Mūrniece: 220 milj. armijas pārtikas iepirkuma procesā konstatēta virkne pārkāpumu, sākta dienesta izmeklēšana VIDEO

Preses konferencē aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA) un valsts sekretārs Jānis Garisons informēja par Aizsardzības ministrijas Audita un inspekcijas departamenta veiktās iepirkuma pārbaudes secinājumiem un lēmumiem.

Saistībā ar 220 miljonus eiro vērto pārtikas iepirkuma līgumu NBS vajadzībām tiks uzsākta dienesta izmeklēšana, šodien preses konferencē paziņoja aizsardzības ministre Ināra Mūrniece. Ministre atklāja, ka šobrīd ir apzināti vairāki iepirkumu komisijas amatpersonu iespējamie pārkāpumi, un dokumenti saistībā ar konkrēto līgumu nodoti arī tiesībsargājošajām iestādēm turpmākai izvērtēšanai.

Kā informēja Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretārs Jānis Garisons, tad minētā iepirkuma izstrādes procedūra tika uzsākta jau 2020. gadā, un tās mērķis bija nodrošināt NBS ar pārtiku kara un krīzes gadījumā. Tobrīd Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem bija 130 pārtikas piegāžu līgumi, taču neviens no tiem nenodrošināja mehānismu kara laika situācijām. 2021. gadā tika izveidota AM darba grupa, kuras uzdevums bija definēt prasības šādam iepirkumam un nepieciešamās pārtikas pozīcijas. Par iepirkuma svarīgākajiem aspektiem tika atzīti ir rezervju veidošana un loģistikas – transporta un noliktavu kapacitātes – nodrošināšana. Uz šiem rezultātiem balstoties, 2021. gada 18. februārī VALIC izveidoja iepirkuma komisiju un uzsāka iepirkuma procedūru.

Ināra Mūrniece informēja, ka pēc viņas ierosinājuma veiktajā sākotnējā pārbaudē konstatēts, ka nav izvirzītas pašsaprotamas prasības šāda veida un mēroga iepirkumam, piemēram, minimālās prasības attiecībā uz transporta un noliktavu apjomu vai minimālais apgrozījuma apjoms konkrētam uzņēmējam iepriekšējos trīs gados. Tāpat arī apstiprinājās bažas, ka loģistikas pakalpojuma vietā ir iepirkts tikai ēdināšanas pakalpojums, respektīvi, iepirkumu procedūras laikā nesaprotami veiktas izmaiņas iepirkuma prasībām.

Tika secināts, ka iepirkumu komisija nav pārliecinājusies par konkrētā pretendenta spējām nodrošināt loģistiku krīzes laikā. Turklāt iepirkuma komisija nenodrošināja vienlīdzīgu un nediskriminējošu attieksmi pret visiem konkursa dalībniekiem un pieļāva priekšrocību radīšanu konkrētam uzņēmumam. Tika arī konstatēts, ka līgumā norādītā summa neatbilst NBS budžetam, jo pasūtītājs nebija noskaidrojis, vai šāda summa vispār ir pieejama valsts aizsardzības budžetā.

“Pat ja līgumā minētā summa būtu aprēķināta pamatoti, nav ievērota kārtība, kādā jāinformē Aizsardzības ministrija pirms konkrētā iepirkuma veikšanas,” norādīja J. Garisons. Iepirkuma komisijas veikto procedūras pārkāpumu dēļ arī valsts sekretāram nebija iespēju pirms līguma noslēgšanas uzzināt par tā kopējo summu. “Nevar noslēgt līgumu, kuram nav finansiāla seguma,” viņš piebilda.

Pārbaudes rezultātā tiks uzsākta dienesta izmeklēšana pret konkrētām amatpersonām un tiks lemts par konkrētu amatpersonu atstādināšanu. Šobrīd runa ir par divu amatpersonu iespējamu atstādināšanu uz dienesta izmeklēšanas laiku. Tāpat tiks veikta padziļināta dienesta pārbaude, kas attieksies uz visām amatpersonām, kas saistītas ar šo iepirkumu – vērtēs viņu rīcību, atbildību un iespējamos pārkāpumus. Ar iepirkumu saistītie dokumenti ir iesniegti tiesībsargājošajām iestādēm turpmākai izvērtēšanai, un ministrija jau ir saņēmusi konkrētas tiesībsargājošās iestādes rakstisku lūgumu nesniegt detalizētu informāciju saistībā ar šo iepirkumu.

Turpinās arī iepirkuma līguma juridiskā izvērtēšana, lai izdarītu secinājumus par tā iespējamu izbeigšanu. Šobrīd līgums ir stājies spēkā trīs NBS vienību apgādei, kurām beigušies līdzšinējie līgumi, pārējām NBS struktūrām pārtikas apgādi nodrošina uz iepriekš noslēgto līgumu pamata, atklāja AM valsts sekretārs.

Aizsardzības ministre atzina, ka NBS un aizsardzības resoram kopumā ir liela iedzīvotāju uzticība, un minētais incidents to ir ietekmējis. “Mēs jūtam, ka šī uzticēšanās ir iedragāta, un mums būs jāstrādā, lai to atjaunotu,” pauda I. Mūrniece. Viņa piebilda, ka būs jāstiprina uzraudzības mehānismi, un šobrīd jau tiek strādāts pie detalizēta uzraudzības modeļa izveides.

Jau ziņojām, ka Rojā reģistrēts uzņēmums “Zītari LZ” pērn decembrī ieguvis 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.

AM ir uzskaitījusi pamatojumu, kāpēc iepirkumā izraudzīti tieši “Zītari LZ”, tomēr vienlaikus Mūrniece bija uzdevusi veikt pārbaudi par armijas pārtikas iepirkumu, turklāt ministrija jau pērn rudenī ar iepirkuma procesu saistītos dokumentus nosūtījusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Mūrniece nesen intervijā TV3 paziņoja, ka toreizējā ministra Arta Pabrika (AS) politiskā biroja pārstāvis ir iesaistījies lemšanā par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu.

KNAB patlaban pēta 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas iepirkuma dokumentus.

“Lursoft” informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai “Latvijas attīstībai” ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. 2017.gadā un 2015.gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai “Gods kalpot Rīgai”.

2021.gadā uzņēmums apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu. Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018.gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu. Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. “Firmas.lv” informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi – četri vieglie, četri kravas un viena piekabe.

Uzņēmuma 2021.gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmums galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus “Rīgas satiksme”, ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām. 2021.gadā uzņēmuma saimniecisko darbību ievērojami ietekmēja un ierobežoja Covid-19 pandēmija, kā arī tās seku ierobežošanas pasākumi. Uzņēmums 2021.gadā saņēmis valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu krituma kompensēšanai, kas nodrošinājis apgrozāmo līdzekļu pieejamību un uzņēmuma finanšu stabilitāti.

Ar “Zītari LZ” līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būs jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Precīzāk
Precīzāk

Šo dokumentu parakstija ministre Mūrniece , nu drusku vismaz jāsaprot , ko paraksta !

pabriks
pabriks

Jau esot sliktais līgums nomainīts ar jaunu

Skats no malas
Skats no malas

Ministrīte , taču iemācaties kādu teikumu patelkt no galvas , nevìs neveikli lasot no planšeres , kauns skatīties !

Frīda
Frīda

Kā J.Garisonam atļauj turpināt vadīt šo korupcijas skandālos un zagšanā iesaistīto ministriju? Un tas notiek laikā, kad mūsu drošības ir apdraudēta, mēs ziedojam naudas un preces Ukrainai, lai tā uzvarētu krieviju. Bet kāds zog un netiek ne atlaists, ne sodīts.

klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)
klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)

Latvijas televīzijas vērtējums notiekošajam – armijai blusu kā sunim. Cik smieklīgi! Kāda smalka ironija kara laikā! Piedirsu bikses no smiekliem. Cik asprātìgi! Kas par salīdzinājumu. Latvijas armija salīdzināta ar suni(!?). 200 milijonu izkrāpśanas mēģinâjums salīdzināts ar blusām. Hā hā hā

tiesībsargājošās iestādes
tiesībsargājošās iestādes

Lūdzu neizpaužiet rietumu bankas vārdu. Tā jau šai krievijas bankai nav viegli laiki

Gunča
Gunča

Ministrei jāatkāpjas no amata. Trīs mēneši pie varas un nekādas kontroles un pārraudzības par Aizsardzības ministrijā un tai padoto aizsardzības spēku struktūrās notiekošo. Karavīra nošaušana un tagad šis iepirkums. Nebūtu sabiedrība cēlusi troksni par šo iepirkumu, Mūrniece un viņas komanda rullētu tālāk, bez kādiem kompleksiem……

ģeģa
ģeģa

Cik ilgi mūsu Pūķins pie varas?