Latvijā pērn strauji audzis naftas gāzes imports no Krievijas

Pērn Latvijas imports no Krievijas ir pārsniedzis 0,5 miljardus eiro, un lielāko importa daļu veido nevis daudz apspriestie graudi, kas pārsvarā Latvijā nepaliek, bet gan minerālie produkti, īpaši sašķidrinātā naftas gāze, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Naftas gāze pērn ievesta vairāk nekā 120 miljonu eiro vērtībā. Importētās naftas gāzes apjoms pieaudzis par vairāk nekā 65%, salīdzinot ar Krievijas iebrukuma Ukrainā pirmo gadu. Situācija mainīsies šā gada beigās, kad naftas gāzei tiks ieviestas sankcijas, taču, kamēr to nav, Krievijas naftas gāzi, visticamāk, turpina lietot pat valsts uzņēmumi, atzīmē raidījums.

Pirmajā kara gadā Latvija no Krievijas iepirka fosilos resursus vairāk nekā 800 miljonu eiro apmērā. 2023.gada pirmajos 11 mēnešos – 176 miljonu eiro apmērā. Lielākā sadaļa ir sašķidrinātā naftas gāze – 122 miljoni eiro, kuru izmanto, piemēram, gāzes balonos vai mašīnām ar autogāzi.

Lielākie šīs gāzes tirgotāji Latvijā ir uzņēmumi “Latvijas propāna gāze” (LPG) un “Intergaz”. 90% LPG līdz 2022.gada vidum piederēja Kiprā reģistrētai firmai “Areti International Group”. To izveidojis Krievijas miljardieris Igors Makarovs, kurš bijis “Latvijas gāzes” līdzīpašnieces “Itera Latvija” padomes priekšsēdētājs. Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ Makarovam sankcijas noteica Lielbritānija un Ukraina, taču ne Eiropas Savienība vai ASV. Pēc “Areti International Group” aiziešanas no kompānijas par LPG patiesajiem labuma guvējiem kļuvuši Latvijas valstspiederīgie Aleksandrs Siņegubovs un Anatolijs Černihs.

Savukārt Daugavpilī reģistrētajai “Intergaz” joprojām ir saistība ar citu Krievijas miljardieri – tajā patiesais labuma guvējs ir naftas biznesmenis Rašids Sardarovs. Dažus mēnešus pēc kara sākuma Uzņēmumu reģistrā viņa pilsonība nomainīta no Krievijas uz Bosnijas un Hercegovinas. Sankciju sarakstos Sardarova nav.

Ne “Intergaz”, ne LPG nav atsaukušies aicinājumiem izskaidrot tirgotās naftas gāzes avotu.

No nākamā gada importēt krievu naftas gāzi vairs nevarēs, jo Eiropas Savienībā panākta vienošanās to iekļaut sankciju sarakstā. Kamēr sankciju nav, krievu sašķidrināto naftas gāzi var pirkt arī valsts uzņēmumi un iestādes, atzīmē raidījums.

To iepērk vairākas pašvaldības, kā arī valsts uzņēmumi “Latvijas dzelzceļš” un “Latvijas valsts meži”. Pērn abu uzņēmumu iepirkumos par kopā aptuveni pusmiljonu eiro uzvarēja “Intergaz”. Uzņēmumi norāda, ka izslēgt Krievijas izcelsmes naftas gāzi no iepirkumiem neesot juridiska pamata, jo “Eiropas Savienībā nav lieguma importēt Krievijas Federācijas gāzi”.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Cirks
Cirks

Nezinu par Latviju, bet par to ka citas lielās Eiropas valstis visu pērk un pārdod un ka notiek tirdzniecība ar Krieviju jaunos rekordapjomos, to esmu daudz kur rakstījis. Cilvēki tik ļoti pārņemti ar to versiju ko viņiem stāsta panorāma, delfi, tvnet, ka pat netic, sauc mani par Putina trolli, man saka ka es skatoties krievu propogandu, lai es paskatos Latvijas faktu pārbaudītājus, palasu Rebaltikas rakstus, un paskatos ukraiņus. Un ka esot sankcijas un viņas strādājot, ka Krievijas ekonomika sabrukšot.

ērce
ērce

Vienotība (Jaunā un Vecā) ar savu bandu ļoti dīvaini uzvedas.

Kaža
Kaža

Latvieši tiek diskriminēti pēc piederības kolaborantu aprindām,kuru priekšstāvji no rīta līdz vakaram rēgojas masu medijos-bīstamākie Latvijai bijušie komunisti,komsorgi,čekas aģenti un citi okupācijas režīma mēsli iecelti dārgakmeņu kārta ar visu veco smardu.

sadists
sadists

Interesanti, kas ir labāks izglītots nelietis vai neizglītots labs cilvēks?

Fuel
Fuel

Lielbritānija joprojām pēr gāzi un naftu no Krievijas. Un turpinās pirkt. So what? Tiesa gan, viņiem pietika saprāa pamest to ES miskasti sapūšanai. ;-)