Lembergs apelācijas instances pirmajā sēdē piesaka noraidījumu tiesas sastāvam

Lembergs

Bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs otrdien pieteica noraidījumu apelācijas instances tiesas sastāvam, līdz ar to apturot pirmo tiesas sēdi šajā instancē.

Rīgas apgabaltiesā apelācijas instancē Lemberga krimināllietu sāka skatīt vien otrdien. Patlaban gan apelācijas instance atturas izteikt prognozes par procesa ilgumu, taču pirmās instances tiesas process ilga teju 12 gadus. Jau gandrīz gadu Lembergs atrodas ieslodzīts Rīgas Centrālcietumā.

Otrdien tiesas sēde sākās pulksten 9.00 un noslēdzās pēc aptuveni pusotras stundas. Lembergs, kurš atrodas apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā, tāpat kā lietas dalībnieki, sēdei pievienojās attālināti. Lietu izskatīja mutvārdu procesā, taču tam ritot videokonferences režīmā, novērojami bija vairāki tehniski šķēršļi. Piemēram, skaņas kvalitāte bija slikta un apsūdzētā Lemberga runa tika aprauta pusvārdā.

Apelācijas instance lietu skata trīs tiesnešu sastāvā, kurā ir Sandra Amola, Signe Kalniņa un Valdis Vazdiķis, bet par rezerves tiesnesi nozīmēta Lauma Šteinerte. 

Lembergs pieteica noraidījumu par visu tiesnešu sastāvu. 

Viņš pieteikumu pamatoja ar to, ka pērn maijā tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija), kas ir arī viņa politiskais pretinieks, publiski teica, ka Lembergs ir vainīgs viņam inkriminētajos noziegumos un drošības līdzeklis apcietinājums ir pamatots, taču pilnais tiesas spriedums vēl nebija stājies spēkā, kas apsūdzētajam liek secināt, ka Bordāns pirms tiesas sprieduma jau zināja tā iznākumu. Tāpēc, Lemberga ieskatā, Rīgas apgabaltiesas tiesnešu sastāvs nevar objektīvi viņa lietu skatīt, jo ir ietekmēts no tieslietu ministra puses.

Lemberga aizstāvis, zvērināts advokāts Māris Grundulis piebilda, ka tieslietu ministrs ir arī Tieslietu padomes loceklis, kurš var ietekmēt apgabaltiesas tiesnešus.

“Es domāju, ka par vispār zināmu faktu ir jāatzīst tas, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns un apsūdzētais Aivars Lembergs jau ilgstošus gadus politiskajā laukā ir ļoti sīvi pretinieki. Bordāna kungs ļoti daudzu gadu garumā savu politisko kārti ir licis uz tā saucamo oligarhu un Lemberga kunga apkarošanu,” sacīja Grundulis.

Arī šajā lietā cietušais uzņēmējs Ainārs Gulbis pieteica noraidījumu vienai no tiesnesēm – Sandrai Amolai – , jo viņa 2006.gadā tolaik vēl Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas priekšsēdētāja piedalījusies procesā, izskatot Lemberga sūdzību par izmeklēšanas tiesneša lēmumu.

Savukārt prokurors Aivis Zalužinskis neuzskata, ka visa sastāva un arī atsevišķas tiesneses noraidījums ir pamatots.

Viņš skaidroja: “Tas vien, ka publiski kāda no valsts amatpersonām ir paudusi savu viedokli – vienalga kāds tas būtu, tas nav tiešā veidā attiecināms uz konkrēto tiesas sastāvu, par to, ka viedoklis ir ietekmējis konkrēto tiesas sastāvu. Uz šāda pamata nevar pieteikt noraidījumu.”

Tiesneši izskatīs pieteiktos noraidījumus un par lēmumu informēs 2.februārī.

Apelācijas instancē šajā krimināllietā nozīmētas ir vēl 167 sēdes, kas saplānotas līdz gada beigām.

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 2021. gada 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā dēvētajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē viņu neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Protams
Protams

Vienkārši, Lembergs daudz zina un šie (blēži un zagļi) grib ātrāk novākt viņu.

zinātāja
zinātāja

Lielākais zaglis, kukuļņēmējs, kukuļdevējs un vēl lielākais afērists grib būt par premjeru. Vispār vāks , kas notiek Latvijā.

ruksis
ruksis

Pēc areštanta tas zaglis neizskatās. Kas viņam cietumā taisa frizūras?

Protams
Protams

Tevi apzadzis? Pliks un nabags esi? Vienkārši-zagļi negrib, kāds ir lielāks zaglis par šiem.

Temida
Temida

Ātrāk ar šīm apelācijām , lai punktu pieliktu Eiropas Tiesa , ar kompensācijām Lembergam , un samaksu par Meronī izzagto !

prognozēju
prognozēju

Instance otrā, bet repertuārs nemainās. Ka tikai rezultāts arī nepaliek nemainīgs.

ir arī kaut kas patīkams tajā visā
ir arī kaut kas patīkams tajā visā

Tad jau tas jāuztver kā kompliments tiesas sastāvam, jo neiet Lemberga pavadā, nav uzpērkams vai iebiedējams.