Lavīnas efektu Iekšlietu ministrijā izraisa ugunsdzēsēja uzvara tiesā pret VUGD

VUGD
Bijušais ugunsdzēsējs Raimonds Kučinskis uzvar tiesā pret VUGD

Spriedums, kas izraisījis lavīnas efektu – tā Iekšlietu ministrijā raksturo Augstākās tiesas lēmumu apmierināt kāda bijušā ugunsdzēsēja prasību veikt darba samaksas pārrēķinu, iekļaujot tajā arī atpūtai paredzētās stundas, kuru laikā VUGD darbiniekiem bijis liegts pamest darbavietu. Tā kā tiesas lēmums ir saistošs visiem, kas strādājuši pēc šāda modeļa, valdībai nu nāksies meklēt vairākus desmitus miljonu eiro kompensācijām un dienesta tālākā darba nodrošināšanai.

Ugunsdzēsējs Raimonds Kučinskis (attēlā) pret dienestā pastāvošo kārtību pirmo reizi nostājās jau pirms desmit gadiem, kad tika pieņemti noteikumi neieskaitīt darba laikā stundas, kas, lai arī paredzētas glābēju atpūtai, obligāti jāpavada darbavietā. Viņš sākumā to uzskatījis par neuzmanības kļūdu, ko nupat, nupat atcels.

“Mēs taču bijām formās, dienesta telpās, un jebkurā brīdī kā vienmēr varējām izbraukt, tāpēc grūti saprast, kur tur ir pārtraukums. Nav tas dienests, kur var izbraukt pēc saviem ieskatiem, tātad tas ir darba laiks,” paskaidroja Kučinskis.

Viņa prasība tiesā nonāca 2012.gadā. Pirmās instances tiesa to noraidīja, bet Administratīvā apgabaltiesa apmierināja, nosakot izmaksāt kompensāciju par pēdējiem diviem gadiem. Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārsūdzības lieta nonāca Augstākajā tiesā, kas dienestam nelabvēlīgo spriedumu atstāja spēkā.

VUGD nav vienīgā iestāde, kuras darbiniekus ietekmēs šis tiesas lēmums. Līdzīgs aizliegums pamest darbavietu atpūtai noteiktajās stundās līdz šim noteikts arī Valsts robežsardzes darbiniekiem, kā arī Tieslietu ministrijai pakļautajā Ieslodzījuma vietu pārvaldē.

Iekšlietu ministrijā atzīst – sprieduma efekts būs milzīgs, jo skar gandrīz 2500 cilvēku. Pēc stundu pārrēķina sanāk – darbinieki strādājuši virsstundas, par ko arī attiecīgi jāmaksā.

Kompensāciju apmērs vēl nav zināms, bet ministrijā min, ka tie būs vairāki desmiti miljoni eiro, uzsverot – to izmaksa var kavēt iecerēto algu paaugstinājumu un darbinieku sociālo pakalpojumu groza papildināšanu.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Dmitrijs Trofimovs uzskata, ka risinājums vistiešākajā veidā skars nozares cilvēkus. Jo ietekme tiešām ir tik ievērojama, ka pilnīgi noteikti valsts budžets nav spējīgs pavilkt arī turpmāk.

Ministrijā arī apstiprina VUGD darbinieku vidū izskanējušās baumas,– lai mazinātu atpūtas stundu skaitu, plānots pāriet uz 12 stundu maiņām. Tas nozīmētu papildu darbinieku piesaisti, kā arī varētu neapmierināt tos, kas līdz šim diennakts maiņas savienoja ar vēl kādu darbu.

Iekšlietu darbinieku arodbiedrības vadītājs Armands Augustāns atzina, ka pensionāriem, iespējams, tas būs labākais risinājums ar pieaugumu materiālā ziņā. Turpretim dienestā esošajiem tas, iespējams, nav pozitīvi. Taču Valsts policijā ļoti daudz darbinieku strādā 12 stundu  režīmā un viņi ir atraduši iespēju otrā darbā strādāt un uzlabot savu situāciju.

Iekšlietu darbinieku arodbiedrība jau mudinājusi visus, uz kuriem attiecas tiesas lēmums, vērsties darbavietā ar iesniegumu pārrēķināt darba samaksu par pēdējiem diviem gadiem, kā arī pensijas apmēru tiem, kas šajā laikā devušies izdienas pensijā. Arodbiedrībā arī skaidro, ka kompensācijas vietā var izvēlēties papildu brīvdienas. Tikmēr pats idejas virzītājs gaidāmās pārmaiņas maiņu plānošanā sauc par dienestu atriebību, gan uzsverot – ilgtermiņā tiesas spriedums tomēr būs labvēlīgs visiem.

Kučinskis gan ir pārliecināts, ka “pa lielam jau nekas nemainās”. Divos darbos var strādāt arī, ja jāstrādā pa 12 stundām. Viņš atzina, ka, protams, divreiz biežāk jāiet darbā, bet, kad ir ieviesta kārtība, kad par katru darba stundu samaksā, cilvēki sapratīs, ka tas ir patīkamāk nekā katru dienu apzināties, ka tevi apšmauc.

Ar lūgumu piešķirt kompensācijām nepieciešamo finansējumu Iekšlietu ministrija gatavojas vērsties valdībā.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LTV

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
turpinājums
turpinājums

Dārgie draugi, cienījamie kolēģi, paziņas un visi interesenti! Lūdzu, šo vēstuli izsūtīt visiem saviem draugiem, paziņām, kuriem saistība ar VUGD, IeVP, IeM. Šodien palīdzēju izsūtīt iesniegumus saviem kolēģiem, vienam IeVP, citiem VUGD. Ar pamatotu prasību pārrēķināt darba samaksu, atvaļinājuma naudas, pensiju aprēķinus. Un uzzināju daudz jauna – darbiniekus baida. Esošos par savu tiesību aizstāvību atlaidīšot no darba, bijušie varot prasīt kompensācijas, bet tikai no 2014. gada, pārējie neko nesaņemšot. Jā, Darba likumā ir sekojošs pants: 31.pants. Noilguma termiņš (1) Visi prasījumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, noilgst divu gadu laikā, ja likumā nav noteikts īsāks noilguma termiņš. Un tagad… lasīt vēl »