Pēc Valsts valodas centra apmeklējuma itāļu saldējuma kafejnīcas īpašnieks pauž aizvainojumu

Valsts valodas centrs

Rīdzinieku un pilsētas viesu iecienītās saldējuma kafejnīcas Gelato Italia īpašnieks pēc Valsts valodas centra pārbaudes publicējis sociālajā tīklā Facebook ierakstu, kurā pauž sarūgtinājumu par ierēdņu rīcību. 

valsts valodas centrs

Uzņēmējs raksta:

“Pirms divām dienām Gelato Italia kafejnīcā ieradās Valsts valodas centra pārstāvis. Es saņēmu sodu par to, ka nerunāju latviski. Visi manas kafejnīcas darbinieki runā latviski. Taču kāds vainoja mani. Pēdējā gada laikā esmu iemācījies daudzus vārdus saziņā ar klientiem un meitenēm, kas pie manis strādā. Taču diemžēl nerunāju. Strādājot vairāk nekā divpadsmit stundu dienā, septiņas dienas nedēļā – man gluži vienkārši nav laika valodas kursiem.

Latvijā esmu jau gandrīz 3 gadus. 2,5 gadus te dzīvoju. Es izveidoju uzņēmumu. Es atvēru bankā kontu. Es izveidoju savu pirmo saldējuma kafejnīcu no nulles, strādājot tikai ar Latvijas profesionāļiem. Es maksāju nodokļus. Mani darbinieki ir labi atalgoti. Es negribu tagad kritizēt šī likuma absurdo dabu, taču kāpēc mani neviens nebrīdināja, kad es tikko sāku?

Es investēju savu (itāļu) naudu šajā valstī, un tagad mani apvaino kā noziedznieku. Vai tā uzņem ārvalstu investorus?”

valsts valodas centrs

Iespējams, ka itāliešu uzņēmēja latviešu valodas prasme nav augstākajā līmenī, tomēr kā apgalvo kafejnīcas apmeklētāji – uzņēmējam nesagādā grūtības komunicēt ar saldējuma baudītājiem valsts valodā.

Nesapratnē ir arī daudzi gardā itāļu saldējuma baudītāji. Piemēram, Dita Lase, kas savu viedokli publicējusi turpat  Facebook.

Dita raksta:

“Welcome to Latvia, dear investors!
Eiropa mūs nesaprot. Un nesapratīs.

Bet mēs paskaidrosim! Jo esam apveltīti ar nepārspējamu samērīguma izjūtu. Mēs zinām un atšķiram, kas patiesībā apdraud mūsu valodu (tās ir plāksnītes ar angļu valodas uzrakstiem tūristiem, un tie ir ārzemju speciālisti un investori, jo viņu zināšanas un nauda te var ienākt tikai tad, ja latviešu valodas prasmes sasniedz vajadzīgo līmeni un apliecību – man žēl, ka Jums to neviens nepateica: likumus vajag lasīt, pirms kaut kur investējat!). Mēs skaidri parādīsim, kurš te ir saimnieks un kurš te ir svešais. Mēs neejam uz vēlēšanām – jo kam mums tas?! Mums ir efektīvāki rīki, kā mainīt situāciju šajā valstī, kā nosargāt savu nacionālo pašapziņu un uzbūvēt ekonomiku.

Aiz Melngalvju nama ir burvīga itāļu kafejnīca ar kosmisku itāļu saldējumu (amarena ķiršu, tumšās šokolādes, mango, lazdu riekstu un pistāciju – tas ir iztikas minimums, kas tur jānogaršo). Tur allaž skan itāļu valoda – jo tajā runā gan īpašnieki, gan daudzi apmeklētāji (akmansdievs, cik kolorīti, cik autentiski “garšo” tajā klausīties! Īsta Itālijas oāzīte pašā Rīgas centrā!), taču viss personāls runā un saprot arī latviski (jo ir vietējie aborigēni, kas aizņēmuši radītās darbavietas). Pats saimnieks parasti ir uz vietas un teicami saprot, ko es viņam saku latviski, un atbild man ar latviešu vārdiem pamatformās (nevis locījumos un izvērstos teikumos). Bet…ar to, mīļo saimniek, nepietiek. Mums nepietiek. Vispirms valoda – un, ja tās nav, tad…neņem ļaunā, Tevi nosūdzēs, Tu būsi noziedzies, un Tevi sodīs. Mūsu pilsētas mērs runā latviski, un viņš solīja darbavietas – un, ja reiz latviski solīja, tad nav ko katrās vēlēšanās viņam to atgādināt, tātad izdarīs. Tu jau radīji darbavietas, bet vēl neproti latviski? Nu, atvaino, nav mūsu vaina!…” Tā savā Facebook lapā raksta Dita Lase.

Un kāds ir jūsu viedoklis? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Facebook

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Luce
Luce

Pēc raksta izlasīšanas nobaudīju šo saldējum. Ļoti garšīgs! Kā mājās gatavots!

Ernests
Ernests

Izskatās pēc vētras ūdens glāzē. Itālijā ārzemniekam mazajā biznesā ir daudz šķēršļu un birokrātija liela. Ja tik ilgi mājo Latvijā, tad jau nu normālam cilvēkam vajadzētu sarunāties latviski. Ka tik mūsu pašu sirsnīgie krievu cilvēki nav samācījuši viņam tā rīkoties. Tas naratīvs par nodokļu maksāsanu ir ļoti raksturīgs jaunpilsoņiem.

Slovega
Slovega

Lai tik ta turpina, driz neviens negribes LV taisit savu biznesu. Vaksts tapat iet uz grunti.

jeee
jeee

Bet tikmēr Latvijā ir iespējams iegūt izglītību un pat nokārtot visus valsts noteiktos eksāmenus krievu valodā. VISUS! Es nezinu nevienu normālu valsti kur kas tāds vispār ir iespējams.

Artūrs
Artūrs

Likums visiem viens. Krievam, itālim, amerikānim utt. Nemāki valodu, mācies to, ja gribi te dzīvot un bīdīt lietas. Pozitīvs VVC darbs.

ulla
ulla

Nils u. labak latviski nerunatu, tik negliti skan.

...
...

Nu dēļ šādiem kritiķiem ļoti daudzi krievi kaunas runāt latviski