Valsts joprojām nespēj pārņemt savā pārvaldībā Lemberga krimināllietā arestēto mantu

Aivars Lembergs

Arī otrajā tiesu instancē Ventspils bijušais mērs Aivars Lembergs atzīts par vainīgu koruptīvos nodarījumos, taču joprojām nav skaidrības, kas notiks ar krimināllietā arestēto mantu, vēsta TV3.

Vērtība savulaik lēsta simtos miljonu. Valsts trīs gadus nav spējusi to pārņemt savā pārvaldībā, un viss iesprūdis kaut kur starp tiesu un izpildvaru.

2020. gada augusts. Vēl pat nebija pirmās instances sprieduma tā dēvētajā Aivara Lemberga krimināllietā, taču tolaik, pirms nu jau vairāk nekā trim gadiem, tiesa pieņēma būtisku lēmumu – atcelt Rūdolfu Meroni no šajā kriminālprocesā arestētas mantas glabāšanas. Pirms skaidrojam tālāk, vērts patīt filmu atpakaļ un atcerēties, kas tad īsti ir šis Šveices advokāts.

Rūdolfa Meroni vārds Latvijas ziņu lentēs parādījās jau deviņdesmitajos gados. Sākotnēji viņš bija Lemberga sabiedrotais, pēcāk pārgāja pretējā nometnē. Pēc tam, kad toreizējo Ventspils mēru aizturēja 2007. gadā, Meroni uzticēja glabāt lietā arestēto mantu. Tā lielākoties sastāv no saistībām, akcijām un patiesā labuma guvēja tiesībām ārzonu uzņēmumos, kas tieši vai netieši saistīti ar savulaik tik ietekmīgo un naudīgo Ventspils tranzītbiznesu.

Droši vien uzreiz rodas jautājums – Kāpēc uzticēt tik vērtīgus aktīvus Meroni? Toreizējais pamatojums, ka advokāts jau bija amatpersona šajās samudžinātajās uzņēmumu ķēdēs, kā arī liecinieks konkrētajā lietā.

Meroni gan nav, tā teikt, advokāts parastais. Publiskajā telpā plaši apspriests, ka viņš izrādījis pat tādas kā oligarhiskas tendences, papildus biznesam cenšoties pastarpināti gūt ietekmi gan politikā, gan medijos. Meroni arī pārmesta viņam uzticēto līdzekļu izmantošanu personīgām vajadzībām.

Cik vērta arestētā manta?

Ir grūti nosakāms, cik vērta arestētā manta, bet sākotnējās aplēses liecināja, ka runa varētu būt pat par simtiem miljonu. Vai un cik no šīs iespējamās vērtības gadu laikā varētu būt notrallināts, nav zināms. Valsts policijā TV3 Ziņām apstiprināja, ka turpinās kriminālprocess par Meroni iespējamām neizdarībām.

Visas šīs aizdomas bija pamats, kāpēc tiesa atcēla Šveices advokātu no mantas glabāšanas. Aktīvi bija jāpārņem Iekšlietu ministrijas pārraudzībā esošajai Nodrošinājuma valsts aģentūrai, bet tas nav izdevies. Pērn valdībā aiz slēgtām durvīm skatīts ziņojums par šo. Iekšlietu ministrijā ļoti skopi komentāri, tikai norāde, ka ziņojums nosūtīts tiesai un viss tālākais ir tās pārziņā.

“Tikai procesa virzītājs var komentēt to, kāpēc šāds lēmums par mantas pārņemšanu savulaik tika pieņemts un kāpēc “status quo” attiecībā uz pārņemšanas procesu ir tieši tāds, kāds tas ir. Nodrošinājuma valsts aģentūra darījusi visu iespējamo, lai izpildītu tiesas lēmumu, par ko arī tiesa ir informēta,” norāda Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Tiesa ir ne tikai informēta, bet, kā var noprast no atbildes, arī ne pārāk apmierināta – izpildvarai tomēr jāizpilda tas, ko temīda saka.

“Tiesas lēmumā par Rūdolfam Meroni glabāšanā uzticētās arestētās mantas pārņemšanu ir norādīts tiesas lēmuma izpildītājs. (..) Tiesa nav pieņēmusi jaunus lēmumus,” norāda tiesā.

Tieslietu ministrijai bija uzdots izstrādāt un iesniegt valdībā regulējumu arestētu kapitālsabiedrību daļu pārvaldībai, taču tam vismaz sākotnējais termiņš pamatīgi nokavēts.

Savukārt Meroni pārstāvis TV3 Ziņām apgalvoja, ka advokāts neesot licis kādus šķēršļus aktīvu nodošanai un akmeni met valsts dārziņā.

“Mantas pārņemšanas kavēšanās ir saistīta ar Nodrošinājuma valsts aģentūras nespēju vai nevēlēšanos pieņemt mantu tādu, kāda tā ir. Esmu informēts, ka tuvākajās dienās Dr. Meroni vēlreiz nosūtīs pieprasījumu Nodrošinājuma valsts aģentūrai par mantas nodošanu, un cerams, ka tā piekritīs tos pārņemt,” norāda Meroni pārstāvis.

Meroni pārstāvis arī pavēstīja, ka Šveices advokāts sev uzticētos aktīvos esot vienmēr glabājis normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā.

Avots

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
RPal
RPal

Bija visai ”ietekmīgi” vīri – trīs AAA. Diez, kāpēc uzmanība tiek pievērsta tikai vienam no viņiem?

Jefiņš
Jefiņš

Te nu var derēt vai tik pundurnapoleons nav šo konstrukciju iecerējis, lai viņam savi īpašumi paklusām būtu pieejami un nebūtu krituši valsts nagos. Kamēr valsts “cīnās” ar Meroni briesmīgām izdarībām pundurnapoleons kaut kur pa ēnainajiem cauruļvadiem kaut ko var sev nopumpēt un pēc visām tiesām daļu pastarpināti atgūt.

aivars
aivars

Nu tad tik mini! Nav ko te pļūtīt visādās kaktu interneta lapās.