“Kas neņem kukuļus, muitā ilgi nestrādā…” – “Terehovas lietas” muitnieku tējas nauda ap 600 eiro mēnesī

muita

Piektdien, 24. martā, Ekonomisko lietu tiesa pasludināja saīsināto spriedumu tā dēvētajā “Terehovas” lietā, kurā par kukuļņemšanu apsūdzēti vairāki muitnieki. Tiesa nosprieda sodīt visus apsūdzētos, sodot viņus ar brīvības atņemšanu un naudassodu.

Kā zināms, pirms diviem gadiem Terehovas muitas kontroles punktā aizdomās par korupciju tika aizturēti 29 muitnieki jeb divas maiņas, 20 no viņiem tika apsūdzēti. Ekonomisko lietu tiesa izskatījusi trīs lietas, kurās apsūdzēto statusā bija 12 muitas amatpersonas. Pieciem bijušajiem muitniekiem tiesas nolēmumi jau stājušies spēkā, bet 24. martā tika paziņots spriedums tiem septiņiem, kuri savu vainu neatzīst. Viņiem visiem draud cietums un naudas sods. Spriedumu vēl var pārsūdzēt.

Šīs krimināllietas izskatīšanas laikā bieži izskanēja, ka kukuļu jeb “tējas naudas” ņemšanas tradīcija Latvijas muitā esot ļoti sena, iespējams, tikpat sena kā šis dienests. Šoreiz uz apsūdzēto sola nokļuva divas no Terehovas muitas kontroles punkta četrām muitnieku maiņām, bet vai kāds var ar visu pārliecību apgalvot, ka tur nevajadzēja atrasties arī divām pārējām, spriež Ritvars Raits publikācijā portālā LA.lv.

“Tējas nauda” – līdz 600 eiro mēnesī

Par to, kāds no pretlikumīgām darbībām bija muitnieku papildu ienākums, liecības atšķiras. Piemēram, viens no viņiem liecināja, ka tā katru mēnesi viņam tika 300–600 eiro. Kāds bija kukuļņēmēju guvums tā pusotra mēneša laikā, kamēr viņi tika kontrolēti, precīzi nav zināms, bet, kā aplēsts izmeklēšanas laikā, ne mazāk par 1605 eiro.

Paši apsūdzētie, nevarēdami kategoriski noliegt, ka nauda no automašīnu vadītājiem tikusi ņemta, dēvēja to par senu muitas tradīciju un “tējas naudu”, kuru šoferi viņiem dodot tāpat vien. Bijušie muitnieki nekādā gadījumā negribēja atzīt, ka kukuļus saņēmuši par to, lai pievērtu acis uz tādām nelikumībām kā, piemēram, kontrabanda. Bijuši arī gadījumi, kad kravas automašīnu vadītāji no muitniekiem atpirkās ar monētām. Tādas naudas vienības pēc iepriekšējas vienošanās katrs drīkstēja paturēt sev un iztērēt, piemēram, pērkot kafiju automātā… Bet visas banknotes bija jānogādā slēpnī, lai pēc tam brālīgi sadalītu.

Kā varēja noprast, tāda noziedzīga shēma bija nepieciešama, lai kukuļņemšanā būtu iesaistīti pilnīgi visi vienā maiņā strādājošie muitnieki. Vēl viens iemesls – ne visos pārbaudes punktos tādi kukuļi tika doti. Visienesīgākās, protams, esot bijušas eksporta un importa zonas. Lai tiem muitniekiem, kuri darbojās tikai, piemēram, ar dokumentu noformēšanu, nebūtu aizvainojuma, ka “peļņa” ir mazāka, to bija nolemts brālīgi sadalīt.

Nav šaubu, ka muitnieki labi saprata, ka rīkojas noziedzīgi. Vai tad citādi viņi būtu attiecīgā brīdī izslēguši savas videokameras, kas piestiprinātas pie formas, naudu no šoferu dokumentiem izņēmuši tikai tur, kur nebija videonovērošanas, kā arī ierīkojuši tādu slēptuvi? Iepriekš kukuļos saņemtā nauda esot slēpta pat uz muitas kontroles punkta jumta. Muitnieki savā starpā pat runājuši, vai to nevajadzētu atsākt, jo baidījušies, ka ģērbtuvē viņu slēpni varētu uzost speciāli apmācīts suns.

“Kas neņem kukuļus, muitā ilgi nestrādā…”

Tiesā izskanēja arī tas, kā tika apstrādāti jaunie muitas darbinieki. Piemēram, viena no lieciniecēm, pret kuru kriminālprocess tika izbeigts, liecināja: “2019. gada beigās vai 2020. gada sākumā man sanāca saruna ar Artūru Auzānu, kurš Terehovā vairs nestrādā. Viņš man lika noprast, ka Terehovas muitas kontroles punktā pastāv noteiktas tradīcijas, tas ir – katram muitniekam ir jāiegulda sava naudas daļa kopīgajā neoficiālajā kasē. Tā ir nauda, kuru muitnieki saņem no pārbaudāmās automašīnas vadītāja – pateicības nauda, kas tiek maksāta par ātrāku pārbaudes veikšanu vai kāda pārkāpuma neievērošanu. Auzāns deva mājienu, ka, ja no manis nesaņems šāda veida ieguldījumu neoficiālajā kasē, “tādi cilvēki Terehovā ilgi nestrādā”. Tā kā es viena audzinu nepilngadīgu bērnu, man šis darbs bija nepieciešams, kaut arī es esmu pret šādu “pateicību” saņemšanu. Lai varētu strādāt, man, pašai negribot, bija jāņem šoferu dotā nauda.”

Jau vēstījām par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Terehovas muitas kontroles punkta (MKP) muitniekiem, kuri apsūdzēti par kukuļņemšanu. Kā 2021. gada nogalē prese brīfingā stāstīja prokuratūras pārstāvji, šie muitnieki piekopa noslīpētas darbības, naudu slēpjot uzplečos, formastērpos iešūtās kabatās un pēc tam monētas liekot to vīriešu ģērbtuvju skapīšos, pie kuriem piestiprināti magnēti.

“Viņi varētu strādāt par iluzionistiem,” toreiz sacīja Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurors Kaspars Andruškins, rādot žurnālistiem videomateriālus, kuros redzams, kā muitnieki pa vienam ienāk ģērbtuvē un noliek naudu, veic uzskaiti.

Muitniekus aizturēja 2021. gada aprīlī, kad sākotnēji kriminālprocesā aizdomās par korupciju Terehovas muitas kontroles punktā aizturētas 29 amatpersonas, no kurām 21 atzīta par aizdomās turēto.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: LA.lv, delfi.lv, lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
virgo
virgo

Austrumu robeža vispār jāslēdz. Tas arī ietaupīs naudu.

Halo
Halo

Apskatiet muitnieku algas amatpersonu deklarācijās un uzreiz skaidrs kāpēc ņem. Tur nevar neņemt

centa
centa

Mu gan degradējušies – tādas summas savac jebkurš sanitārs slimnicā, kur tad māsiņa…. bet tā jau mums tagad īpašais bakalaurs, un citi izcenojumi

levitkucins
levitkucins

Priekš kam Latkrievijai vispār muita un robežsardze? Mēs tak ir viena etnokultūrvēsturiskā telpa ar manu tēvzemi Baltkrieviju.

kucēnam
kucēnam

Nu tad deso prom uz senču dzimteni !