Demogrāfs: Šogad gaidāms valsts vēsturē nebijis jaundzimušo skaita antirekords

demogrāfs

Šogad Latvijā prognozējams visu laiku zemākais jaundzimušo skaits, un šī gada Covid-19 krīze noteikti neuzlabos dzimstības rādītājus, intervijā Latvijas Radio teica demogrāfs Ilmārs Mežs.  

Mežs norādīja, ka šogad jaundzimušo skaits varētu būt aptuveni 18 000, un tas būs visu laiku zemākais radītājs kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem, kad sāka apkopot šādu statistiku.

“Eurostat” prognozes liecina, ka līdz 2050. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits samazināsies no  pašreizējiem 1,899 miljoniem līdz 1,4 miljoniem, stāstīja Mežs. Viņš norādīja, ka tajā pašā laikā kaimiņvalsts Igaunija ar savu veiksmīgo ģimenes politiku spēj apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos, un, iespējams, nākotnē Igaunijā būs vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā.

Mežs pauda, ka Latvijā trūkst koordinētas ģimenes politikas, kopš 2009. gada krīzes slēgta ģimenes lietu ministrija, kamēr Igaunijā un arī vairākās citās Eiropas valstīs šādas ministrijas sekmīgi darbojas.  

“Es ar to nedomāju ierēdņu aparāta audzēšanu,” skaidroja Mežs, norādot, ka var apvienot ierēdņus, kas vairākās ministrijās ar izkaisītām atbildībām strādā ar šiem  jautājumiem.

Mežs uzsvēra, ka valdībā nepieciešams viens balsstiesīgais loceklis, kurš var apstādināt priekšlikumus, kas nepalīdz ģimenēm vai pasliktina ģimeņu stāvokli, kā, piemēram, nesenais Finanšu ministrijas priekšlikums nodokļu izmaiņām, kurā nebija padomāts par strādājošiem ar bērniem.

Mežs atgādināja, ka Igaunijas ģimenes politika arī vilina reemigrantus, kaimiņvalstī atbalsts ģimenēm ir daudz lielāks, piemēram, Latvijā pabalsts trīs bērnu ģimenei ir 134 eiro, bet Igaunijā – 520. “Igaunijas budžets ir mazliet lielāks, bet ne trīs reizes lielāks, tā ir politiskā griba,” piebilda Mežs.

Demogrāfs gan cerīgi izteicās par politisko piedāvājumu nākamā gada budžetā, kurā tiek pieļauta iespēja celt valsts ģimenes pabalsta apmēru.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
LV Skolnieciņš LV
LV Skolnieciņš LV

Par maniem vaigiem līst sāļas bēdu asaras. Mana Tēvzeme izmirst. Tas ko nespēja ČEKA un CEKA, to spēs mūsu pašu bāleliņi. [Vislatvijas Skaudības Dievība]

ērce
ērce

Valstij jāsper nopietnus soļus lai vecinātu dzimstību. Pietiek pļāpāt, arī Ilmāram.

adiba
adiba

Vēl viens mērāms rezultāts šai bezcerīgajai valdībai

Lamata
Lamata

Neko darīt, ja visas Latvijas valdības darījušas visu iespējamo, lai tās iedzīvotāji samazinātos. Vislielākā atbildība jāuzņemas NA, kura visu laiku bijusi pie varas.

paskaidrojums
paskaidrojums

“Pie varas” ir tā partija, kura sastāda valdību. NA, diemžēl, līdz šim tādā pozicijā nav bijusi.

Vilks
Vilks

Parādniek!Nāc nu pie tautas un paskaidro.Kāpēc tā ir sanācis?Par ko tev tauta algu maksā?

Vaira
Vaira

Mūsu spices dubultpilsoņiem ir pie vienas vietas Latvija ilgspējība !

LV Skolnieciņš LV
LV Skolnieciņš LV

Šoreiz es piekrītu Vairai…