Tiesībsargs: VID prettiesiski aprēķinājis nodokļus iedzīvotāju vietā

Ieva Jaunzeme
VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme

Tiesībsargs pārbaudes lietā par Valsts ieņēmuma dienesta (VID) rīcību konstatējis, ka iestāde prettiesiski (novēloti) aizpildījusi iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju un aprēķinājusi nodokļus to maksātāju vietā.

Šāda VID rīcība negatīvi ietekmē daudzu iedzīvotāju intereses.

No 2021. gada ar likumu ir stājušās spēkā jaunas VID pilnvaras – nodokļu maksātāja vietā iesniegt gada ienākumu deklarāciju saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju un attiecīgi veikt nodokļu aprēķinu. Tas attiecas uz gadījumiem, kad nodokļu maksātājam bija pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, bet viņš nav to iesniedzis. Tas reizē nozīmē arī to, ka VID ir jāinformē nodokļu maksātāji, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, bet kuri to nav izdarījuši līdz noteiktajam termiņam.

No iedzīvotāju sniegtās informācijas tiesībsargam redzams, ka par jaunajām VID pilnvarām viņi uzzinājuši tikai tad, kad sākta nodokļu piedziņa. Tiesībsargs pārbaudes lietā konstatēja, ka VID automātisko gada ienākumu deklarāciju aizpildīšanu un nodokļa aprēķinu izpildīja novēloti, pārkāpjot likumā noteiktos termiņus. Par laika posmu no 2018. – 2020. gadam VID ir prettiesiski aizpildījis vairāk nekā 100 tūkstošus gada ienākumu deklarācijas.

Zīmīgi, ka iestāde atzīst likumpārkāpumu.

Kā vienu no galvenajiem iemesliem savai rīcībai VID minējis Covid-19 izplatību, jo cilvēkresursi un laiks pamatā tika veltīti pabalstu aprēķināšanai un izmaksāšanai, kā arī VID informācijas sistēmu pielāgošanai.

“Mūs neapmierina Valsts ieņēmumu dienesta skaidrojumi. Šie un jebkādi citi līdzīgi argumenti nav un nevar būt attaisnojums likuma pārkāpumam. Iestādei pašai būtu nepieciešams vēl vairāk un vēl intensīvāk iedzīvotājiem saprotamā valodā skaidrot par jebkāda veida jauniem risinājumiem vai iestādes pilnvarām rīkoties nodokļu maksātāju vietā,” uzsver tiesībsargs Juris Jansons.

Proti, cilvēkiem ir jābūt lietas kursā, ka viņu vietā tiks iesniegtas gada ienākumu deklarācijas un veikts nodokļa aprēķins, ja nodokļu maksātājs to neizdarīs pats.

Šobrīd tiesībsargs aicina VID atcelt visus prettiesiskos lēmumus. Tiesībsarga ieskatā ik gadu pirms 1. marta VID ir jāsniedz plašs skaidrojums sabiedrībai par gada ienākumu deklarāciju iesniegšanas obligātumu un sekām, kas iestājas, ja attiecīgais pienākums nav izpildīts.

Savukārt Finanšu ministrijai ir jāizvērtē VID amatpersonu atbildība, kas pieļāvušas konstatēto nodokļu maksātāju tiesību un interešu pārkāpumu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: db.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
krokodils
krokodils

No iedzīvotāju sniegtās informācijas tiesībsargam redzams, ka par jaunajām VID pilnvarām viņi uzzinājuši tikai tad, kad sākta nodokļu piedziņa. – tas rāda, ka VID ir nevis aprēķinājis, bet arī piedzinis nepareizos nodokļus un kā vienmēr visu sarēķinājis budžetam par labu. Sen ir nepieciešams ieviest civillikumā noteiktos gada 6% par aizņēmumu arī VID.

Antons
Antons

Izlasiet ko VID atbildeja uznemumam, kad uznemum noradija, ka kovidam del pagaidam aptureja darbibu un nebija iespeja veikt komercdarbibu “Par iesniedzējas norādīto, ka tās nodomus sākotnēji paralizēja Covid 19 pandēmija, jo potenciālie klienti tika ievērojami ierobežoti vai vispār slēgti, kara dēļ nav pieejams tirgus, kā arī paralizēta iesniedzējas darbība….. Jebkura komercdarbība ir saistīta ar komerciālo risku. Tādējādi jebkura darbība iepriekš ir rūpīgi jāapsver un jāizplāno – personai, kas vēlas nodarboties ar komercdarbību, ir jāspēj saskatīt ne tikai iespējamo pozitīvo rezultātu, bet arī jāspēj izvērtēt faktorus, kas var ietekmēt sagaidāmo rezultātu. No tā izriet, ka komersantam pirms komercdarbības uzsākšanas ir jābūt… lasīt vēl »

Andris
Andris

Nodokļi uzņēmumam! Neko nevar saprast, kā viņi aprēķina, par ko? Nesakrīt ar grāmatvedības aprēķinu. Dokumentiem jābūt tādiem, lai otra persona tos saņemot saprot. Par ko un cik jāmaksā. Mēs uzņēmēji esam STULBĀ situācijā, nesaprotot par ko esam parādā? Pārmaksu nekad neesmu saņēmis. Ir jāmaina šī sistēma!
Jāpiestāda rēķins ar atšifrējumu ! Gan uzņēmumiem, gan privātpersonai.
Mēs veikalos maksājam par preci, es zinu par ko. ŠEIT VID institūcijā, kā vajag!

Kariņš no Delavēras
Kariņš no Delavēras

Izrādās Latkrievijā ir arī tiesībsargs. Vai tik tas nav tas pats, kurš saņem lielāku algu par VID ģenerāldirektoru?