Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanas lietā Gulami piespriež astoņu gadu ieslodzījumu

tiesa

Rīgas rajona tiesa šodien nolasīja pilno spriedumu un piesprieda astoņu gadu ieslodzījumu uzņēmējam Gulamam Mohammedam Gulami krimināllietā par vairāk nekā deviņus miljonus eiro vērtās Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanu.

Savukārt viņai sievai Valentīnai Gulami tika piespriests septiņus gadus ilgs cietumsods, bet Larisai Karpenko – piecus gadus ilgs cietumsods.

Visi trīs tika atzīti par vainīgiem pēc Krimināllikuma 179.panta trešās daļas par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā.

Tiesā norādīja, ka neviens no apsūdzētajiem netika apcietināts tiesas zālē, taču viņiem spēkā atstāti piemērotie drošības līdzekļi, tostarp aizliegums izbraukt no valsts.

Gulami aizstāvis Egons Rusanovs norādīja, ka spriedumu plāno pārsūdzēt.

2016.gada pavasarī lietā tika pabeigta apsūdzības nolasīšana, un neviens no apsūdzētajiem savu vainu neatzina.

Gulami šo krimināllietu uzskata par politisko pasūtījumu. Sarunā ar aģentūru LETA Gulami savulaik skaidroja, ka lietas būtība ir tajā, ka 2012.gada oktobrī uzņēmums “W.E.E.S.A” saņēma “Logistic-Ekspress” uzdevumu – lūgumu kravas, kas uz “Logistic-Ekspress” vārda fiziski atradās glabāšanā “W.E.E.S.A” muitas noliktavās Jūrmalā, nodot ASV reģistrētai kompānijai “Silver Star International LLC”, šo lūgumu pamatojot ar savstarpējiem norēķiniem.

Šo uzdevumu, kā uzrādīja Gulami, darījuma brīdī parakstīja “Logistic-Ekspress” valdes priekšsēdētājs un vienīgais īpašnieks Andrejs Stepovojs, kurš ir Ukrainas pilsonis. Taču jau 2012.gada decembrī viņa vietu Igaunijas kompānijā “Logistic-Ekspress” ieņēma Tadžikistānas pilsonis Davlathons Azizovs. 2013.gada februārī Igaunijas kompānija iesniedza prasības pieteikumu Rīgas apgabaltiesā pret “W.E.E.S.A” par valdījuma piešķiršanu uz kravu un pienākuma uzlikšanu nodot kravu, norādot, ka “W.E.E.S.A” nenodrošināja iespēju piemeklētajai ekspertīzes kompānijai veikt kokvilnas šķiedru kravas esamības un stāvokļa pārbaudi atbilstoši noliktavas zīmei.

“Logistic-Ekspress” uzskatīja, ka “W.E.E.S.A” prettiesiski aiztur prasītāja kravas valdījumu. Savukārt tiesa nolēma lietu izbeigt, norādot, ka “Igaunijas kompānijai “Logistic-Ekspress” zudušas prasījuma tiesības uz strīdus kokvilnas kravu”.

Gulami piebilda – nav zināms, ka “Logistic-Ekspress” saistībā ar kravu būtu cēlusi pretenzijas pret kravas saņēmējiem vai bijušo Igaunijas kompānijas vadību, kā arī ka Tadžikistāna būtu iesniegusi Latvijai notu saistībā ar kokvilnas kravas pazušanu.

Līdz ar to viņš pauž pārliecību, ka šis kriminālprocess ir politisks pasūtījums.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra iepriekš uzrādījusi apsūdzības trim personām saistībā ar vairāk nekā deviņus miljonus vērtās Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanu. Personas pie kriminālatbildības sauktas par piesavināšanos lielā apmērā, par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklēja Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP), un divi no lietā iesaistītās trijotnes ir Gulami un viņa sieva Valentīna Gulami. Viņa advokāts Egons Rusanovs iepriekš paziņoja, ka viņa klients savu vainu kategoriski neatzīst.

VP saņemtajā iesniegumā bija minēts, ka pazuduši 80 vilciena vagoni ar kokvilnas šķiedru gandrīz 7000 tonnu apmērā, bet kopējie zaudējumi tika lēsti deviņu miljonu eiro apjomā. Apjomīgas izmeklēšanas laikā ENAP darbinieki noskaidroja, ka Tadžikistānas kokvilnas kravu piesavināšanos veikusi personu grupa, izmantojot viltotus dokumentus par kravas īpašnieka maiņu, tādēļ kriminālprocess kvalificēts gan par piesavināšanos lielā apmērā, gan par dokumentu viltošanu.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar