VDD veicis “procesuālas darbības” saistībā ar iespējamu starptautisko sankciju pārkāpšanu; ziņo par krievu mediju darboņu aizturēšanu

VDD

Valsts drošības dienests (VDD) ar septiņām personām saistītos objektos Rīgā un tās apkaimē veicis tiesas sankcionētas izmeklēšanas darbības saistībā ar aizdomām par Eiropas Savienības (ES) sankciju pārkāpšanu.

Procesuālās darbības veiktas VDD izmeklētā kriminālprocesā, kas sākts šogad 16.janvārī saskaņā ar Krimināllikuma pantu “par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju noteikto sankciju vai par Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu”, informē VDD.

Izmeklēšanā iegūtā informācija rada pamatu aizdomām, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas ES sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus.

Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Dienestā neatklāja, kādi procesuālie statusi šīm personām piemēroti, taču saskaņā ar Kriminālprocesa likumu drošības līdzekli kā procesuālo piespiedu līdzekli piemēro aizdomās turētajam vai apsūdzētajam. Apsūdzētā statusā personas nokļūst tikai tad, kad izmeklēšanas iestāde pēc pierādījumu savākšanas ir nodevusi lietu prokuratūrā ar ierosinājumu celt apsūdzību.

Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD plašākus komentārus nesniedz.

Tikmēr portāls “Meduza” vēsta, ka dienests esot aizturējis vairākus žurnālistus, kuri sadarbojās ar “Sputnik” un “Baltnews”, kas ietilpst aģentūrā “Russia Today”.

Aizturēto vidū esot bijušais “Baltnews” galvenais redaktors Andrejs Jakovļevs, žurnālists Andrejs Solopenko un publicists Vladimirs Lindermans, sociālajā tīklā “Facebook” pavēstījusi “Baltnews” žurnāliste Alla Berezovskaja. Arī pati Berezovskaja tikusi aizturēta, bet pēc nopratināšanas, tāpat kā pārējie žurnālisti, atbrīvota.

Lindermana advokāte Jeļena Kvjatkovska apliecinājusi, ka Lindermans ir viņas klients un persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, taču patlaban plašākus komentārus viņa nevarot sniegt.

Prokrieviskais aktīvists Lindermans iepriekš figurējis vairākos VDD izmeklētos kriminālprocesos. Piemēram, šogad aprīlī VDD izbeidza 2018.gadā sākto kriminālprocesu par Latvijas Krievu savienības (LKS) rīkoto sapulci pret pakāpenisku pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs. Šajā lietā bez Lindermana figurēja vairākas personas, tostarp, LKS līdere Tatjana Ždanoka, Lindermans, un prokremliskais aktīvists Aleksanrs Gapoņenko.

2018.gada beigās Augstākā tiesa (AT) atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru divi Krievijas pilsoņi un Lindermans attaisnoti saistībā ar 2015.gada vasarā notikušo incidentu Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzē.

Savulaik Lindermanam bija uzrādītas apsūdzības par aicinājumiem gāzt valsts varu un sprāgstvielu glabāšanu. Lindermanu izsludināja starptautiskajā meklēšanā un Krievija viņu 2008.gadā izdeva Latvijai. Tiesa gan viņu vēlāk attaisnoja.

Kā zināms, šovasar Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), ievērojot ES Padomes noteiktās sankcijas, nolēmusi aizliegt Latvijā izplatīt septiņas “RT” (iepriekš zināms kā “Russia Today”) grupas programmas, kas Latvijas drošības iestāžu vērtējumā ir ietekmīgākie Krievijas propagandas kanāli Rietumos.

Tāpat zināms, ka citā kriminālprocesā VDD šogad 4.februārī, veicis vairākas kratīšanas Rīgā, Tāpat likumsargi veica izmeklēšanas darbības Tallinā. Kratīšanas veiktas 2019.gada 19.decembrī sāktā kriminālprocesā pēc par ES noteikto sankciju pārkāpšanu, ko izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

Tobrīd kopumā šajā lietā aizdomās turētā statuss bija noteikts divām personām, no kurām viens ir “Baltijas mediju alianses” 50% kapitāla daļu īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Oļegs Solodovs. Vēl vairākām personām noteikts procesuālais statuss – persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess.

“Izmeklēšanā iegūtā informācija rada pamatu aizdomām, ka personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās nodrošinājusi piekļuvi finanšu un saimnieciskajiem resursiem lielos apmēros personai, pret kuru vērstas ES sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība,” bija teikts VDD iepriekš izplatītajā paziņojumā.

LTV raidījuma “de facto” vēstīja, ka kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā ar VDD sadarbojusies NEPLP, kura pērnajā novembrī aizliedza “Pirmā Baltijas kanāla” īpašniekam “Baltijas mediju alianse” pārraidīt deviņus Krievijas kanālus, jo to patiesais labuma guvējs esot Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņa, ES sankciju sarakstā nu jau gandrīz sešus gadus iekļautais miljardieris Jurijs Kovaļčuks.

Portāla Puaro.lv ir sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: jauns.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
DS ko?
DS ko?

Labākais, ko šai sakarā var izdarīt – demonstratīvi iet un palasīt Sputnik News. Nekā īpaši interesanta tur nav (un valoda briesmīga), bet lai taču idiņi no VDD iepazīstas ar “Streizandes principu” (jo vairāk cenzē, jo lielāku uzmanību piesaista).

Gana
Gana

un ne skaņas no Latvijas Dzeletnās preses savienības, ne no histēriskiem Mediju likumu sponsoriem un blietētājiem… Dīvaini gan