Turpmāk par valsts drošības apdraudēšanu varēs sodīt ar mūža ieslodzījumu

Šodien spēkā stājas grozījumi Krimināllikumā, ar kuriem pastiprināta kriminālatbildība par noziegumiem pret valsts drošību, par atsevišķiem nodarījumiem pat paredzot iespēju piemērot mūža ieslodzījumu.

Likuma izmaiņu iniciatīvu iesniedza Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, bet būtiski papildinājumi pieņemtajos likuma grozījumos veikti arī pēc tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) priekšlikumiem.

Valsts prezidents, nākot klajā ar likumdošanas iniciatīvu, uzsvēra, ka izmaiņas kopumā vērstas uz to, lai par tādiem noziegumiem, kas būtiski apdraud valsts pastāvēšanas pamatus un kuru īstenošana var radīt būtisku kaitējumu svarīgām valsts interesēm, kā sods primāri būtu nosakāma tikai brīvības atņemšana, iespējami atsakoties no alternatīviem sodu veidiem.

Valsts prezidenta ieskatā, Krimināllikumā iekļautajam regulējumam ir jābūt atbilstošam aktuālajam apdraudējumam, tas nedrīkst būt nesamērīgi vājš salīdzinājumā ar potenciālo kaitējumu valsts un sabiedrības interesēm vai nesamērīgi ierobežojošs iepretim aizvien jaunām indivīdu kaitīgās darbības izpausmēm, norādīja Valsts prezidents. Viņa ieskatā, Latvijas sodu politikai jānodrošina, ka sodi spēj līdzsvaroti sasniegt visus Krimināllikumā noteiktos soda mērķus, tajā skaitā aizsargāt sabiedrības drošību un atturēt no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas. Tādējādi Latvijas sodu politikai ir jābūt efektīvam instrumentam, kas ir valsts rīcībā, vēršoties pret noziegumiem, kas apdraud Latvijas nacionālo drošību.

Rinkēviča piedāvājumi paredzēja no Krimināllikuma panta, kas attiecas uz apvienošanos organizētā grupā ar mērķi veikt pret Latviju vērstu darbību, izslēgt īslaicīgu brīvības atņemšanas sodu un brīvības atņemšanai alternatīvo sodu – sabiedriskais darbs.

Rinkēviča ieskatā, šādi soda veidi ir nepietiekami, lai atturētu personas no tāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanas, kas vērsts pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē noteiktā veidā.

Atsaucoties uz tiesībaizsardzības iestāžu sniegto informāciju, prezidents vērtēja, ka tieši mantkārība ir viens no vadošajiem motīviem, kas pamudina cilvēkus izdarīt noziedzīgos nodarījumus pret valsti. Ievērojot to, viņš mudināja Krimināllikuma panta sankcijas papildināt ar papildsodu – mantas konfiskācija.

Krievijas izvērstajam karam Ukrainā ir tieša negatīva ietekme uz Latvijas nacionālo drošību. Krimināllikumā iekļautajam regulējumam ir jābūt atbilstošam pastāvošajam apdraudējumam, tas nedrīkst būt nesamērīgi vājš salīdzinājumā ar potenciālo kaitējumu valsts un sabiedrības interesēm, teiks Saeimā pieņemto likuma izmaiņu pamatojumā.

Par apvienošanos organizētā grupā ar mērķi veikt pret Latviju vērstu darbību vairs nepiemēros īslaicīgu brīvības atņemšanu un brīvības atņemšanai alternatīvo sodu – sabiedrisko darbu. Noteikts, ka par šādu noziedzīgu nodarījumu paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem pašlaik noteikto piecu gadu vietā.

Tāpat noteikts, ka vainīgajiem varēs piemērot arī papildsodu – mantas konfiskāciju. Savukārt, ja noziedzīgo nodarījumu būs veikusi valsts amatpersona, uzņēmuma vai organizācijas atbildīgais darbinieks, tam varēs piemērot brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez tās.

Par palīdzību ārzemniekam, ārvalsts organizācijai vai ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā piemēros brīvības atņemšanu no gada līdz desmit gadiem (iepriekš līdz pieciem gadiem), konfiscējot mantu vai bez tās. Arī par šādu noziedzīgu nodarījumu vairs nepiemēros īslaicīgu brīvības atņemšanu, sabiedrisko darbu un naudas sodu. Gadījumā, ja palīdzību ārvalstij būs sniegusi personu grupa, amatpersona, uzņēmuma vai organizācijas atbildīgais darbinieks, vainīgo varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no trīs līdz 20 gadiem, konfiscējot mantu vai bez tās.

Tāpat pastiprināta atbildību par spiegošanu, nosakot minimālo brīvības atņemšanas sodu – viens gads, kā arī paredzot iespēju piemērot papildsodu – mantas konfiskāciju. Par spiegošanas organizēšanu vai vadīšanu varēs piespriest mūža ieslodzījumu, brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 20 gadiem, konfiscējot mantu vai bez tās, un probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

“Spiegošanas organizēšana un vadīšana ir vērtējama kā sevišķi kaitīga, jo sekmē ārvalsts un tās izlūkdienestu intereses plašā mērogā, jo šo darbību īstenotāji nodrošina nevis viena konkrēta spiega aktivitātes, bet veselu to tīklu darbību. Tāpat attīstīta spiegošanas organizēšana un vadīšana ievērojami paaugstina spiegošanas kvalitāti, veido tās sistēmiskumu un paplašina tvērumu un apjomu, tādējādi radot aizvien augstākas intensitātes apdraudējumu un īpaši paspilgtina spiegošanas radītās negatīvās sekas nacionālās drošības interesēm,” stingra soda nepieciešamību pamato Tieslietu ministrija.

Par uzbrukumu Valsts prezidentam, Saeimas deputātiem vai ministriem, ja uzbrukums radījis personas dzīvības vai veselības apdraudējumu, pašlaik likumā paredzēts cietumsods līdz 15 gadiem, savukārt pēc Lībiņas-Egneres priekšlikuma atbalstīta arī minimālā sankcija, ka piemērojamais sods par šādu uzbrukumu nedrīkstētu būt mazāks par trim gadiem cietumā.

Krimināllikums papildināts arī ar jaunu pantu, paredzot atbildību gadījumā, ja persona pārkāpj aizliegumu organizēt vai veikt militāri taktisku uzdevumu apmācības vai piedalīties tajās.

Par to varēs piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību vai naudas sodu.

Likuma grozījumi paredz arī pastiprināt iespējamo sodu par viltus draudiem par it kā ievietotiem spridzekļiem. Ja pašlaik par šādu nodarījumu, ja tas radījis būtisku kaitējumu un apzināti nepatiesais paziņojums vērsts pret diviem vai vairākiem objektiem, maksimālais sods paredzēts trīs gadi cietumā, tad nākotnē maksimālo sodu paredzēts palielināt līdz četriem gadiem cietumā, vienlaikus izslēdzot iespēju par šādu noziegumu piemērot sabiedriskos darbus.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

15 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Ogres iedzīvotāji
Ogres iedzīvotāji
10 mēnešus atpakaļ

Kariņu vajag iesēdināt par lidošanu.

Dindālz
Dindālz
10 mēnešus atpakaļ

Kariņa vēlētājus vajag iesēdināt. Uz tik ilgi laiku, cik vien pietiek uzturēšanai, no mantas konfiskācijas.

Likuma interpretācija
Likuma interpretācija
10 mēnešus atpakaļ

Iepazinos ar likumu. Par palīdzību ārvalstij, pret citu valsti vērstā darbībā 8 gadi. Tātad visi kas piedalījās organizēja, atbalstīja karu Irākā pēc šī likuma būtu jātiesā. Likums atbalstāms, Latvija nākotnē nevarēs palīdzēt amerikāņiem okupēt svešas valstis. Par palīdzību ārvalstij pret LV republiku vērstā darbībā 20 gadi. Pēc šī likuma visu valdību ar vienotību aiz restēm, jo savu valsti noliek verdzībā uz ceļiem ar aizņēmumiem valsts vārdā. Dēļ valdošo politiķu nekompetences vesela paaudze 300k jauniešu pameta valsti 2009 gada krīzes dēļ. Par apvienošanos organizētā grupā veikt pret valsti darbību 10 gadi. Atkal jaunā vienotība ir apvienojusies grupa kas 20 gadus veic… lasīt vēl »

virgo
virgo
10 mēnešus atpakaļ

Mani draugi ir amerikāņi, tavējie acīmredzot ir Putlera krievi. Cilvēku pazīst pēc viņa kompānijas.

Likuma interpretācija
Likuma interpretācija
10 mēnešus atpakaļ
Reply to  virgo

Iesaku padomāt, vai amerikāņi pretī arī uzskata par draugu, jeb arī amerikānim šeit vienkārši ir savas intereses, tieši tāpat kā krievam, un kad draugi vairs nebūs vajadzīgi tad uzmetīs tāpat kā kurdus Sīrijā un afgāņus, kuri sadarbojās. Video redzēji, kā afgāņi ķērās pie lidmašīnām, kad amerikāņiem viņi vairs nebija vajadzīgi? Bet iepriekš taču itkā bija draugi. Un tie nav vienīgie tādi notikumi, bet notiek sistemātiski, ar tiem kas vairs nav vajadzīgi.

Dindālz
Dindālz
10 mēnešus atpakaļ

Jā, tas bija incants moments.
Diez tie piloti, kas piegruzija pilnu lidmašīnu ar afgāņiem un evakuēja, neprasot atļauju, nenonāca tribunālā?
Jo tie, kas savus tulkus un citus biroja darbiniekus pameta – toč nenonāca.

adīklusi
adīklusi
10 mēnešus atpakaļ

Te tā pa nopietno– sievetes speišana runāt latviski ir ļaunprātīga vardabība un automātiski tiek atzīta par pretvalsyisku rīcību. Sieviešu tiesības te skaidri ir pielīdzinātas nacionālai drošībai. Vai tad kāds drīkst domāt citādi?

Gada glezna
Gada glezna
10 mēnešus atpakaļ

Vai 220 mijonu afēras mēģinājums ar pārtikas iepirkumu armijai ir, vai nav valsts drošības apdraudējums? Vai Latvijas parāda “uzpumpēšana” līdz 20 miljardiem euro ir, vai nav valsts drošības apdraudējums? Vai sadales tīkla pakalpojumu sadārdzinājums par 400%, kad Latvijā inflācija nepārsniedz 40%, ir, vai nav valsts drošības aodraudējums?

Šinders
Šinders
10 mēnešus atpakaļ

Eu, veči, a nevar viņu pie mums kaut kā? Uztasīsim Asenizācijas Ministriju, forši, visi savējie, smirdam pa gabalu…Un NEAIZVIETOJAMI! Kurš tad sūknēs neskaitāmās sausās atejas šai ATTĪSTĪTAJĀ valstī? Krišjāni, esi vecis, nāc pie pumpja! ;-)

Me
Me
10 mēnešus atpakaļ

A kur var pieteikties?

Poga
Poga
10 mēnešus atpakaļ

Pret neliešiem vienmēr jāizturas bargi.

Režīms nobijies
Režīms nobijies
10 mēnešus atpakaļ

Vienotība jūt ka režīmam paliek slikti, tāpēc pieņem tādus likumus, lai par katru cenu noturētos pie varas. Likums jau skaisti izklausās, bet jautājums pret ko tiks pielietots? Pret opozīcijas partijām un deputātiem, savādāka, ne panorāmas, viedokļa cilvēkiem? Es visu laiku pirms vēlēšanām ziņās, un no pazīstamiem vienotības vēlētājiem dzirdu, ka visi pārējie ir populisti un Kremļa aģenti. Ka opozīcijas partijas itkā saņemot Kremļa naudu. Nezinu, vienotības vēlētājam dīvānā jau labāk zināms nekā KNABam, kurš kādu naudu saņem. Bet tendences redzamas, visi kas nav par vienotību vai lielajām varas partijām, kuras gadu desmitiem visu valsti izzagušas, tie tiek pasludināti esam pret… lasīt vēl »

Dindālz
Dindālz
10 mēnešus atpakaļ

Nu tad tos NBS ģenerāļus vajag salikt cietumā.
Ekipējuma izzagšanu taču viņi pieļāva!

Waarfare
Waarfare
10 mēnešus atpakaļ
Reply to  Dindālz

Redz, herr Dindalll, te ir viena feina lieta….ĢENERĀĻUS cietumā ielikt nevar, jo viņi par to visu neko nezināja. PABRIKU tak arī nevar, jo arī viņš neko nezināja ( tiesa gan, tā fendere sākās jau pirms Pabrika, bet tikpat neviens neko nezināja ). Personas, kuras to organizēja, ARĪ nevar ietupināt, jo, redz, pametuši valsti. Kas vispār loģiski, kamdēļ gan šiem tupēt šeit un tiesu gaidīt? Īsāk sakot, nav ko te laiku tērēt, iepērkam kaut ko citu zogamu un sākam operāciju ” SLAZDI ” ! Un te nu vēl jautrāk, kā makšķerēšanā, var pat zilais valis uzķerties…. ;-)

Dindālz
Dindālz
10 mēnešus atpakaļ
Reply to  Waarfare

Nu kā tas ir, “nezināja”? Tad varbūt attaisnojums ir arī “bet taču es tobrīd gulēju!” “A es tač bij uz slimībslaps!” “Oij, es skatijos pa kreisi, a viņi nozaga no tās noliktavas kas ir pa labi” “Kas ir viņi? Es nezinu! To zin kadru daļa!” Kādā veidā uzskaites/inventūru neesamība attaisno? Nu tad jau armija nav vajadzīga vispār! Pietiek ar ministriju un ģenerāļiem. Uz parādi noīrē pāris maketus un kvadraciklus, aktieri no Dailes teātra pavizinās, un darīts! Vismaz nepirks salūtmunīciju kas nesadeg stobrā, šaufelītes kas iztur mazāk par plastmasas karotīti, un nelidojošus Mi-8. Un reduktoru (ko nosauc par ātrumkārbu) tam vienīgajam… lasīt vēl »