Ja uz Latvijas robežas radīsies aizdomas par skaidras naudas izcelsmi, to varēs konfiscēt

Plānots, ka 2019.gada 1.jūlijā stāsies spēkā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un likuma «Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas» grozījumi, kuru mērķis ir novērst nedeklarētas un noziedzīgi iegūtas skaidras naudas ievešanu vai izvešanu no Latvijas Republikas, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Grozījumi ietver noteikt nedeklarētas vai noziedzīgi iegūtas skaidras naudas deklarēšanas nosacījumus uz valsts iekšējās robežas, nosakot pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma skaidras naudas deklarācijas veidlapā norādāmās informācijas apjomu, šķērsojot valsts iekšējo robežu.

Likuma grozījumos tiks precizēta personas administratīvā atbildība par skaidras naudas nedeklarēšanu uz valsts robežas un kompetence sodu piemērošanā, kā arī ir precizētas kompetentās iestādes – Valsts ieņēmuma dienesta un Valsts robežsardzes – tiesības pieprasīt personai, aizpildīt skaidras naudas deklarācijas veidlapu, šķērsojot valsts robežu, ja skaidra nauda ir saistīta vai ir pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai terorisma finansēšanu un proliferāciju.

Vienlaikus ir noteikts jauns subjektu loks – fiziskā persona, kura šķērsojot valsts iekšējo robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās skaidru naudu līdz 10 tūkstošiem eiro apmērā vai vairāk. Pirms skaidras naudas izvešanas no Latvijas vai pēc tās ievešanas, pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma, personai rakstveidā būs jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapu, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecina ar parakstu un iesniedz deklarāciju attiecīgajai kompetentās iestādes amatpersonai.

Deklarācijā būs jāiekļauj, skaidras naudas deklarētāja vārds, uzvārds, dzimšanas datums, vieta un valstspiederība; skaidras naudas īpašnieks; paredzētais skaidras naudas saņēmējs; skaidras naudas summa un veids; skaidras naudas izcelsme un izmantošanas nolūks; informācija par transportu (transporta veids un maršruts). Ja skaidras naudas deklarācijas veidlapā norādītā informācija ir nepatiesa vai nepilnīga, uzskatāms, ka skaidras naudas deklarēšanas pienākums nav izpildīts un skaidrā nauda, ko persona ieved Latvijas Republikā vai izved no Latvijas Republikas, nav deklarēta.

Tāpat noteikts, ka personai, kura deklarēs naudu, ir jāpierāda naudas izcelsme, tādējādi, ja to nevarēs noskaidrot skaidras naudas kontroles laikā, tad ir paredzēts izdodot rīkojumu, aizturēt šo naudu. Ja skaidra nauda ir saistīta vai ir pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai terorisma finansēšanu un proliferāciju, vai ir pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda ir tieši vai netieši iegūta noziedzīga nodarījuma rezultātā vai saistīta ar terorisma finansēšanu un proliferāciju vai šā noziedzīgā nodarījuma mēģinājumu, tad neatkarīgi no tās summas, to varēs aizturēt un pēc tam, ja apstiprināsies aizdomas, konfiscēt.

No 2019.gada 1.jūlija manīsies tas, ka skaidras naudas kontroles notiks ne tikai uz ES ārējām robežām, bet arī uz iekšējām robežām un tiks noteiktas tiesības pieprasīt personai, aizpildīt skaidras naudas deklarācijas veidlapu, neatkarīgi no naudas summas, skaidro VID.

Avots: Dienas Bizness

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Svešais
Svešais

Tā ir . Valsts grib, iespējams, kārtējo reizi aplaupīt savus iedzīvotājus. Man Svedbankas tehnisko problēmu laika ārzemes nestrādāja karte. Labi, ka bija cash un varēju nopirkt, ko vajadzēja. Un ja nu banka aizveras ciet? Ko tad? Tā jau Latvijā ne vien reiz ir bijis. Tad gan visi būs vienādi ar 0 konta atlikumu no agra rīta. Nav svarīgi, kas bija uz konta vakar vai 10€ vai 1000000€ , neviens nevarēs samaksāt rīta kafiju un sviestmaizi kafejnīcai . Brrrrrrr. Cash is the king! Diemžēl arī vecmāmiņa savam mazdēlam uz dzimšanas dienu nevarēs uzdāvināt 20€ un priecāties par mazdēla reakciju uz dāvaniņu…..… lasīt vēl »

Gerdaitis
Gerdaitis

Ko varētu nozīmēt “ne tikai uz ES ārējām robežām, bet arī uz iekšējām robežām”? Vai konfiskācija varētu notikt arī uz Latvijas -Lietuvas robežas?

nazis
nazis

Ne tikai! Robeža ir robeža, arī novadu un pagastu robežas ir iekšējās robežas : ))))

hmmm
hmmm

Savā ziņā absurdi: ja kāds glabā naudu terorisma finansēšanai Latvijas teritorijā – tad tāpat jākonfiscē un jāizmeklē. Tad kāpēc to vēl speciāli uzsvērt uz robežas, vai tad noziedzīgas darbības nav jānovērš neatkarīgi kur atrodas. Un otrādi – ja nav aizdomu par noziegumu, tad kāda joda pēc aizturēs?

Brexit
Brexit

Tieši tā arī ir rakstīts

nazis
nazis

Par velti slēpt vairākus gadus no sievasmātes savus ietaupījumus, lai vienu reizi mūžā kārtīgi uzdzīvotu atvaļinājumā. Tagad tos tāpat varēs konfiscēt lidostā.
Skaidras naudas izcelsmi neviens pārliecinoši pierādīt nevar, ja vien tā nav iepriekšējā dienā izņemta bankas kasē, un noziedzniekiem šāds dokuments noteikti būs uzrādīšanai. Tas viss ir bezjēdzīgi! Drīz vispār nedrīkstēs nēsāt līdzi skaidru naudu – tas tā ir domāts? – ja skaidra nauda, tad krāpnieks un noziedznieks.

HAx2
HAx2

“līdz 10 tūkstošiem eiro apmērā vai vairāk” – ja reiz ir izdevies iedabūt likumā tik izcilu formulējumu, konfiscētājiem nevajadzētu apstāties pie valsts robežām. Skaidra nauda ir ērti konfiscējama, piemēram, rindās pie veikalu kasēm, tirgus plačos, tumšākās vārtu rūmēs un vēl šur tur…

stalins
stalins

Taatad nauda cilveekam var piedereet tikai tad tad ,ja orgaani to atljauj.Arii 200 Euro braucot dajebkur nav vairs tavi.Lenins par to sapnjoja,ka vareetu cilveekus kontroleet, shitiem izdodas.

nazis
nazis

Vai šī ir tā brīvība, par kuru stāvējām uz barikādēm? Laikam jau nē! Toreiz cilvēki stāvēja, lai šāds murgs beigtos un nekad vairāk neatkārtotos.

Cepums
Cepums

Aha, moš pases arī vajadzēs nodot ciema padomē?