RPP priekšnieks: Policists rīkojās profesionāli un savaldīgi

Pēc katra notikuma vienmēr tiek vērtēts, kā attiecīgajā situācijā būtu bijis jārīkojas. Un hipotētiski par to spriest var ilgi. Taču, kad vērtējam rīcību, kas bijusi konkrētā situācijā, jāatceras – ir jāskatās no tās pozīcijas, kas ir notikuma brīdī. Pēc “kara”, sēžot dīvānā, visi vienmēr zina, kā būtu bijis labāk. Taču manā skatījumā cietušais policists rīkojās profesionāli un savaldīgi.

Tā par Rīgas sanatorijas internātpamatskolā cietušā policista rīcību pauž Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Pirmkārt jāņem vērā tas, ka konflikts nebija tikai starp vienu jaunieti un policistu, bet gan starp pūli un policistu. Un šādā situācijā kārtības sargam ir jāspēj paredzēt ne tikai viena uzbrucēja rīcība, bet visa pūļa rīcība. Tādēļ, lai konflikts nepāraugtu masveida uzbrukumā vai masveida kautiņā, policists izvēlējās mēģināt savaldīt un noturēt uzbrucēju, nevis atbildēt ar tiešiem sitieniem. Tāpat arī jāņem vērā, tas, ka tādu agresiju no jaunieša nebija iespējams paredzēt, kā arī jāievēro atbildes samērīgums, ņemot vērā, ka uzbrucējs ir nepilngadīgs.

Situācijā, kad jaunieši ķērās klāt policista speclīdzekļiem un vēlāk arī apdraudēja kārtības sarga dzīvību, policists pēc likuma bija tiesīgs pielietot arī šaujamieroci. Tomēr viņš mēģināja situāciju atrisināt mierīgāk, un šāda izvēle ir cienījama. Arī internetā izplatītajos videomateriālos ir redzams, kā policists savaldās un neizdara tiešus sitienus, kā arī nepielieto speclīdzekļus, piemēram, steku.

Papildus šajā gadījumā ir jāvērtē arī, kādēļ šāda situācija bija iespējama. Policists bija fiziski spēcīgs, tomēr viņš jau bija cienījamā vecumā. Ja pašvaldības policistiem būtu paredzēta arī tāda sociālā garantija kā izdienas pensija, šis darbinieks, kurš ir vairāk nekā 60 gadus vecs, iespējams, jau būtu pensijā. Tāpat, ja šāda sociālā garantija, par kuru jau gandrīz pirms gada – janvārī – Saeimas Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalstīja, bet vēlāk septembrī Saeima noraidīja, pastāvētu, iespējams, būtu arī vairāk gados jaunu spēcīgu puišu, kuri vēlētos strādāt policijā.

Par laimi policists no slimnīcas tika palaists mājās ar pleca traumu un citiem miesas bojājumiem. Novēlu mūsu darbiniekam ātru izveseļošanos, Rīgas pašvaldības policijas lapā sociālajā vietnē Facebook raksta Lūkass.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
pēcis
pēcis

ja policists būtu rīkojies tā, kā daži komentētāji te iesaka, tad sliktākajā gadījumā sēdētu aiz restēm, jo pielietot ieroci skolā, kas pilna ar bērniem (pie tam ar īpašām vajadzībām), ir aizliegts, bet ja būtu iekrāvis pa tauri sīkajam perdelim, tad viņu vienkārši izmestu no darba, jo visādi bērnu tiesību aizstāvji viņu noēstu bez sāls. Varbūt gudrie komentētāji, kuriem ir liela pieredze konfliktu risināšanā, sēžot mājās pie datora, var paskaidrot, ko nozīmē ”rīkoties ātri un bargi”? Ar tuvcīņas paņēmieniem visu baru noguldīt zemē? Mazāk filmas vajag skatīties. Mūsu valstī likumi ir tādi, ka policists ir pilnīgi neaizsargāts, bet visādi noziedznieki var… lasīt vēl »

policis
policis

visas tās pilsētu un pagastu mēru privātās armijas ir jālikvidē

pie mums kā parasti
pie mums kā parasti

Policists, kurš var pildīt divas funkcijas – kalpot par boksa maisu un saņemt algu 2x mēnesī jau gan nav nekāds profesionalitātes paraugs.! Ja šādi ir, un, cik var noprast, daudz pie skolām un tml. vietām – rumpīši formastērpos, kas tur stāv vizuālās disciplinēšanas nolūos, tad jāprasa atbildīgajiem atskaiti par resursu adekvātu izlietojumu!
Es jau saprotu, ka vecs policists tāpat kā parasts policists citu neko nemāk un pēc dienesta reālā dzīvē ir bezpalīdzīgs, bet vismaz dienesta laikā atbilstoša fiziska kondīcija un sagatavotība tiek sagaidīta kā garants spējām veikt policista pamatfunkcijas, tostarp ierobežot vardarbību.

janis
janis

man gan liekās ka piesedzot pilnīgi nevarīgu un neprofesionālu policistu par apsmieklu tiek padarīta visa policija . Vai tas jāsaprot kā signāls , ka var sist un spārdīt bet policisti cietīs un pretī nesitīs ? Tad priekš kam mums vispār tāda municipālā policija , kas netiek galā ar bērnu bariņu ? Vai tikai lai plāksterus līmētu ? Tiesas paši ziniet kādas mums ir un uz ātru un taisnīgu tiesu te var cerēt tikai tad , ja apsūdzētajam nu galīgi nav sakaru un līdzekļu … Man šķiet , ka daudz labāk būtu atzīt savu nekompetenci , atlaist nevarīgo policistu un dot… lasīt vēl »

pēcis
pēcis

Nu paskaidro, ko tu ,kā profesionālis, būtu darījis šajā gadījumā?

aga
aga

Profesionāli būtu bijis ielaist porciju svina sīkajam nelietim starp glupajām ačtelēm. Tāpat tur cilvēka nebūs, un precedents būtu radīts.

gunis
gunis

Ja tagad policija neparādīs savu principialitāti un vainīgos bargi nesodīs, tad turpmāk viņiem visi čurās virsū!