Skaidrīte Lasmane: Aizliegumi Latviju nepadarīs tikumīgāku

Skaidrīte Lasmane

Skaidrīte Lasmane, Latvijas Universitātes profesore, vērtējot šonedēļ iedzīvotāju prātos jezgu sacēlušo jautājumu par sabiedrības tikumību, ir pārliecināta, ka aizliegumi Latviju nepadarīs tikumīgāku.

Patlaban notiek ļoti naska tikumisko grozījumu izpilde un tagad redzamas šāda likuma sekas, norāda Lasmane.

“Tikumība ir ļoti smalka kultūras lieta, ko diez vai var uzlabot ar administratīvām lietām,” sacīja Lasmane. Viņa norādīja, ka demokrātija pieļauj dažādus viedokļus, tomēr ne brutālu administratīvās varas režīmu, līdz ar to Lasmane “tikumības lauciņu” vēlētos aizstāvēt no šādas iejaukšanās.

Profesore norādīja, ka tikumība ir gudra individuāla brīvība, kurai cilvēks ir jāsagatavo, bet, ja tas nav noticis, tad kāds nav veicis savu darbu. “Ne jau ar aizliegumiem Latviju var padarīt tikumīgāku,” pārliecināta Lasmane.

Lasmane uzskata, ka tikumības audzināšana ir “ļoti aizlaista” un to nevar ieaudzināt ar administratīviem regulējumiem – tam nepieciešams tikumiskas izglītošanas darbs.

“Kas ir darīts, lai veidotu un attīstītu skolotāju un skolēnu gaumi?” jautāja Lasmane, turpinot, ka ikdienišķā vide jau tā ir brutāla, līdz ar to jautājams, vai to vajag pārnest arī literatūrā.

Kā zināms, pēc kāda dzejnieces Agneses Krivades dzejoļa izmantošanas mācību procesā Āgenskalna Valsts ģimnāzijas skolotāja Iveta Ratinīka saņēmusi aizrādījumu no skolas vadības un norādījumu šādus tekstus mācību procesā vairs nelietot.

Tā dēvētie tikumības grozījumi Izglītības likumā jau stājušies spēkā, taču izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile nav pārliecināta, ka to iedzīvināšana patlaban ir prioritāte izglītībā.

 

Avots: LETA

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Hariss
Hariss

Ko brīnīties par kaut kādas skolotājas rīcības trulumu, JA profesore nav labāka?!

Morālists
Morālists

Par tikumību var spriest tikai kristīti, neprecēti, nevainīgi cilveki, nevis padzīvojušas tantes.

Lūk tā
Lūk tā

Tikumiskāku nepadarīs, bet ierobežos organizācijas, kuras ļaunprātīgi izmanto sabiedrības lētticību un naivumu ! Latvijas sabiedrība ir pietiekami tikumiska, lai saprastu, ka diviem gejiem, vai lesbietēm nebūtu nekas darāms mācību grāmatā un skolotājas ar vāju izpratni par morāli, rupji lamāties var savā pagrimušo draugu pulciņā, nevis skolā ! Skola ir domāta, lai mācītos augstākās vērtības – cienīt vecākus cilvēkus, ģimenes vērtības, Dzimtenes mīlestību, mācītu jauniešiem kas ir mīlestība, nevis degradētu, demoralizētu un apšaubītu vecāku autoritāti !!!