Bijusī KNAB priekšnieka vietniece par politiskajiem pasūtījumiem: “Politiķi “nopērk” ierēdņu klusēšanu un viņi kļūst mierīgi kā jēri”

Ilze Jurča

Kā darbojas tā dēvētie “pasūtījumu galdi”, TV24 raidījumā “STOPkadri” viedokli izteica bijusī KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča.

Fragments no TV24 2.aprīļa raidījuma “STOPkadri”

“Es domāju, ka mēs līdz tam nonācām ļoti vienkārši. Pamainījās partiju finansēšanas modelis, un tas radīja visu šo situāciju, ka partijām vairs nav kur tiekties, viņiem viss ir labi. Viņi saņem no mūsu nodokļu maksātāju naudas milzīgas summas, viņi var neiet runāt ar vēlētājiem.

Ja agrāk bija, piemēram, Ministru kabineta sēdes, kad es vēl strādāju, kur bija īstas debates, kur bija īsta plūkšanās par likumdošanu, par redakcijām, par virzību, kur nāca klāt sociālie partneri, nevalstiskās organizācijas. Tas viss 13. Saeimas laikā tika kancelēts. Protams, var jau teikt, obligāti apstākļi, kovids un tā tālāk, un tā tālāk, bet šī te partiju finansēšanas modeļa izmaiņa un tas, ka partijām vairs nav nepieciešams strādāt un sevi demonstrēt cilvēkiem, lai cilvēkus aicinātu par sevi balsot un lai sevi parādītu, cik viņi ir profesionāli, cik viņi ir zinoši, cik viņi ir gudri, kādas ir viņu idejas un vīzijas.. viņiem tas vairs nav vajadzīgs. Un lūk!

Un tā ir šis ir tas degradācijas sākuma punkts – tieši partiju finansēšana. To viņi izdarīja pirmā momentā, līdz ko viņi tika pie varas, ar to viss sākās. Viņi nopērk ierēdņu klusēšanu. Viņi ierēdņiem ceļ algas uz nodokļu maksātāju rēķina.

Ierēdņiem algas ir izaugušas nesamērīgi, un ierēdņi kļūst mierīgi kā jēri, viņi nelīdīs ārpus, necels galvu virs ūdens, viņi piekritīs visam, ko maizes devējs saka un pieprasa. Un šobrīd šis politiskais pasūtījums jau notiek visplašākā mērogā caur šo te valsts pārvaldes pieradināšanu un iebarošanu.

Ja jūs atceraties tos vecos laikus, kad KNAB gāja tie gāganu kari. Tur jau bija vienkārši rupji. Tas iestādes vadītājs bija nolikts – Streļčenoks – tādā situācijā, ka viņam izcīnīt… Es vispār, tagad atskatoties atpakaļ uz laikiem, es domāju, kā mēs noturējāmies, kā viņš noturējās amatā, jo politiskā ietekme un politiskā aizmugure tiem spēkiem, kas pretojās, kas neļāva viņam faktiski pilnvērtīgi pildīt amata pienākumus, bija tik spēcīga.

Pirmie, kas par to sāka runāt, bijām mēs, kaut kādā 2013., 2014. gadā, ka pastāv tāda politiskā ietekme un ka mēs jūtam premjera ietekmi. Premjere izsauc mūs uz sarunu, mēs atveram durvis un tur sēž priekšā galvenie oponentu figuranti.”

Raidījuma vadītājs Armands Puče:

Stop, stop, stop! Ko mēs saklausījām? Oponentus, figurantus. Pašķirstām KNAB tā laika arhīviņu! Vai tas varētu būt Juris Jurašs? Vai tā varētu būt Juta Strīķe? Sekojam tālāk sarunai!

I.Jurča turpina: “Visu gadu garumā viņi noskenēja informāciju par visiem tiem politiķiem, un viņi ir tie, kas var menedžēt to procesu, kuru procesu virzīt, kuru nevirzīt, kuru pieturēt. Tie pasūtījumi, viņi jau nenotiek tā: es atnācu, tur “nopogāju” partijām… Nē! Partija paaicina, visticamāk. Man vajag, lai būtu tā un šitā un klerki attiecīgi to.. Tie, kas viņiem ir visu laiku gadu gadiem bijuši saistīti un saauguši.. Es domāju, ka tas ir tādā sarunu gaitā. Es nezinu. Patiesībā, ja būs līdzšinējais partiju finansēšanas modelis, to faktiski nevarēs izmainīt.”

Avots: TV24

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Nekā
Nekā

Kā gan savādāk? Tāpēc jau ierēdnīšiem algas ceļ un labumus piegādā. No otras puses tas mazina bezdarbu, jo darbs valsts iestādē vai pašvaldībā jebkuram jaunietiem ir pe’dējā pietura pilnīgā bezizejā- tur taču puse ir radinieku iestutē un ar tiem te veselam saprātam nav jādraudzējas. Par to ierēdnīšu skaits pastāvīgi jāpapildina unlaba ziņa bezdarbniekiem

Politico
Politico

Tieši tā – partijām nekas neinteresē. Deputāru alga, partiju nauda un dzīvoju załi.

pišjānis rudzītis
pišjānis rudzītis

Varbūt tā ir, kā jurča saka, bet varbūt nav. Ja viņa saka – visticamāk, tad viņa īati nezina. Sanāk tik tāda tukša pļūtīšana.

Elementāri
Elementāri

Stulbiem risinājumiem ir stulbi rezultāti.