Cilvēks ir, pantu atradīsim? Safabricētas krimināllietas – kā tas notiek Latvijā?

policija

Pēdējās dienās daudz runāts par politiski motivētām, nepamatotām, nesaprotamām krimināllietām, prokuroru un tiesu lēmumiem.

Tieslietu ministrs pat ārvalstu vēstniecībām slepenas vēstules izsūtījis, informējot, cik situācija Latvijā ir traģiska un kā tiesu varas institūcijas var tikt izmantotas, lai izrēķinātos ar politiskajiem pretiniekiem.

Jā, es pilnībā piekrītu Bordāna kunga vērtējumam, lai gan veids, kā viņš, būdams tieslietu ministrs, cīnās ar šo problēmu, raisa mulsumu.

Taču skaļo politisko lietu aizsegā, diemžēl nepamanītas, dzīvo citas kategorijas nepamatotās, safabricētās krimināllietas, par kurām būtu jārunā tikpat skaļi. Tās, par kurām kāds brutāli ir samaksājis.

Par šādu kriminālvajāšanu upuri var kļūt katrs, un nav jābūt nedz politiķim, nedz kādam īpaši traucējošam ietekmīgam cilvēkam.

Par šādas kriminālvajāšanas upuri var kļūt katrs no mums, ja vien kādam mūsu ienaidniekam ir pietiekami daudz naudas, attiecīgi, gadiem veidoti sakari un iemaņas tādas lietas kārtot. Un ja jūs neesat deputāts un jūs nesargā deputāta imunitāte un kareivīgs partijas biedru pulciņš, kas gatavs sasaukt partijas biedrus uz piketu un izdalīt viņiem plakātus, ja jums nav draugu pamatstraumes medijos, tad neviens nekad neko arī par šādām lietām neuzzina.

Reizēm, lai uzsāktu šādu lietu, pat nevajag nekādu konkrētu likuma pārkāpumu, nekādas konkrētas aizdomas par kādu noziedzīgu nodarījumu. Vienkārši sāk izmeklēšanu, oficiāli paskaidrojot, ka tā notiek, piemēram, par visu krimināllikuma 19. nodaļu, proti, noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā.

19. krimināllikuma nodaļa ietver noziedzīgu nodarījumu grupas, sākot ar kontrabandu, augļošanu, viltotas naudas un valsts finanšu instrumentu izgatavošanu, un beidzot ar nelikumīgu naftas produktu uzglabāšanu, veterināro noteikumu pārkāpšanu un augu slimību un kaitēkļu apkarošanas noteikumu pārkāpšanu. Un policija oficiāli paziņo, ka izmeklēs, vai gadījumā persona nav nodarījusi kaut ko no šī visa, neskatoties uz to, ka nav nekādu konkrētu aizdomu par jelkādu no šiem vai kādiem citiem kriminālpārkāpumiem.

Es pieņemu, jūs šobrīd domājat, ka es to visu izgudroju, ka tas nav iespējams, ka ir jābūt kādām konkrētām ziņām par konkrētu noziedzīgu nodarījumu, turklāt tādām, kuras var pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa metodēm un tikai tad var ierosināt pret kādu kriminālprocesu? Ja jūs tā domājat, jums ir taisnība, taču tikai pēc likuma, nevis pēc tā, kā lietas notiek Latvijas realitātē.

Jā, kriminālprocesa likuma 398.pants nosaka, ka kriminālprocesu uzsākot izmeklējamo rīcību var kvalificēt tikai pēc piederības pie noziedzīgu nodarījumu grupas objekta. Savukārt, kad ir iegūti pietiekami pierādījumi, nodarījumu kvalificē pēc konkrēta Krimināllikuma panta.

Noziedzīga nodarījuma kvalifikācija sevī ietver trīs posmus. Pirmajā posmā sākotnēji tiek izlemts jautājums par to, vai konkrētais gadījums vispār uzskatāms par likumpārkāpumu. Otrajā posmā tiek apzināta to krimināltiesisko normu grupa, kurā sastopamas konkrētās situācijas pazīmes (piederība pie noziedzīgu nodarījumu grupas objekta). Savukārt trešajā posmā tiek izlemts jautājums, kāda tieši Krimināllikuma norma paredz analizējamo nodarījumu.

Tā tas būtu pēc likuma. Taču, ja kāds ļoti grib, tad viss var notikt arī otrādāk. Vispirms uzsāk kriminālprocesu pēc konkrēta panta, tad, kad izrādās, ka nekāds šajā pantā minētais noziedzīgais nodarījums nav noticis, pārkvalificē kriminālprocesu uz visas nodaļas 33.pantu iespējamu pārkāpšanu.

Un, lūk, jums konkrēts piemērs, kurā balstoties es to stāstu.

2018.gada 13.jūnijā tika uzsākts kriminālprocess Nr.11518003018 atbilstoši Krimināllikuma 177.panta 3.daļā paredzēta noziedzīga nodarījuma pazīmēm par iespējamām prettiesiskām darbībām no Santas Bernālas puses. Tad, acīmredzot konstatējot, ka nekādas šajā pantā paredzētās noziedzīgās darbības Santa Bernāla nav un pat teorētiski nevar būt varējusi veikt, 2018.gada 9.oktobrī kriminālprocess Nr.11518003018 tiek nevis izbeigts, kā tam būtu loģiski jānotiek, ja jau noskaidrots, ka ticis ierosināts bez pamata, tikai uz neadekvāta bijušā lauleņa ātrumā uzdiegta iesnieguma pamata, nē, kriminālprocesu policija neizbeidz, bet gan pārkvalificē pēc Krimināllikuma XIX nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā”.
.
Tātad tagad jau tiek izmeklēts, vai gadījumā kāds, vairs pat ne konkrēti Santa Bernāla, nav izdarījis kaut ko, sākot ar kontrabandu, augļošanu, viltotas naudas un valsts finanšu instrumentu izgatavošanu un beidzot ar nelikumīgu naftas produktu uzglabāšanu, veterināro noteikumu pārkāpšanu un augu slimību un kaitēkļu apkarošanas noteikumu pārkāpšanu.
.
Te būtu vietā vaicāt, nu kāpēc Valsts policijai ir ienācis prātā paņemt kādu vienu nelielu vīnus tirgojušu SIA vai personu un sākt pārbaudīt, vai gadījumā tā nav kaut ko pārkāpusi. Vienalga ko, varbūt viltotu naudu ražo, varbūt kaitēkļu apkarošanas noteikumus neievēro – pārbaudīsim, drošs paliek nedrošs. Un kāpēc Valsts policija šādai izmeklēšanai pa visu Krimināllikuma nodaļu, pat ja tā būtu likumīga, ir izvēlējusies tieši Santai Bernālai piederošās SIA nevis kādas citas?
.
Skaidrs, ka ne jau izlozes kārtībā policija izvēlējās, kuras SIA izmeklēt. Konkrētais kriminālprocess ir uzsākts pēc viena no Latvijas bagātākā cilvēka Oļega Fiļa iesnieguma. Tā paša Fiļa, kurš ir īpašnieks un bijusī amatpersona ABLV bankā, uz kuru ASV valdība norādījusi kā naudas atmazgātājiem un kukuļdevējiem. Tā paša Fiļa, kurš vajā savu bijušo sievu un viņas vecākus visos iespējamos veidos.
.
Acīmredzot, ja šādai personai ļoti vajag, tad policija un prokuratūra vēsā mierā uzsāk kriminālvajāšanu “par visu nodaļu” pēc staļiniskā principa – būtu tikai cilvēks, pantu atradīsim.
.
Atliek cerēt, ka bezkompromisu tiesiskuma ieviesēji nebūs tik ļoti aizņemti ar savām problēmām, ka tomēr papētīs, kas notiek arī zemākos līmeņos, kā un kādu motīvu dēļ šādi procesi turpinās, kas aiz tiem stāv un cik par tiem maksā?
.

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


13
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Pingpongs
Pingpongs

Sitā var tikai LV

Juris
Juris

Un lielāks nodarījums nevar būt, ja par šādām un līdzīgām izdarībām informē sabiedrību , it sevišķi citas valstis.

LU jurisdiska fakultates students
LU jurisdiska fakultates students

Protams Liepnieka angažētais viedoklis un raksts ir smieklīgs, jo vīņš piemirsa ka 19. Nodaļa nesastāv tikai no Naftas produktu kontrabandu un dzīvnieku sifilisa slimībām .. Lūk ir iztrūkstošā daļa: XIX nodaļa Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā 190.pants. Kontrabanda …… ……… 196.pants. Pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšana. (1) Par uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīga darbinieka, tas ir, personas, kurai uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) vai organizācijā ir tiesības pieņemt lēmumus, kas saistoši citām personām, vai tiesības rīkoties ar uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas mantu vai finanšu līdzekļiem, kā arī uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas pilnvarotas tādas pašas personas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras vai tās pārsniedzot,… lasīt vēl »

Juris
Juris

Ko tur vienu pantu, ar visu bībelīti būtu iepazīstinājis.

zvirbulēns
zvirbulēns

Aiz visiem notikumiem ir kāds konkrēts cilvēks….kurš ierosināja KP, kurš pārkvalificēja, kurš prokurors uzraudzīja ….īsi sakot, ja ko tādu rakstām, vārdus, uzvārdus studijā!

Pfyy
Pfyy

Par to jau ir padomāts!! Augstāk stāvošajiem ir vesela rinda ar tūpļā līdējiem.

Doktor Vatsons
Doktor Vatsons

Es tā saprotu ka Santu drīz izmetis āra no ASV par visam tam krāpšanām un viņa varēs mazgāt traukus Magnum Barā.

Megrē
Megrē

Fiļam drīz zeme sāks degt zem kājām. Visi redz, ka viņš tā vietā, lai censtos atdot naudu noguldītājiem, kas sāk palikt nepacietīgi, nedara vispār neko citu, kā tikai nodarbojas ar bijušo sievu un jauno mīļāko parādot, ka ir parasts jāklis un emocijas nekotrolējošs prostjaks nevis augsta līmeņa banķieris.

Jurists
Jurists

Interesanti kad Liepnieku tomēr krimināli sodīs ne tikai par krāpšanu un naudas atmazgāšanu digitallietā bet arī par aizliegto informāciju par citiem kriminālprocesiem nopludināšanu..??

Zuze
Zuze

Lai gan man tā Santa, kā viņu tur, atgādināja zirgu Kardēna drēbēs, Fiļs rīkojas konkrēti nesmuki- nu noslauca viena džuse tevi, tādēļ jau nenobankrotēji, māki ar godu atzīt zaudējumu un dzīvo tālāk. Vēl jo vairāk tāpēc, k ir jau nākamā, kura slauc. Bet šādi karot ar bijušo vnk tāpēc, ka trāpījās viens zirgaģīmis, kas pokeru spēlē labāk par tevi, ir vnk zemiski. Zaudēt arī ir jāmāk.

Zane
Zane

Zinu ka Santa Zāmuele krāpusi laulību ar Oļegu gadu garuma un pēc tam vēl sākusi finansiāli krāpt. Laikam tāpēc Santai viss ir tik bēdīgi un jāslēpjas ASV pie Dāvida, kurš par naudu var jebko kas tiek prasīts izdarīt…..

Andris
Andris

Tieši tā tas notiek. Piem., Maija Ķuda vairākkārt ar naudas un paziņu palīdzību fabricējusi lietas pret bijušo vedeklu.

Anna
Anna

Sviests, Santa turies!