Ko Iveta Elksne māca mediju treniņos?

Iveta Elksne

Elksne uzrakstījusi atlūgumu. Talantīgā LTV žurnāliste, skarbā žurnāliste, kura prata uzdot dažkārt tik āķīgus un uzbrūkošus jautājumus politiķiem… nu jau pati raksta paskaidrojumu vadībai par “piehaltūrēšanu” mediju treniņos amatpersonām un finālā atkāpjas no amata.

Latvijas televīzijas (LTV) žurnāliste, 100.panta vadītāja Iveta Elksne otrdienas vēlā vakarā iesniegusi atlūgumu. “Viņas atlūgumu es esmu pieņēmis,” apstiprina LTV Ziņu dienesta vadītājs Mareks Gailītis. Viņš uzsver, ka Ivetas lēmums aiziet noteikti bijis spiediens no kolēģiem citos masu medijos. Pēdējās dienās par to runāts un rakstīts gana daudz. 

I.Elksne paralēli darbam televīzijā sniedza konsultācijas, kā atbildēt uz žurnālistu jautājumiem. Uzņēmums Mediju treniņi pieder I.Elksnei kopā ar ekspolitiķi Edvīnu Inkēnu. Taču šī uzņēmuma sekretāre piektdien sacījusi, ka uzņēmums tiekot slēgts.

Mediju treniņus vadot vairāki populāri žurnālisti, arī Jānis Domburs.

Ziņu dienesta vadītājs sacīja, ka I.Elksnei tika dots laiks un viņa pozīcija vienmēr bijusi tāda, ka mediju treniņu vadīšana un žurnālistika nav savienojamas.

M.Gailītis sacīja, ka šonedēļ un arī nākamajā nedēļā skatītāji pēc  Panorāmas  redzēs Aculiecinieku, kas tika plānots jau iepriekš un nav saistīts ar I.Elksni. Jaunajā sezonā Panorāmu gaidot pārmaiņas. “Vai 100. pants būs arī rudenī, es jums nevaru atbildēt, bet varu pateikt, ka Ivetas Elksnes Latvijas televīzijā nebūs,” teica M.Gailītis.

Kas notiek mediju treniņos

Uz negatīviem jautājumiem nevajag atbildēt pavisam tieši, bet gan sniegt savus iepriekš sagatavotos vēstījumus.

Ja jautājums nav saprotams — var pārjautāt. Ja tas joprojām nav saprotams, var stāstīt to, ko pats grib.

Šādi padomi, kā izvairīties no nepatīkamiem žurnālistu jautājumiem, sniegti mediju treniņā, ko vadījuši žurnālisti Jānis Domburs un I.Elksne, tātad cilvēki, kuri sabiedriskajā televīzijā atbild par amatpersonu iztaujāšanu.

Kaut gan žurnālisti nolieguši, ka palīdzētu amatpersonām apgūt iemaņas, lai izvairītos no neizdevīgiem jautājumiem, laikraksta “Diena” rīcībā nonākušais DnB Nord bankas divpakāpju mediju treniņa apskats ļauj secināt, ka tā nav.

Materiāls liecina, ka pērnruden J.Domburs un I.Elksne ar četriem tā laika DnB Nord bankas valdes locekļiem strādājuši pārmaiņus.

Ieteikumus, kas varētu noderēt video intervijās, sniedzis arī Latvijas televīzijas operators Dainis Lācis.

Sākumā J.Domburs intervējis un saruna fiksēta video, kā arī sniedzis padomus bankas pārstāvjiem, bet vēlāk pēc videoieraksta I.Elksne vēl devusi “komunikatīvās rekomendācijas” turpmākajām intervijām.

DnB Nord bankas divpakāpju mediju treniņa apskats liecina, ka žurnālistu ieteikumi svārstījušies no ļoti formāliem, piemēram, atgādinot, ka jāpiedomā arī pie neverbālās komunikācijas, līdz būtiskākiem, ar atbilžu saturu saistītiem jautājumiem, kam jāpalīdz interviju novirzīt amatpersonām vēlamā gultnē.

Piemēram, bankas darbiniekiem intervijās rekomendēts jebkurā brīdī sevi un banku palielīt, neatkārtot provokatīvos, negatīvos jautājumos minētos negatīvos vārdus, runāt no pretējā gala, politiski jūtīgos jautājumos nepārtraukti atkārtot vienu un to pašu atbildi, turklāt atbildei jābūt stingrai, lai žurnālists par šo tēmu vairs neturpinātu iztaujāt.

Mediju treniņus vadot arī trešā lielākā LTV sarunu raidījuma Valsts pirmās personas vadītājs un Latvijas radio ziņu dienesta direktors Dzintris Kolāts. Viņš stāsta, ka pāris reižu gadā tiekot uzaicināts vadīt mediju treniņus un mācot “kā runāt, kā teikumus veidot”. Kā recepti gadījumam, ja amatpersonai piezvana žurnālists un uzdod netīkamu jautājumu, viņš esot ieteicis noklausīties jautājumu, bet pēc tam pateikt, ka atrodas sēdē un pārzvanīs pēc kāda laika, tā iegūstot apdomāšanās laiku.

“Es tur neko ļaunu nesaskatu. Ringā parādīsies, kurš spēcīgāks,” saka Dz.Kolāts.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie rakstiLasītāju viedokļi

avatar