Par ārkārtas situācijas obligāto nosacījumu neievērošanu var piemērot kriminālatbildību

cietums

Iedzīvotājiem par ārkārtējās situācijas obligāto nosacījumu neievērošanu iespējams piemērot kriminālatbildību vai administratīvo atbildību.

Krimināllikuma 140. pantā paredzēta kriminālatbildība par sanitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšanu. Šajā gadījumā kriminālatbildība var iestāties tad, ja sanitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšana ir izraisījusi epidēmiju, turklāt jākonstatē, ka epidēmiju izraisījusi tieši konkrētās personas prettiesiskā rīcība.

Ja epidēmijas izraisīšana netiks konstatēta, tad pie minētajiem apstākļiem personai, visticamāk, var iestāties administratīvā atbildība saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 42.pantu. Šī norma paredz, ka par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu var piemērot naudas sodu fiziskajām personām no 10 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 140 līdz 2800 eiro.

Var piemērot administratīvo sodu

Iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu varēs piemērot naudas sodu līdz 350 eiro, informē Valsts policijā (VP).

VP sadarbībā ar pašvaldības policiju uzraudzīs sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī, saņemot informāciju, policija attiecīgi reaģēs un vērtēs iespējamos pārkāpumus.

VP aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos piesardzības pasākumus. Katrs gadījums tiks vērtēts individuāli. Ierobežojošo pasākumu mērķis ir galvenokārt novērst vai pārtraukt personu masveida pulcēšanos. Ja ierobežojumi tiks pārkāpti, var tikt piemērots sods.

Valstī noteiktas “Covid-19” vīrusa ierobežošanai izsludinātas ārkārtējās situācijas prasības. Grozījumi Ministru kabineta lēmumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredz:

❗️ No 16.marta pirmsskolas izglītības iestādēm un iestādēm, kas nodrošina bērnu uzraudzības pakalpojumu, jānodrošina dežūrgrupu darbība, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu pirmsskolas pakalpojumu sniegšanu vecākiem, kas paši nevar nodrošināt bērnu pieskatīšanu. Vecākiem reizi nedēļā būs jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav pēdējo 14 dienu periodā bijuši ārvalstīs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 saslimušajiem vai kontaktpersonām, un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

❌Pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās izglītības iestādēs, un mācības tiks nodrošinātas attālināti. Tāpat lēmums paredz pārtraukt valsts centralizēto pārbaudījumu darbu norisi, nodrošinot svešvalodu eksāmenu norisi laikposmā no šī gada 12. līdz 15.maijam.

❌Atcelti un aizliegti neatkarīgi no to apmeklētāju skaita visi sabiedrībai publiski pieejamie svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta, atpūtas pasākumi (tajā skaitā naktsklubos un diskotēkās), sapulces, gājieni un piketi, kā arī reliģiskās darbības veikšana pulcējoties, teikts lēmumā.

❌Tāpat ierobežota neorganizēta pulcēšanās kultūras, izklaides, atpūtas, sporta un reliģisko norišu vietās vairāk nekā 50 cilvēkiem vienlaikus. Kultūras, izklaides, sporta un citu atpūtas vietu darba laiks ir ne ilgāks kā līdz pulksten 23.00.

❌No 17.marta atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.

❌Tāpat ar 17.martu aizliegta personu un transportlīdzekļu pārvietošanās caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus.

❗️Latvijas Republikas valstspiederīgajiem un ārzemniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā, ļauts atgriezties Latvijā. Tāpat ārzemniekiem ļauts izceļot no Latvijas.

❗️Gadījumos, kad netiek ievēroti rīkojumā noteiktie pasākumi, tiek piemērota atbilstoša administratīvā vai kriminālā atbildība, norādīts lēmumā.

⚠️Ministru kabineta rīkojumi saistībā ārkārtējo situāciju ir spēkā, kopš to pieņemšanas brīža, proti, 14.marta.

Par kontroles mehānismiem vēl tiks runāts, taču atbilstoši likumam, ja cilvēks pārkāpj režīmu, tad viņš ir atbilstoši sodāms. Valsts mērķis nav kādu sodīt, bet nodrošināt paklausību, jo pašizolācija pasargās citu iedzīvotāju dzīvību, norādīja premjerministrs Krišjānis Kariņš. Atbildība jāuzņemas ne tikai par sevi, bet vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar sliktu veselības stāvokli. 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar