Protestējot pret Pavļuta rīcību, PA vadītāja Zalpētere iesniedz atlūgumu

Zalpētere, Pavļuts

VAS «Privatizācijas aģentūras» (PA) valdes priekšsēdētāja Iveta Zalpētere trešdien iesniegusi atlūgumu.

Atlūgums iesniegts, protestējot pret ekonomikas ministra Daniela Pavļuta (RP) «agresīvo PA darba politizāciju».

«Absolūti ignorējot un apzināti pārkāpjot valsts pārvaldes un korporatīvās pārvaldības principus, ekonomikas ministrs Pavļuts un ministra birojs ir būtiski traucējis PA darbu, mērķtiecīgi un regulāri iejaucoties tās ikdienas darbībā,» informē Kārkliņš.

PA pārstāvji skaidro: «Ministra birojs tieši uzdod PA darbiniekiem nesaprotamām interesēm atbilstošus ar PA vadību nesaskaņotus uzdevumus, klaji un apzināti ignorējot Zalpēteres kā aģentūras valdes priekšsēdētājas kompetenci un no ieņemamā amata izrietošo atbildību par PA darbību.»

Aģentūras paziņojumā medijiem teikts: «Tamlīdzīgas Pavļuta aktivitātes īpaši sākās laikā, kad tika veiktas izmaiņas bankas «Citadele» valdē. Pavļuts regulāri pieprasīja informāciju par Nominācijas komitejas darbu un deva norādes par atbilstošākajiem kandidātiem.

Tāpat arī Zalpētere vērš uzmanību uz ministra pastiprināto vēlmi veikt bankas «Citadele» padomes nomaiņu pret paklausīgu, lai, iespējams, veiktu bankas valdes nomaiņu. Jāatzīmē, ka Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta veiktajā pētījumā «Valsts uzņēmumu pārvaldība Baltijas valstīs» atzīts, ka bankas «Citadele» pārvaldībā viena no stiprajām pusēm līdz šim ir bijusi laba pārraudzība no valsts puses, ko nodrošināja PA kā progresīvs īpašnieks. Tāpat kā priekšrocība citu Baltijas valstu uzņēmumu vidū tiek uzvērts fakts, ka bankas padomes locekļi ir neatkarīgi no politiskajām partijām.»

«Tas ir nepieļaujami, ka ministrs, kurš maijā valdībā aizstāvēja PA izstrādāto Valsts kapitāla daļu pārvaldības koncepciju, kurā noteikti korporatīvās pārvaldības principi, atbalsta ministra biroja tiešu iejaukšanos PA darbībā un privatizācijas procesā, dodot norādes par konkrētu valdes lēmumu pieņemšanu vai nepieņemšanu,» norāda Zalpētere.

Zalpētere arī aicina Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) pievērst īpašu uzmanību situācijai, kas radusies starp Pavļutu un PA, ņemot vērā, ka PA pārvaldībā ir tādi nozīmīgi uzņēmumi kā banka «Citadele», AS «Reverta», SIA «Lattelecom» un SIA LMT, kā arī nopietni šo situāciju izvērtēt.

PA vadītāja skaidro, ka vairs neuzticas Pavļutam kā kapitālu daļu turētājam un ir iesniegusi atlūgumu.

Tikmēr Pavļuts pilnībā norobežojas no Zalpēteres publiski paustajiem izteikumiem par viņas atlūguma iemesliem.

Ministrs norāda, ka īstenojot PA kapitāla daļu turētāja pienākumus, ir rīkojies tikai savu pilnvaru, kompetences un atbildību ietvaros, ievērojot labas pārvaldības principus un rūpējoties par valsts interesēm.

«Ņemot vērā, ka «Citadeles banka» ir viens no nozīmīgākajiem patlaban valsts īpašumā esošajiem aktīviem, ar banku saistītie jautājumi ir gan ministra, gan visas valdības regulārā darba kārtībā, taču ikviens lēmums un rīcība tiek vērtēta no valsts interešu viedokļa, lai nodrošinātu «Citadeles bankas» veiksmīgu un efektīvu darbu, kā arī vērtības pieaugumu. Turklāt pašreizējā PA valdes locekļu sastāvā nav pietiekami augstas kompetences, lai pilnvērtīgi skatītu ar tās turējumā esošo finanšu institūciju daļu pārvaldību saistītos jautājumus, lemjot par valsts interesēm atbilstošāko rīcību,» skaidro Ekonomikas ministrijā.

Kā to apliecina gan PA darbinieku plašsaziņas līdzekļiem sūtītās vēstules, neatkarīgais audits un arī novērtēšanas komisijas veiktais PA valdes locekļu darba un kompetenču novērtējums, PA vadības darbā ir būtiskas nepilnības, kas liek uzdot pamatotus jautājumus par PA vadītājas piemērotību amatam.

Tādējādi Zalpēteres ministram iesniegtais atlūgums un arī medijiem izplatītā informācija par atlūguma iemesliem vērtējama kā reakcija tieši uz viņai neglaimojošā audita un komisijas secinājumiem. Turklāt atlūgums tiek iesniegts nākamajā dienā, kad ministrs ir aicinājis sasaukt PA akcionāru ārkārtas sapulci šā gada 10.septembrī, lai lemtu par PA statūtu grozījumiem, kas paredz uz pusi samazināt PA valdes locekļu skaitu.

Neskatoties uz Zalpēteres iesniegto atlūgumu, tiks nodrošināta PA darbības stabilitāte un nepārtrauktība, rūpējoties, lai atsevišķu PA valdes locekļu īstenotās darbības vēl vairāk nepasliktinātu situāciju PA, kā arī negatīvi neietekmētu tās pārvaldībā esošās valsts kapitāla daļas un īpašumus, norāda ministrijā.

Zalpētere turpinās darbu līdz 5.oktobrim.

Jau ziņots, ka PA auditā, ko veica SIA «Moi», tika secināts, ka kopējā psiholoģiskā atmosfēra aģentūrā raksturojama kā nomākta un darba produktivitāti bremzējoša. Tuvāko nedēļu laikā plānots sagatavot arī grozījumus PA statūtos, lai aģentūras valdes locekļu skaits no pašreizējiem četriem locekļiem tiktu samazināts līdz diviem.

Patlaban PA valdes priekšsēdētāja ir Iveta Zalpētere, bet valdes locekļu amatos darbojas Gundega Drēska, Egils Zariņš un Verners Lūsis.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar