Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija aicina apturēt 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu

pārtika

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF) aicina apturēt 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu kā neatbilstošu izvirzītajiem mērķiem līdz brīdim, kamēr tiks izstrādāts un ar pārtikas nozari saskaņots jauns iepirkums, informē LPUF padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

“Vairāk nekā 800 vietējo pārtikas produktu ir marķēti ar Zaļo un Bordo karotīti un atbilst paaugstinātām kvalitātes prasībām, bet pašlaik iepirkuma ietvaros ir iegūts viens ļoti dārgs starpnieks, un šķiet, ka kvalitatīvas vietējās pārtikas vietā mūsu kareivjus drīzāk barosim ar zemas kvalitātes importa preci,” norāda Šure.

Viņa pauž aizdomas, ka pašreizējas līgums netiek pildīts, jo, cik federācijai zināms, nav noslēgts neviens līgums ar ražotājiem par pārtikas produktu rezervju uzglabāšanu “X stundai”.

Tāpat viņa uzsver, ka zaļais publiskais iepirkums izskanējis tikai vārdos, bet tā prasības iepirkuma nosacījumos nav iestrādātas. Arī plānotajā loģistikas modelī LPUF neredz godīgu iepirkuma konkursu, bet gan iespējas nopelnīt starpniekiem un cenu cīņu līdzīgi, kā tas notiek par plauktu vietām jebkurā tirdzniecības vietā.

“Rezultāts ir tāds, ka pārtikas uzņēmumi izskata iespēju pārtraukt piedalīties armijas apgādē ar pārtiku, jo jaunais iepirkuma modelis neatbilst ne ražotāju interesēm, ne godīgas komercdarbības un konkurences principiem,” skaidro LPUF padomes vadītāja.

Vienlaikus LPUF norāda, ka nav pieļaujama cenu paziņošana un ievietošana mājaslapā, jo tas ir komercnoslēpums, kas nav izpaužams konkurentiem. LPUF paredz, ka publiski pieejama cenu lapa radīs problēmas arī sadarbībā ar tirdzniecības tīkliem, savukārt cenu publicēšana un dzīšanās pēc zemākās cenas izraisīs cenu dempingu un zemas kvalitātes “importa uzvaras gājienu”.

LPUF skaidro, ka pārtikas uzņēmumi ražošanas apjomus pielāgo pasūtījumam, un nozares specifika ir produktu un izejvielu ierobežotais derīguma termiņš. Armijas produktu apjomiem izejvielas ir jāiepērk laicīgi un lielos apjomos.

“Kas notiks ar saražoto preci, ar izejvielu krājumiem, ja pēc trīs mēnešiem piegādātājs tiks nomainīts? Ir ļoti daudz neatbildēju jautājumu šī iepirkuma kontekstā, līgumu projektos paredzētas arī neadekvāti augstas soda sankcijas, tādēļ var saprast ražotājus, kas atsakās sadarboties tādā formā,” norāda Šure.

Tāpat Šure uzsver, ka nav skaidrs, kā konkursā varēja uzvarēt firma, kurai nav savu noliktavu, tostarp noliktavas, kuras ir aprīkotas ar speciālo temperatūras režīmu. Viņa pauž bažas par to kurš segs gan transportēšanas, gan produkcijas glabāšanas izmaksas un ilglaicīgo rezervju glabāšana X stundai.

Vienlaikus Šure atgādina, ka Aizsardzības ministrijai (AM) ar LPUF ir noslēgts sadarbības līgums par armijas apgādi ar vietējo pārtiku. Līdz ar to LPUF aicina AM nekavējoties apturēt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) noslēgto līgumu, kā arī, iesaistot nozari, izstrādāt jaunu iepirkumu, kurš atbilstu godīgai komercpraksei un būtu izdevīgs gan valstij, gan ražotājiem.

Jau ziņots, ka Rojā reģistrēts uzņēmums “Zītari LZ” pērn decembrī ieguvis 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.

AM ir uzskaitījusi pamatojumu, kāpēc iepirkumā izraudzīti tieši “Zītari LZ”, tomēr vienlaikus Mūrniece ir uzdevusi veikt pārbaudi par armijas pārtikas iepirkumu, turklāt ministrija jau pērn rudenī ar iepirkuma procesu saistītos dokumentus nosūtījusi KNAB.

Mūrniece nesen intervijā TV3 paziņoja, ka toreizējā ministra Arta Pabrika (AS) politiskā biroja pārstāvis ir iesaistījies lemšanā par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu.

“Pirmie secinājumi ir nepatīkami,” par sākto iepirkuma izvērtēšanu stāstīja politiķe, “ir izveidojusies netipiska situācija – iepriekšējā ministra politiskā biroja pārstāvis ir bijis klāt iepirkuma komisijā un lēmis par konkrētām prasībām, kas ir saistītas ar šo iepirkumu.”

Šādos apstākļos Mūrniece lūgusi veikt tālāku detalizētu pārbaudi, tajā iesaistīts AM Audita departaments un izpēte tikšot turpināta “trīs, četrās jomās”. Desmit dienu laikā ministre sagaida padziļinātāku vērtējumu par iepirkumu, lai lemtu par tālāko rīcību.

KNAB patlaban pēta 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas iepirkuma dokumentus.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai “Latvijas attīstībai” ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. 2017.gadā un 2015.gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai “Gods kalpot Rīgai”.

2021.gadā uzņēmums apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu. Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018.gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu. Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. “Firmas.lv” informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi – četri vieglie, četri kravas un viena piekabe.

Uzņēmuma 2021.gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmums galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus “Rīgas satiksme”, ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām. 2021.gadā uzņēmuma saimniecisko darbību ievērojami ietekmēja un ierobežoja Covid-19 pandēmija, kā arī tās seku ierobežošanas pasākumi. Uzņēmums 2021.gadā saņēmis valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu krituma kompensēšanai, kas nodrošinājis apgrozāmo līdzekļu pieejamību un uzņēmuma finanšu stabilitāti.

Ar “Zītari LZ” līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būs jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiska organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāvot vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


16
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
LTV
LTV

Latvijas Partikas uznemumu federācijai jaiesaka saviem biedriem nesadarboties ar 220mlj apguvējiem un lietas pašas sakārtosies

Rodas tikai viens jautājums
Rodas tikai viens jautājums

Kāpēc atverot lsm.lv, delfi.lv, tvnet.lv nekur neesmu redzējis rakstu par armijas pārtikas iepirkumu? Tur tikai vienīgā tēma – ukraina, un pa to laiku kamēr viņi raksta par ukrainu, tikmēr notiek šāda zagšana šādos apmēros. Pilnīgi nebrīnos, ja tie latvijas 300 miljoni, kas itkā aizsūtīti ukrainai, tepat atnākuši atpakaļ. Un vēl, kur izmeklējošā žurnālistika, ordeņotie žurnālisti, recheck, rebaltica, spriņģe? Kāpēc tie par šo tēmu klusē? Tieši visi tie, kas no budžeta saņem finanses lai itkā būtu neatkarīgi, patiesībā izskatās ka ir atkarīgi no valdošajām partijām, ar vienotību priekšgalā.

Ir vēl viens jautājums
Ir vēl viens jautājums

Kāpēc Latvijas radio ir tikai viena tēma – nenotikuša izstāde Ogres muzejā? Tas jau bļetj vairs nav smieklīgi

Drūmi
Drūmi

Patvertnes arī tikai izredzētajiem. Āmen.

Zatlers
Zatlers

Tikmēr somi uz robežas ar Krieviju sāk celt žogu…. Vājākais ķēdes posms ir redzams pat ļoti debīlam

putjins
putjins

Ar manu Rietumu banku un ar manu partiju Attīstībai/Par šitai shēmai nav nekāda sakara. Varbūt tikai drusku

Kur palicis burts "ķ" ?
Kur palicis burts "ķ" ?

Maskava neatļauj krievu valodu “izķēmot”?

Krišjānis Kariņš
Krišjānis Kariņš

Ja kādai kaut kas nepatīk lai lasās prom.

LTV
LTV

Knariņ, ja komanda nevar uzvarēt jamaina treneris, nevis bumba

linda abu meri
linda abu meri

Pa muti negribi?

Apinis
Apinis

Panāc priekšā, hujlo !

Pablo
Pablo

Zināms, ka 23 gadu laikā Latvijā ir likvidētas aptuveni 400 skolas un tuvu finišam piebīdītas vēl vairākas, kaut arī ir tādi skolu un novadu vadītāji, kuri turas pretim šai vardarbībai. Jo nav šaubu, ka, likvidējot skolas, nākamās mācību iestādes likvidācijas rindā būs mūzikas skolas, pēc tam – kultūras nami. Un paši novadi un pagasti…

Dziesmu un geju svētki
Dziesmu un geju svētki

Šobrīd tiek likvidētas arī bibliotēkas. Ne tikai Jūrmalā kā ziņo LTV

Arvids
Arvids

Neraudiet. Rekur Rīgā Staķis personīgi nupat atklāja kafejnīcu kvīriem un pārējiem no LGTB. Priekš kam bibliotēkas?!

klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)
klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)

Ā, skapītis. Es aiziešu. Tikai uzvilkšu kovida masku, lai mani nepazīst.

Domburs
Domburs

Es tāpt zinu, kas ir kas Latvijā