Skandāls ap “ss.lv” var likt IT uzņēmumiem pamest Latviju

ss.lv

Notiekošais ap sludinājumu portālu “ss.lv” radījis sašutuma vētru informācijas tehnoloģiju nozarē (IT), kas ir neizpratnē – “kā var ienākt prātā apturēt veiksmīgi strādājošu, priekšzīmīgu nodokļu maksātāju”, šodien žurnālistiem sacīja augsto tehnoloģiju uzņēmuma SIA “Inbokss” īpašnieks Andris Griķis. Viņš uzsver, ka šādā situācijā IT uzņēmumi var aiziet no Latvijas jurisdikcijas, lai pasargātu savu biznesu.

Griķis norādīja, ka IT nozare ir ārkārtīgi sensitīva, pasaulē ir vērojamas milzīgas rūpes par šādām kompānijām, bet Latvijā valdības klusēšana par notiekošo ap “ss.lv” izraisa neizpratni. “Sajūtot šādu valsts attieksmi, Latviju pametīs pēdējie strādājošie IT uzņēmumi,” uzsvēra Griķis.

“Valsts ieņēmumu dienests (VID) pieprasīja lielu daļu datu bāzes, taču SIA “Internet” to apstrīdēja Administratīvajā tiesā, uzskatot to par administratīvo aktu. Šādā situācijā apturēt portāla darbību ir nepieņemami. VID rīcība ir visneiedomājamākais signāls, ko valsts var sūtīt saviem IT uzņēmējiem,” sacīja Griķis.

Savukārt SIA “Tvnet Latvia” valdes loceklis Juris Mendziņš norādīja, ka VID no “Internet” pieprasīja pietiekami lielu lietotāju datu bāzes daļu, taču likumā “Par nodokļiem un nodevām” teikts, ka jāsniedz informācija tikai un vienīgi par pašu nodokļu maksātāju.

“”ss.lv” šādu pieprasījumu pārsūdzēja tiesā. Ja tiesa šo prasību ir pieņēmusi, tad administratīvais akts ar to brīdi nav spēkā. Ja šajā brīdī kāds pieņem lēmumu bloķēt portālu, tas atgādina roku izgriešanas taktiku no 90.gadiem. Turklāt, nekādu īpašu citu datu, kā tie, kas redzami publiski, portāla rīcībā nav un VID var redzēt šos publiskos datus,” sacīja Mendziņš.

“Likums it kā nosaka, ka vajag sniegt VID prasīto informāciju, bet strīdīgs jautājums ir lietotāju datu aizsardzība, jo “ss.lv” lietotāju dati ir uzņēmuma informācija, kura viņiem ir jāaizstāv. Portālā ir redzami publiski pieejami dati, ko VID viegli var pārbaudīt. Pusgadu uzņēmums par šo tēmu sarakstījās ar VID, bet tad pēkšņi 1.augustā VID nolēma aizvērt portālu,” neizpratni pauda “Inbokss” valdes loceklis Jevgenijs Kuzņecovs.

Viņš norādīja, ka interneta produktiem nav svarīgi, kur atrasties, tie var atrasties jebkurā valstī, piebilstot, ka precedenti ar IT uzņēmumu aiziešanu no Latvijas jurisdikcijas jau ir bijuši, piemēram, “sportacentrs.com”.

Kuzņecovs arī pauda neizpratni, ka, piemēram, plaši izskanējušajā “Gan Bei” lietā uzņēmums, neskatoties uz VID ierosināto krimināllietu par PVN izkrāpšanu, ne uz vienu dienu nav pārtraucis darbību, bet “ss.lv” gadījumā tiek aizvērts domēns un pārtraukta saimnieciskā darbība.

“Šajā gadījumā VID izvēlējās zaudēt divus miljonus eiro nodokļos un iegūt 500 000 eiro, kas it kā ir mēģināti noslēpt. Jājautā, vai VID tiek izmantots uzņēmuma vērtības samazināšanai, konkurences samazināšanai?” jautāja Kuzņecovs.

Savukārt datu apmaiņas, glabāšanas un publicēšanas servisa “Failiem.lv” īpašnieces SIA “Files.fm” īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Jānis Viklis uzsvēra, ka IT risinājumi var viegli aiziet no Latvijas jurisdikcijas. “Portāla “ss.lv” pāriešana uz “ss.com” ir mēģinājums saglabāt savu biznesu nevis mēģinājums ieriebt VID. Vai VID uzņemsies atbildību par valstij radītajiem zaudējumiem, ja zaudēs tiesā pret “ss.lv” īpašniekiem?” vaicāja Viklis.

Zvērināts advokāts Jānis Zelmenis piebilda, ka patlaban “ss.lv” juridiskā pozīcija ir diezgan stipra. “Pareizākais, ko VID tagad varētu darīt – būtu jāatceļ rīkojums par “Internet” saimnieciskās darbības apturēšanu un portāla “ss.lv” bloķēšanu, jāuzraksta sakarīgu informācijas pieprasījumu un tad šo problēmu jārisina caur tiesu,” piebilda Zelmenis.

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar