Nedēļu pirms datu regulas stāšanās spēkā nevienam nekas nav līdz galam skaidrs

datu regula

Jau pēc nedēļas stāsies spēkā jaunā Eiropas Savienības datu regula, kas paredz stingrākus personas datu apstrādes un glabāšanas noteikumus, tomēr pakārtotais vietējais likums Latvijā aizvien nav pieņemts.

Pašiem deputātiem joprojām ir daudz neskaidrību, un teju katru jauno likuma pantu deputāti pieņem ar atrunu, ka vēlāk jāprecizē.

Aizvien ir strīdi, ko patiesībā nozīmē jaunā datu regula, un kā tā ietekmēs mūsu ikdienas dzīvi. Kā problēmu to aktualizējis tiesībsargs Juris Jansons, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādot, ka aptaujā tikai trešdaļa cilvēku apliecinājuši, ka kaut ko ir dzirdējuši par datu regulu. Tikmēr valdība tikai martā lēmusi līdz 1.decembrim izvērtēt Latvijas normatīvo aktu atbilstību regulas prasībām.

Arī Saeima regulai pakārtotā likuma sakārtošanai klāt ķērusies salīdzinoši nesen, un raiti neiet. Jautājumu arī tur joprojām daudz, un aizvien tiek uzsvērta lielākas skaidrības nepieciešamība no iesaistīto iestāžu puses.

Viens no neskaidrajiem jautājumiem, kas trešdien, 16.maijā, bija deputātu darba kārtībā – datu apkopošana zinātniskiem mērķiem. Tas skartu, piemēram, arī VDK jeb čekas maisu publiskošanas jautājumu. Bet ne tikai. Regula pieļauj atkāpes datu apstrādē zinātniskām vajadzībām, bet jautājums esot par to, kā definēt zinātniskās vajadzības.

“Man šeit ir līdzi divas grāmatas: Latvijas arhīva sastādītais pētījums – deportēto kartotēka, kas papildināta ar personu lietām. Nopublicēts gan vārds, tēva vārds, vieta, no kuras deportēts. Valsts viņu darbu novērtējusi ar Triju Zvaigžņu ordeni. Reālajā praksē ir tā, ka ļoti daudzi cilvēki atrod savus radiniekus, pateicoties darbam,” norādīja Saeimas deputāts Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Ja šo izdevumu pārpublicētu, vai atbilstoši regulējumam būtu jāievāc saistīto personu piekrišana? Atbilde tā arī neizskanēja.

Bet Datu inspekcijas pārstāve gan norādīja, ka katru gadījumu var vērtēt atsevišķi. “Likumdevējs var katrā konkrētā gadījumā, izvērtējot nepieciešamību, lietderību un mērķi, noteikt noteiktas jomas, kur tiek pieļautas atkāpes vai tiek pieļauta kāda papildu datu apstrāde,” skaidroja inspekcijas vadītājas vietniece Lāsma Dilba.

Šobrīd Datu aizsardzības likums tiek skatīts otrajā lasījumā, bet daudzo neskaidrību dēļ deputātiem nākas atzīt, ka daudzas lietas vēl nāksies labot un diskutēt trešā – pēdējā – lasījuma laikā.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LTV Ziņas

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
agris
agris

Bet tas netraucēs sodīt, jo tas ir galvenais mērķis.

Lamata
Lamata

Jāizbeidz publicēt apsveikumi jubilejās vai citos cilvēkiem svarīgos dzīves notikumos. Dilst ozona slānis, regulu noteicējus ķer radiācija.