Meža īpašnieki iebilst aizliegumam izmantot malku un šķeldu siltumapgādē

malka

Vairāku Eiropas ziemeļu reģiona valstu meža īpašnieku organizācijas, tostarp arī Latvijas meža īpašnieki, nosūtījuši vēstuli Eiropas komisijai, Eiropas parlamentam un Zviedrijai kā ES padomes prezidējošajai valstij, iebilstot Atjaunojamās enerģijas direktīvas aizliegumam izmantot malku un šķeldu siltumapgādē, informē Latvijas Meža īpašnieku biedrībā (LMIB).

Kā norāda biedrībā, Eiropas komisijas izstrādātā jaunā Atjaunojamās enerģijas direktīvas versija paredz pēc 2030.gada pārtraukt izmantot primāro meža biomasu enerģijas ieguvei, kā rezultātā jebkurš mežsaimniecības produkts, ieskaitot zemas kvalitātes koksni un šķeldu, nedrīkst tikt izmantots enerģijas iegūšanai, tai skaitā siltumapgādē, jo tas neesot ilgtspējīgs un atjaunojams izejmateriāls.

LMIB atzīmē, ka diskusijas par šo direktīvu ir jau “finiša taisnē” pēc tam, kad par Eiropas komisijas sagatavotu priekšlikumu pērn septembrī nobalsoja Eiropas parlaments.

Vēstulē meža īpašnieku organizācijas uzsver, ka primārās koksnes biomasas izslēgšanai kā otrās šķiras izejvielai, kuras klasificēšanu kā atjaunojamo enerģiju paredzēts pakāpeniski atcelt, ir tālejošas sekas. Dalībvalstīs tas paver iespēju piemērot papildus nodokli par oglekļa dioksīdu (CO2) brīdī, kad malku vairs neatzīs par atjaunojamo energoresursu.

Tāpat vēstulē tiek skaidrots, ka šādi lēmumi radītu negatīvas sekas ne tikai klimata politikas ziņā, bet finansiāli smagi ietekmētu daudzus mazos meža īpašniekus, jo tieši privātajos mežu īpašumos esošais mežsaimniecības blakusproduktu apjoms visbiežāk tiek realizēts vietējo reģionu enerģētiskās koksnes tirgos.

“Ja liels mazvērtīgās biomasas apjoms paliks un sadalīsies mežos, tad šajos reģionos būtiski palielināsies CO2 emisijas. Koksnes satrūdēšana mežā nekādā veidā nespēs aizstāt fosilās izejvielas, tas ir pretrunā ar “Zaļā kursa” mērķiem un tā rezultātā mums nāksies spert vairākus milzīgus soļus atpakaļ klimata aizsardzības kontekstā,” uzver meža īpašnieki.

Vienlaikus vēstulē pausts, ka, atņemot koksnei atjaunojamās enerģijas statusu, ilgtermiņā tas var atstāt negatīvas sekas uz vietējo enerģētikas tirgu un nostāda meža īpašnieku neizdevīgā situācijā salīdzinājumā ar citiem koksnes veidiem biomasas tirgos.

Tāpat tas samazina iespējas veikt mērķorientētus ieguldījumus mežsaimniecībā. Reģionos tas ietekmēs vispārējo enerģētikas piegādi ar atjaunojamiem resursiem un kavēs iespēju meža īpašniekiem dažādot mežaudzes ar klimata pārmaiņām piemērotākām koku sugām, norāda vēstules autori.

Vēstuli parakstījušās organizācijas: meža īpašnieku apvienība „Bārbele”, mežsaimnieku apvienība „Krāslava”, Kuldīgas Meža īpašnieku apvienība, Kurzemes Meža īpašnieku apvienība, Meža īpašnieku apvienība “Vidzemes augstienes meži”, Meža pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Mežsaimnieks”; Meža pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Mūsu mežs”, Meža īpašnieku biedrība „Meža konsultants”, Rūjienas meža īpašnieku biedrība, Latvijas Meža īpašnieku biedrība.

LMIB norāda, ka organizācijas iebilst pret politikas virzienu, kas balstās uz vienpusējiem pamatojumiem no apšaubāmām kampaņām, nevis uz argumentētu pieeju un datos balstītu analīzi. “”Zaļā kursa” idejas vārdā mēs aicinām atturēties no jaunās “primārās koksnes biomasas” klasifikācijas ieviešanas “Atjaunojamo energoresursu direktīvā”, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmēs klimatu, enerģijas piedāvājumu reģionos un sociāli ekonomisko stabilitāti lauku apvidos,” norāda LMIB pārstāvji.

LMIB ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionāla un starptautiska līmeņa meža īpašnieku un to apsaimniekotāju vienojošā organizācija, kas ir dibināta 2005.gadā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: db.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
jaja
jaja

nu ja viss ar nodomu, – biznesa projekts gatavs, izdomāts jauns veids kā atkal bizness rullē un kāds ar to pelnīs miljonus-pirksim amerikaņu dārgo gāzi un elektrību, mainīsim katlus …super labs plāns

Nja
Nja

Ar malku kurināja, kurina un kurinās, beidziet fantazēt utopiskos absurdos plānus un savu tirānisko demokrātiju sarullējiet un iebāziet vienā vietā.

vecās riepas
vecās riepas

Pēc 2030 gada Latvijā varēs kurināt vecās riepas un dormeo matračus, to pietiks vismaz 10 gadiem. Kamēr iztīrīs pierīgas mežus, tikmēŗ skat, jau 2040. gads pienācis, un Eiroparlamentā arī galvas pa to laiku atvēsinātas, atkal varēs kurināt malku.

antons
antons

Zāģēsim soliņus no pieturām.

Pļoška
Pļoška

Korumpētais EiroParlaments par atbilstošu samaksu ne tikai par to vien var nobalsot. Te nekādu pārsteigumu nedrīkst būt. Savulaik to caursita Gazproms caur saviem v;acu satelītkantorīšiem un apmaksātajiem zaļajiem. Naivi varēja domāt, ka gadu jau Ukrainas karšo kaut ko kādam ir mācījis…. izrādās , ka ne jau Briselei malka un šķelda kā ekskluzīvs un dabu postošs kurināmais tika aplikts ar īpaši augsti nodokli, lai ūtu neizdevīgāks par gāzi. te katram vajadzētu būt ar saprāta pazīmēm, protams, ne jau grētistiem ar purtniņiem galvā

Robis
Robis

Ar gāzi nevarēs kurināt, ar malku arī. Ar ko tad kurinās? Moš ar plastmasu?

Krišnaīts Kariņš
Krišnaīts Kariņš

Lai latvieši no laukiem brauc uz īriju zemenes lasīt un nebojā statistiku. Ziemeļu izrēlā dzīvos tikai latviešu nācija un lukaśenko mums pārdos elektrību pa lēto

progresīvie deģenerāti
progresīvie deģenerāti

Labais. Vēl jāaizliedz izdalīt gāzes no cilvēku un dzīvnieku dibeniem, kas karsē klimatu, tad dzīvosim zaļi

Derdz
Derdz

Tak jātiek vaļā no Briseles… Tā vairs nav Eiropa… Bet citu valstu ekonomikas iznīcināšana un pakļaušana idiotiskiem risinājumiem… Malka pats drošākais un stabilākais kurināmais daudzām mājām, nekā peder…ā zaļais

levitkucins
levitkucins

Latišu nācija var nestresot. Latkrievija pēc gadiem desmit tiks apvienota ar manu tēvzemi Baltkrieviju. Lukašš nekādas direktīvas nepieņems. Kurināsim ar krievijas oglēm