Algas var pieaugt arī kapitālsabiedrību padomēs; dažs jau tagad pelna vairāk par 11 000 eiro mēnesī

nauda

Ar nelielo pārtraukumu jau trīsdesmit gadus valsts kapitālsabiedrībās darbojas padomes, kur lielā skaitā strādā ministriju vadošie ierēdņi un citu iestāžu vadītāji. Viņu pamatdarbs ir citur. Padomēs var saņemt līdz trīs tūkstošiem lielu algu un tādējādi mēnesī viņiem kopā ienākumi var veidot pat piecu ciparu skaitli, vēsta televīzijas TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Valsts kontrolieris uzskata, ka pēc atlīdzības reformas algu cels ne tikai ierēdņiem, tā var pieaugt arī padomes locekļiem, tādēļ no šāda kropļojuma būtu jāatsakās. Turklāt jādomā, ka stingrāk vērtēt darbu pašās padomēs.

Valsts uzņēmumu padomes vienmēr bijušas labi atalgotas. Līdz 2009. gada krīzei, tajās pamatā darbojās politiķi, kuri dāsni ziedoja savām partijām un papildināja to kases.

Savulaik uzņēmumu padomē valdošās partijas iemanījās iekārtot pat 50 sev pietuvinātos un to nemaz neslēpa. Apvienojot vairākus amatus, viens cilvēks varēja nopelnīt pat 140 tūkstošus eiro gadā.

Smagās krīzes laikā Valda Dombrovska pirmā valdība uz taupības viļņa, padomes likvidēja. Taču jau pēc pieciem gadiem ar tikpat lielu vienprātību Saeima tās atkal atjaunoja.

Parlamentārieši uzskatīja, ka uzņēmumu kontrole uzlabosies un palīdzēs Latvijai iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā. Sākumā atjaunoja padomes 12 lielajos uzņēmumos, arī trīs lielajās slimnīcās. Jaunā kārtība paredzēja, ka kandidātus izraugās atklātā procedūrā, nominācijas komisijās darbojas arī sabiedrības pārstāvji un neatkarīgi eksperti. Prasības padomes locekļiem bija augstas – augstākā izglītība, pieredze konkrētajā jomā, un nevainojama reputācija.

Pirms 3 gadiem klāt nāca arī ierobežojumi, ka padomēs nevar strādāt ar politiskām partijām saistītie.

Tomēr joprojām nav izdevies pilnībā izslēgt politiķu favorītu nonākšanu valsts uzņēmumu padomēs.

Tikko pabeigtajā auditorkompānijas KPMG ziņojumā konstatēta rīcība, kas ietekmējusi konkursa rezultātus “Latvijas Valsts mežos” (LVM).

Vērtīgā uzņēmuma vadība vislielākās izmaiņas piedzīvojusi zemkopības ministra Kaspara Gerharda laikā. 2021. gada novembrī pilnībā nomainījās uzņēmuma padome, bet pērn vasarā praktiski visa LVM valde.

“KMPG Baltics” auditori secina, ka trīs no septiņiem komisijas locekļiem, kas atlasīja padomi, bijuši no Zemkopības ministrijas un ir ietekmējuši konkursa rezultātus, liekot dažiem kandidātiem būtiski augstāku vērtējumu nekā komisijas neatkarīgie eksperti.

Nesenais mēģinājums pārdalīt LVM lielākos pēdējo gadu ziedojumus, kā to vēlas politiķi un nevis plašas sabiedrības interesēs, pēc premjera Krišjāņa Kariņa domām pierāda, ka šis valsts uzņēmums netiek labi pārvaldīts. Tāpēc jaunajam zemkopības ministram tagad jāvērtē audita ziņojumā secinātais.

Padomes locekļiem tas nav pilna laika darbs. Viņu atbildībā ir stratēģiskie jautājumi, viņi apstiprina budžetu, atbild par attīstību. Padome ieceļ un atceļ valdi.

Skandāls ar Austrumu slimnīcas Onkoloģijas centra ķirurgu atalgojumu un ārstu gatavību lielā skaitā darbu pamest, gada nogalē izraisīja lielu rezonansi. Ārsti esot finansiāli nenovērtēti, ar viņiem nav apspriesti jaunie darba apstākļi un panākta vienprātība slimnīcas tālākajā attīstībā. Vairāki onkologi iesniedza atlūgumu. Spriedzei samilstot, Latvijas radio intervēja arī RAKUS padomes priekšsēdētāju Tīnu Kukku.

Ja aiziet vadošie ārsti un tas skar pacientu intereses, tas liecina, ka slimnīcai nav personāla vadības stratēģijas, proti padome nav tikusi ar savu darbu galā.

Kukku slimnīcas padomē izraudzījās kā finansisti no privātā sektora. Viņai šobrīd ir pilna laika darbs bankā “Luminor”, viņa ir iesaistījusies arī topošās bankas “Indexo” izveidē.

Par darbu valsts RAKUS slimnīcas padomē Tīna Kukka mēnesī saņem 3 tūkstošus eiro. Un pagūst ar darbiem vēl vienā citā valsts uzņēmumā “Elektroniskie sakari”, kur mēnešalga ir virs diviem tūkstošiem. Kopējais gada atalgojums abos valsts uzņēmumos Kukkai ir vairāk nekā 63 tūkstoši eiro gadā.

Kukka nav vienīgā, kura apvieno darbu vairākās valsts uzņēmumu padomēs. Tādās strādā arī vairāku ministriju vadošie ierēdņi.

Piemēram, Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš vienlaikus ir arī padomes priekšsēdētājs “Augstsprieguma tīklā” un padomes priekšsēdētājs aviokompānijā “airbaltic”. Kopējie gada ienākumi Āboliņam ir vairāk nekā 138 tūkstoši eiro.

“airBaltic” no biznesa viedokļa noteikti nevar uzlūkot kā veiksmes stāstu. Kopš pandēmijas valsts nacionālajā aviokompānijā ieguldījusi jau 340 miljonus. Nesen lidsabiedrības vadība izlema – līdz pat trešdaļai tās flotes, kuras iegādē izmantots arī valsts atbalsts, iznomāt citām aviokompānijām.

Kritiku saņem arī finanšu ministrijas pārraudzītā kapitālsabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ).

Šonedēļ Jaunais Rīgas teātris pieteica streiku, protestējot pret kavēšanos teātra ēkas būvniecības pabeigšanā. Arī Valmieras teātris ziemu sagaidīja bez jumta un apkures. Šīs problēmas turpinās jau ilgāku laiku, bet risinājumus VNĪ nav atraduši.

Kapitālsabiedrības padomi jau ilgstoši vada Aizsardzības ministrijas otrā persona – valsts sekretārs Jānis Garisons. Alga padomē (2 483 EUR) ir virs diviem tūkstošiem, bet par pamatdarbu ministrijā viņš saņem virs četriem tūkstošiem eiro (4375 EUR)

Savukārt Autotransporta direkcijai jānodrošina sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšana reģionālās nozīmes autobusu maršrutos. Direkciju vada Kristiāns Godiņš. Tās organizētajos iepirkumos uzvarētāju firmas regulāri nepilda līgumus, un pasažieri paliek uz ielas. Godiņš pagūst strādāt arī otrā darbā – viņš vada Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) padomi. Kopējie ienākumi gadā Godiņam tādējādi ir turpat 94 tūkstoši.

“Nekā personīga” izpētītais ļauj secināt, ka

šobrīd valsts kapitālsabiedrību padomēs aptuveni trešā daļa ir vai nu vadošie ierēdņi no ministrijām un citām valsts pārvaldes iestādēm vai uzņēmumiem.

Arī padomēm ir sasaiste ar minimālo algu valstī un arī padomes locekļiem algas šogad var celt, norāda Valsts kontrole. Taču nav neviena, kas no malas izvērtē padomes darbu un tās sniedz vien pašnovērtējumu.

Vairāki no valsts uzņēmumu padomēm vienlaikus strādā arī galvaspilsētas kapitālsabiedrībās. Jāpiezīmē, ka algas izlēma celt ne vien valsts augstākajām amatpersonām, ministriem, parlamentārajiem sekretāriem, bet tās būs lielākas arī Rīgas domes vadībai.

“Nekā personīga” zināms, ka par nepilnu tūkstoti vairāk nekā iepriekš saņems arī domes komiteju priekšsēdētāji un algas pieaugs arī viņu vietniekiem.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: TV3 raidījums “Nekā personīga”

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
klimata ministrs Čudars
klimata ministrs Čudars

Jūs nerubījat? Mērķis ir to visu novest līdz absurdam un tad caur manu ministtiju to visu privatizēt. Latvenergo, Latvijas valsts meži, Rīgas satiksme, ostas. Sākumā ar Latvijas propogandas televīzijas palīdzību jāsagatavo augsne un cilvēku prātiņi jānoskaņo uz pareizā viļņa

Rinka
Rinka

Kad līdīs ār no skap, kakēn? Murr

Sisme
Sisme

Un kāds iedomājās ka tas nav mērķis? Tāpēc jau padomes, kurām vispirms un atlikumu var sadalīt tiem,kas strādā un kādam taču ir jāgād;ā par padomju varu- skaļu un totāli bezatbildīgu par savu lēmumu sekām. Bet ripo, ripo un algu pielikumu padomiešiem vidēji 35% jau ir pieprasījuši. Ir jau arī tādas trūcīgākas padomes, bet arī tur par to 4 st .mēnesī darba bez 5 tkst. € uz kaliņu neiztikt. Visa jau tā opārvaldība mums pa-dumja. Bet varas vertīkāle, skalošana un noskalošana – tas te atstrādāts jau mechanisms

Matrjoška
Matrjoška

Ja padomes likvidēs, tad ko slauks sorosīti? Jo viņiem jau pastāvīgu biznesu nav. Soross drīz tiks mumificēts, tas skaidrs. Būs jātransformē sorosītu ekonomika un jābrauc ar pastieptu roku pie pukina.

LTV
LTV

Naudas ir tik daudz kā nekad, pietrūks , aizņemšos…

Tītara labaratorija
Tītara labaratorija

VIDu izvērtē Price waterhouse cooper. Latvijas valsts mežus – KPMG. Kapēc vajadzīgas vēlēšanas? Varbūt auditori lai sēž arī Saeimā. Bet kurš auditorkompānijām iebildīs, ja tās līdzekļu optimizēšanas nolūkos ieteiks tāpat jau visiem acīmredzamo – apvienot Latkrieviju ar Baltkrieviju?