Vai braukšana sabiedriskajā transportā kļūs dārgāka?

Konkurences padome (KP) “nanoūdens” lietā Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” piemērojusi 2,4 miljonu eiro sodu par aizliegtu vienošanos, trešdien mediju pārstāvjus informēja KP.

KP konstatējusi aizliegtu vienošanos divās “Rīgas satiksmes” cenu aptaujās par nanotehnoloģiskās ķīmijas piegādi.

Vienlaikus SIA “Sava arhitektūra” piemērots naudas sods 700 eiro eiro apmērā.

Naudas sodi par apzinātu konkurences kropļošanu piemēroti “Rīgas satiksmei” kā pasūtītājam, bet “Savai arhitektūrai” kā iepirkuma pretendentam.

Savukārt pārējie pieci karteļa dalībnieki – SIA “RS Baltic”, SIA “Alchimica-Latvia”, SIA “UKT Serviss”, SIA “Vialeks” un SIA “HRM” – ir likvidēti, tāpēc tiem naudas sods nav piemērots.

KP lietu ierosināja pēc informācijas saņemšanas no Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes. Lietas izpētes laikā KP konstatēja, ka kopumā seši tirgus dalībnieki ar pasūtītāja atbalstu saskaņojuši piedāvājumus divās pašvaldības uzņēmuma rīkotajās cenu aptaujās, kas īstenotas no 2012.gada līdz 2014.gadam par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro.

Abās cenu aptaujās pretendenti saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju. Izvērtējot lietas dalībnieku savstarpējo komunikāciju, KP secināja, ka visi pretendenti apzinājās gan iesaistīšanos aizliegtajās darbībās, gan to konkurenci imitējošu raksturu.

KP iegūtā informācija liecina, ka “Rīgas satiksmes” amatpersona, kas bija atbildīga par konkrētās preces iegādi, aktīvi iesaistījās piedāvājumu sagatavošanā, saskaņošanā un uzvarētāja iepriekšējā noteikšanā.

“Rīgas satiksmes” iesaisti karteļa veicināšanā apstiprinājis arī tas, ka pretendenti savstarpēji bija informēti par dalību cenu aptaujās vēl pirms to izsludināšanas, informēja KP.

KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama “Rīgas satiksmes” cenu aptauju “nanoūdens” lietā raksturoja ar vārdiem, kā tā ir “konkurences imitācija un nekāda pārvaldība”.

“Pasūtītāja noteikta amatpersona un seši pretendenti kartelizētajos darījumos bagātīgi izsaimniekoja rīdzinieku naudas makus gandrīz miljona eiro apmērā. Šī ir ļoti rupja un negatīvi vērtējama rīcība ne tikai no konkurences tiesību skatu punkta, bet arī norāda uz pašvaldības uzņēmuma attieksmi pret tam uzticētajiem publiskajiem finanšu līdzekļiem,” pauda Ābrama.

Šis ir otrais iestādes pieņemtais lēmums par aizliegtu vienošanos, kurā iesaistīta “Rīgas satiksme”. 2017.gadā KP piemēroja 2,3 miljonu eiro naudas sodu “Rīgas satiksmei” un uzņēmumam “Rīgas mikroautobusu satiksme” par pretlikumīgu braukšanas maksas tarifu saskaņošanu.

“Rīgas satiksme” nepiekrīt lēmumam un to pārsūdzēs

Pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” nepiekrīt Konkurences padomes (KP) lēmumam par 2,4 miljonu eiro soda naudas piemērošanu un plāno to pārsūdzēt, vēsta kompānijas pārstāvis Viktors Zaķis.

Atgādināsim, ka “Rīgas satiksme” ir Rīgas pašvaldības uzņēmums un galvenie pašvaldības budžeta veidotāji ir ienākuma nodokļa maksātāji, kas vienlaikus maksā arī citus pašvaldībai novirzāmos nodokļus. Ienākumu nodokli maksā arī pensionāri. Katrs strādājošais vai pensionārs caur nodokļiem “Rīgas satiksmei” gadā samaksā aptuveni 270 eiro. Neatkarīgi no tā, vai brauc sabiedriskajā transportā, vai brauc ar atlaidēm vai bez maksas, vai par biļetēm maksā pilnu cenu.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar