiem, kuri cenšas izdzīvot šajā juku laikā, nezaudēt savu iekšējo “es”.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

 

 

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
gudrinieks
gudrinieks

Vienmēr domāju ka pārdotākā ir Bībele.