Latvijā bankās saistībā ar sankcijām iesaldēti apmēram 55 miljoni eiro

Moneyval

Latvijas bankās saistībā ar Eiropas Savienības (ES) un ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) noteiktajām sankcijām pret Krieviju līdz 25.marta dienas beigām bija iesaldēti apmēram 55 miljoni eiro, pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

“Iepriekšējā nedēļā kopējās iesaldētās summas būtisku palielinājumu veido iesaldētie vērtspapīri,” skaidroja komisijā. Nedēļu iepriekš – līdz 18.marta dienas beigām – Latvijas bankās bija iesaldēti apmēram 17,5 miljoni eiro, tādējādi nedēļas laikā iesaldētajai summai palielinoties par 37,5 miljoniem eiro.

Pēc FKTK minētā, Latvijas bankās ir identificētas trīs fiziskās personas, kuras ir tieši pakļautas sankcijām, un 32 juridiskas personas, kuras nav tieši iekļautas sankciju sarakstos, bet konstatētas sankcijām pakļauto personu īpašumtiesības vai kontrole šajās juridiskajās personās, līdz ar to šo personu līdzekļi un vērtspapīri ir iesaldēti.

Tāpat FKTK norāda, ka bankas datus sniegušas atbilstoši līdz minētajam datumam veiktajam izvērtējumam, taču darbs turpinās. “Iesaldēto līdzekļu apjoms nākotnē var mainīties, ņemot vērā, ka izpētes vēl notiek, paaugstināta riska klientu kontu darījumi uz izpētes laiku ir apturēti un tiek noteiktas arvien jaunas sankcijas,” piebilda komisijā.

Iepriekš FKTK norādīja, ka Latvijas finanšu sektors ir īstenojis pieeju, kas Krieviju uzskata par paaugstināta riska jurisdikciju, līdz ar to Krievijas noguldījumi Latvijas bankās kopš 2015.gada ir būtiski samazinājušies, veidojot vairs tikai 1,1% no kopumā piesaistītajiem noguldījumiem.

Tāpat FKTK atzīmēja, ka bankas sadarbībā ar klientiem turpina veikt apjomīgu izpētes darbu, nodrošinot sankciju ieviešanai nepieciešamās darbības, tostarp darījumu analīzi, patieso labuma guvēju, saistīto un kontrolē esošo personu noskaidrošanu, lai nodrošinātu sankciju reālu piemērošanu un nepieļautu Latvijas finanšu sektora izmantošanu sankciju apiešanai vai finanšu pakalpojumu saņemšanu personām, kas ir pakļautas sankcijām.

FKTK seko līdzi aktuālajai informācijai par noteiktajām sankcijām, piedalās ārvalstu institūciju darbā, kā arī sniedz konsultatīvo atbalstu finanšu iestādēm saistībā ar sankciju regulējuma efektīvu ieviešanu. Sarežģītākas situācijas tiek vērtētas kopā ar citām valsts institūcijām, kur risinājums jāmeklē, vērtējot dažādus ietekmējošos faktorus.

Vienlaikus FKTK vērsa uzmanību, ka nevar banku vai fizisku un juridisku personu vietā veikt konkrētu klientu vai darījumu izpēti. Gadījumos, kad nav pietiekamas informācijas par sadarbības partneriem vai klientiem vai arī informācija ir neskaidra, lēmums jāpieņem, balstoties uz risku izvērtējumu, kas attiecīgi var rezultēties darījumu attiecību pilnīgā pārtraukšanā vai darījumu attiecību pastiprinātā uzraudzībā, vai arī ar noteiktu darījumu ierobežojumiem. Tāpat jāņem vērā tas, ka Krievijas īstenotais karš Ukrainā turpinās, un tāpēc tiek un, visticamāk, arī turpmāk tiks noteiktas jaunas sankcijas.

FKTK aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni, ja bankas uzdod papildu jautājumus par maksājumu uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas izpildes mērķi vai maksājumu detaļām. Šīs papildu izpētes mērķis ir pārliecināties, ka maksājumi netiek veikti personām, kuras iekļautas sankciju sarakstā, vai šo personu interesēs.

FKTK mājaslapā ir izveidota sadaļa “www.fktk.lv/klientu-aizsardziba/finansu-noziegumu-noversana/sankcijas-pret-krieviju-un-baltkrieviju/”, kas sniedz aktuālo informāciju par Krievijai un Baltkrievijai piemērotajām ES un OFAC sankcijām, to piemērošanu, kā arī atbildes uz FKTK saņemtajiem jautājumiem par sankciju piemērošanu. Informācija tiek regulāri papildināta.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš
Skolnieciņš

Vai Tatjanas Ždanokas (saukta arī par Tatjanu Hujlo) dzīvokli Briselē arī konfiscēja?
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)

zinātāja
zinātāja

Naudu atdot Ukrainai ,

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Pareizi! Konfiscēto prokremlisko oligarhu naudu ir jāatdod Ukrainai! Zelta vārdi. Neko pielikt, neko atņemt. Putinistus ir jāsoda, bet karā izpostītajai Ukrainai ir jāpalīdz.
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)

padumjais kažociņš
padumjais kažociņš

Cerams, ka levita vai kariņa vērtspapīri nav iesaldēti

tualetes papīrs
tualetes papīrs

Kad valsts pārņēma Parexu, tad izrādījās, ka par kargina vērtspapìriem 100 miļjonu vērtībā neviens reāli nav gatavs maksāt vairāk kā par izlietotu tualetes papīru. Valsts Riplvudam vēl esot piemaksājusi, lai ņem banku ar “vērtspapīriem” 100 m vērtībā un visu pārejo.
Daudz vērtīgāki neizrādījās arī ābēelvē “vērtspapapīri” 300 m vērtībā, kurus bernis gribēja latvijas bankai iesmērēt, kamēr rimševics sēdēja aiz restēm. Dienā, kad ābēelvē tju tjū, amerikas “vērtspapīru” vērtība kritās tieši par 300 m.
Gan jau fktk to visu labi zina. Tas tik tā, priekš mācību grāmatām

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Sovoka (PSRS) ebreji ir cionisti un lielebreju šovinisti, kosmopolīti un pusloka lēcēji. Mani mīļie tautieši, neliksim savu sūri, grūti nopelnīto naudiņu ebreju burkās (krievu valodā: bankas), jo ebrejs ar savu spalvaino roku ņems un izķeksēs naudiņu no burkas. Un ar gardu muti apēdīs kā marinētu gurķīti!
Neesat naivi, mani tautieši!
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Kopumā asociāciju dara bažīgu šādi raksti presē un tāda kā policijas slavināšana. Latvijas kā Rosijas ofšora tēlam tas par labu nenāk.