Tiesa atceļ bijušajam NBS pārtikas iepirkuma komisijas vadītājam piemēroto disciplinārsodu

Ēriks Ezeriņš

Administratīvā rajona tiesa šodien apmierinājusi bijušā ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārtikas iepirkuma saistīto iepirkuma vadītāja Ērika Ezeriņa pieteikumu par viņam piemērotā disciplinārsoda atcelšanu, ziņo lsm.lv.

Neminot personas vārdu, tiesā informē, ka ar aizsardzības ministra 17. aprīļa rīkojumu Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra Centralizēto iepirkumu vadības departamenta Ekipējuma un pārtikas iepirkumu nodaļas vadītājam tika piemērots disciplinārsods – atbrīvošana no amata – saistībā ar iepirkuma komisijas priekšsēdētāja pienākumu izpildi iepirkumā par pārtikas iegādi NBS vajadzībām.

Ar Administratīvās rajona tiesas spriedumu minētais rīkojums atcelts. Spriedumu vēl varēs pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā.

Tiesa spriedumā norāda, ka lai gan publiski ir izskanējusi informācija par ļoti daudziem iepirkuma organizēšanā pieļautiem pārkāpumiem, pārsūdzētajā rīkojumā Aizsardzības ministrija ir analizējusi tikai vienu no tiem, proti, apstākli, ka pieteicējs nav nodrošinājis iepirkuma līgumā norādītās plānotās iepirkuma summas atbilstību centralizētajā iepirkumu plānā paredzētajam finanšu līdzekļu apjomam.

Līdz ar to pieteicējam noteiktā soda veida – atbrīvošana no amata – nepieciešamība, piemērotība un samērīgums varēja tikt vērtēts tikai kontekstā ar šo vienu pārkāpumu.

Tiesa ņēma vērā, ka plānotā līguma summa paredzēja nevis konkrētu pakalpojuma sniedzējam pārskaitāmo naudas līdzekļu apmēru, bet ierobežojumu, līdz kādam līgumā noteiktos pakalpojumus varēja iegādāties līguma darbības laikā.

Lietā secina, ka minēto pārkāpumu pieteicējs pieļāvis aiz neuzmanības, nepamatoti paļaujoties uz informāciju, kuru tam sniedza cits iepirkumu komisijas loceklis, kurš bija par iepirkumu atbildīgā persona un kuram būtu jābūt informētam par pasūtītājas finanšu iespējām. Pieteicējam iepriekš disciplinārsodi nav piemēroti un viņa veiktais darbs iestādē vērtēts kā tāds, kas pārsniedza amata izpildei nepieciešamās prasības.

Ministrija nav norādījusi uz valstij nodarītiem zaudējumiem, bet kaitējums valsts pārvaldes reputācijai saistībā ar publiski izskanējušo informāciju par iepirkuma ietvaros pieļautajiem pārkāpumiem ir tikai daļēji saistīts ar pārsūdzētajā rīkojumā konstatēto disciplinārpārkāpumu.

Pastāvot minētajiem apstākļiem, tiesa uzsvēra, ka pārsūdzētajā rīkojumā bija jāiekļauj konkrēti apsvērumi, kuru dēļ vieglāka disciplinārsoda piemērošana nebija iespējama.

Kā zināms, saistībā ar iepirkumu par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādē armijas vajadzībām no amata jau iepriekš atbrīvots Ezeriņš un NBS Nodrošinājuma pavēlniecības štāba Apgādes pārvaldes Iepirkumu un līgumu daļas priekšnieks Imants Freibergs. Tāpat nolemts nepagarināt profesionālā dienesta līgumu ar vienu NBS pārstāvi.

Divām aizsardzības nozares amatpersonām ir izteikts rājiens.

Valdība jūlijā nolēma izveidot starpdisciplināru dienesta pārbaudes komisiju, lai nodrošinātu vispusīgu iepirkumā iesaistīto amatpersonu atbildības izvērtēšanu atbilstoši Valsts kontroles norādītajam. Komisijas vadītājs ir Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Ņemot vērā, ka līdz komisijas izveidei Aizsardzības ministrija jau bija izvērtējusi iepirkumā iesaistīto amatpersonu rīcību dažādās aizsardzības resora institūcijās un jau piemērojusi atbildību, komisija koncentrējās uz pašas ministrijas amatpersonu atbildības izvērtējumu.

Komisija iepazinās gan ar Valsts kontroles revīzijas ziņojumu, gan ar iepirkuma organizāciju saistītiem dokumentiem un citiem materiāliem Aizsardzības ministrijā un citās iestādēs. Komisija arī uzklausīja vairāku amatpersonu skaidrojumus par veiktajām darbībām un to pamatojumu.

Tie komisijas locekļi, kuriem ir atbilstoša līmeņa pielaide darbam ar valsts noslēpumu, iepazinās arī ar slepeniem Militārās izlūkošanas un drošības dienesta un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja operatīvās darbības materiāliem. Tie nebija pieejami Valsts kontrolei revīzijas veikšanas laikā, savukārt komisijai ļāva pilnvērtīgi izvērtēt Aizsardzības ministrijas vadošo amatpersonu atbildību.

Izvērtējot lietā pieejamo informāciju, tai skaitā slepenos materiālus, komisijai bija pārliecinoši pierādījumi par faktisko notikumu gaitu un amatpersonu rīcību.

Komisija lēma izbeigt dienesta pārbaudi pret divām amatpersonām valsts sekretāru Jāni Garisonu un valsts sekretāra vietnieku un ieteikt aizsardzības ministrei izvērtēt iespēju rosināt disciplinārlietu pret Aizsardzības ministrijas Nodrošinājuma un aizsardzības investīciju politikas departamenta direktoru Māri Ķudu par iespējamo amata pienākumu nepildīšanu vai nekvalitatīvu pildīšanu.

Rojā reģistrētais uzņēmums “Zītari LZ” 2022. gada decembrī ieguva 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.

Ar SIA “Zītari LZ” līgums tika noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būtu jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredzēja pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

Šovasar Aizsardzības ministrija (AM) panākusi vienošanos ar uzņēmumu par armijas pārtikas apgādes līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Līgums tiks izbeigts ar šī gada 31. decembri, tostarp panākta vienošanās, ka komersants neizvirzīs nekādas pretenzijas un valstij attiecīgi neradīsies zaudējumi.

Vienlaikus notiek darbs pie jauna iepirkuma organizēšanas.

Aizsardzības resora vadība informējusi, ka AM iekšienē veikto pārbaužu secinājumi par minēto iepirkumu “lielā mērā sasaucas” ar Valsts kontroles (VK) revīzijas secinājumiem. Liela daļa VK ieteikumu jau ir ieviesti, lai iepirkumu sistēmu padarītu caurskatāmāku.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021. gada 18. oktobra līdz šī gada 10. janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3. martā sāka kriminālprocesu. Kriminālprocess sākts pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Tikmēr Ģenerālprokuratūra pārbaudē secinājusi, ka armijas vadība, parakstot līgumu ar “Zītari LZ” par pārtikas piegādi, nav izvērtējusi būtiskus organizatoriska rakstura jautājumus un nav nodrošinājusi vienotu un skaidru pārtikas piegādes līgumu noslēgšanas kārtību pārejas periodam.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
andris
andris

NACIONALU perejums,radija 220000000 aferu,…malaci

Ahūns
Ahūns

Viņu sakropļojuši ārsti vai photoshops.

banānu motors
banānu motors

Eināra Briesmīgā uzsāktā ierēdņu gadu desmitus praktizētā negatīvā atlase ir devusi rezultātu – vairs nespējam korekti/sakārtot dokumentus un atlaist no darba pie acīmredzamiem iemesliem (AM, DI…).

MMM
MMM

Ne tikai. Nenormālos apjomos ir audzis ģenerēto papīru apjoms. Neviens vairs nespēj iedziļināties kādā konkrētā lietā. Visam tikai pa virsu vien.