Apgabaltiesa Lembergu atzīst par vainīgu, bet cietumsodu samazina; viņš spriedumu pārsūdzēs

Rīgas apgabaltiesa kā apelācijas instance trešdien bijušo Ventspils mēru, pašreizējo Ventspils domes deputātu Aivaru Lembergu (“Latvijai un Ventspilij”) atzina par vainīgu virknē epizožu par koruptīviem noziegumiem, bet par gadu samazināja cietumsodu.

Tiesa viņam nolēma piespriest četru gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Cietumsodā apelācijas instances tiesa tāpat kā pirmā instance nolēma ieskaitīt Lemberga atrašanos apcietinājumā un pavadīto laiku mājas arestā.

Daļā apsūdzību Lembergu attaisnoja.

Par apelācijas instances nolēmumu vēl būs iespējams iesniegt kasācijas sūdzību vai protestu Augstākajā tiesā.

Lembergs turpinās cīnīties par savu taisnību nākamajā instancē Augstākajā tiesā

Aivars Lembergs turpinās darbu ierastā režīmā un turpinās cīnīties par savu taisnību nākamajā instancē Augstākajā tiesā. To viņš paziņoja žurnālistiem tiesas sēdes starpbrīdī.

Tiesas spriedums viņam neesot pārsteigums, lai gan viņa advokāts pirms tiesas sēdes paudis, ka būs attaisnojošs spriedums. To, kādēļ šoreiz tiesa nelēma viņu arestēt tiesas zālē, bet paziņoja, ka pašreiz spēkā esošie drošības līdzekļi tiks atcelti pēc sprieduma stāšanās spēkā, Lembergs skaidroja ar pirmās instances tiesneses Irinas Jansones vēlmi straujāk virzīties pa karjeras kāpnēm. Viņš atgādināja, ka, pateicoties viņa apsūdzēšanai, arī prokurori ir saņēmuši mūsu valsts un ārvalstu apbalvojumus.

Garāko sprīdi nolēmuma nolasīšanā aizņēma Lembergam konfiscējamās mantas uzskaitījums. Starp daudzu dažādu ārvalstu uzņēmumu kapitāla daļām tiesa lēma konfiscēt arī Lembergam piederošās divas aproču pogas, Latvijas bankas jubilejas monētas, aptuveni 40 gadus vecu žiguļa piekabi MAZ, zvejošanas laivu un tās pārvietošanas ratiņus, kā arī vairākus Latvijā reģistrētos nekustamos īpašumus.

Kā zināms, Rīgas apgabaltiesa kā pirmā tiesu instance 2021.gada 22.februārī toreizējam Ventspils domes priekšsēdētājam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 000 eiro sodu. Cietumsodā tiesa nolēma ieskaitīt Lemberga atrašanos apcietinājumā un pavadīto laiku mājas arestā 2007. un 2008.gadā. Lembergs toreiz pēc aizturēšanas apcietinājumā un mājas arestā atradās no 2007.gada 14.marta līdz 2008.gada 22.februārim.

Lembergu pēc sprieduma nolasīšanas apcietināja tiesas zālē, jo tiesa lēma līdz tam spēkā esošos drošības līdzekļus atcelt. Pēc cietumā pavadīta aptuveni gada 2022.gada 25.februārī Lembergs tika atbrīvots no apcietinājuma pret 100 000 eiro drošības naudu.

Pirmās instances tiesa arī nolēma, ka Lembergam cietušajiem jāmaksā kopumā aptuveni 64 000 eiro. Tāpat tiesa nolēma no Lemberga valsts labā piedzīt procesuālos izdevumus 22 180 eiro apmērā par valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšanu.

Lembergu pirmās instances tiesa 19 apsūdzības sadaļās atzina par vainīgu, bet 21 sadaļā attaisnoja. Lembergu atzina par vainīgu kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautā dalībā mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijas. Savukārt attaisnots viņš tika dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā un valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanā.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam pirmās instances tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi cietumā, kā arī mantas konfiskāciju. Viņš atzīts par vainīgu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, kā arī neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Savukārt kādreizējam Aivara Lemberga biznesa partnerim

Ansim Sormulim pirmās instances tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Cietumsodā tiesa nolēma ieskaitīt viņa aptuveni mēnesi ilgo atrašanos apcietinājumā 2007.gadā. Sormuli tiesa atzina par vainīgu kukuļņemšanas atbalstīšanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā un neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Anrijam Lembergam un Sormulim iepriekš noteiktos ar brīvības atņemšanu nesaistītie drošības līdzekļi tiks atcelti, tikai stājoties spēkā spriedumam.

Tāpat tiesa nolēma kriminālprocesu daļā par Ventspils uzņēmēja Jurija Bespalova noziedzīgajām darbībām izbeigt sakarā ar noilgumu. Bespalovs 2012.gadā nomira.

Prokuratūrā iepriekš informēja, ka bijušajam Ventspils mēram tiek uzturēta apsūdzība par SIA “Puses” 20% kapitāldaļu izspiešanu cietušajam Valentīnam Kokalim 20 275 eiro vērtībā un 26 kompānijas “Multinord AG” akciju izspiešanu cietušajam Aināram Gulbim 14 797 eiro vērtībā.

Tāpat Aivars Lembergs apsūdzēts par 12 “Multinords AG” akciju izspiešanu Gulbim 7359 eiro vērtībā, kā arī 30 kompānijas “Ventk Company Limited” akciju izspiešanu Gulbim 17 672 eiro vērtībā.

Aivars Lembergs arī apsūdzēts par SIA “Lat Transnafta” 2130 kapitāla daļu izspiešanā no tās dalībniekiem – SIA “Man – Tess”, kompānijas “SWH Riga Zürich AG”, AS “Naftas Parks – 100”, AS “Banka Baltija” un Vladimira Krastiņa.

Aivars Lembergs apsūdzēts par to, ka 1996.gadā viltoja dokumentu, kā arī 1996.gada otrā pusē kā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs noformēja nepatiesu dokumentu.

Tāpat apsūdzība liecina, ka Aivars Lembergs personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī organizētā grupā ar Anriju Lembergu un Sormuli legalizēja noziedzīgi iegūtu mantu, tostarp finanšu līdzekļus – 6 996 118 eiro laikā no 1999.gada beigām līdz 2006.gada jūlijam.

Apsūdzība arī liecina, ka laikā no 1999.gada decembra līdz 2000.gada aprīlim Aivars Lembergs, ar dēla Anrija un Sormuļa atbalstu, veicināja un neatļauti piedalījās mantiskā darījumā, proti, nodrošināja faktiski sev un bērniem piederošai kompānijai “Netherfin Financial Services B.V.” ienākumu peļņas procentu veidā no Ventspils brīvostas pārvaldes, kurā Aivars Lembergs tajā laikā bija valdes priekšsēdētājs. Šādā veidā gūts mantisks labums – ne mazāk kā 802 413 eiro.

Tāpat laikā no 2003.gada janvāra līdz 2003.gada martam Ventspils mērs, ar citas iesaistītas personas atbalstu, veicināja un neatļauti piedalījās mantiskā darījumā, proti, nodrošināja faktiski sev un bērniem piederošai “Netherfin Financial Services B.V.” peļņas procentu no minētās Ventspils brīvostas pārvaldes. Peļņas procentu veidā Ventspils mērs ieguva ne mazāk kā 180 312 eiro.

Prokuratūras apsūdzība liecina, ka laikā no 1999.gada decembra līdz 2000.gada aprīlim Aivars Lembergs ļaunprātīgi izmantoja dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, saistītu ar piedalīšanos neatļautā darījumā.

Laika periodā no 2003.gada janvāra mēneša līdz 2003.gada martam Ventspils mērs ļaunprātīgi izmantoja dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, saistītu ar piedalīšanos neatļautā darījumā.

Apsūdzība liecina, ka Aivars Lembergs kā Ventspils pilsētas domes deputāts un Ventspils brīvostas valdes loceklis realizēja savas pilnvaras interešu konflikta situācijā, piedaloties kopumā 330 lēmumu pieņemšanā Ventspils pilsētas domēs un Ventspils brīvostas valdes sēdēs.

Tāpat Aivaram Lembergam inkriminēta nepatiesu ziņu norādīšana amatpersonas deklarācijā deviņus gadus pēc kārtas, nenorādot par kapitāldaļu un akciju piederību 29 ārvalstīs reģistrētās kompānijās.

Rīgas apgabaltiesa kā pirmā instance šo lietu sāka skatīt jau 2009.gadā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


18
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
zinis
zinis

Tie kuri uztraucas, shii ir tikai otraa seerija, veel jau buus treshaa seerija – augstaakaa tiesa, taa ka ventspils melnacis muus izklaidees veel uz dekaadi.

Haris
Haris

Vai Latvijā ir kāda Tiesa , kas izbeigs šo Lemberga farsu , jeb jāgriežas ECT ?

gleznotājs
gleznotājs

Nu ir tak rozā tas papagailis kam jābūt būrī.

rezumē
rezumē

Nozagtie miljoni kabatā, bet cietumā tikai 3 gadi :(

Fogts
Fogts

Es piespriestu 10 sitienus ar rīksti.

Galvenais gailis
Galvenais gailis

Viss loģiski. Zilie zemnieki aizgāja vienotības pavadā, nobalsoja par vajadzīgo prezidentu. Tagad pretī samazina termiņu. Uzreiz jau protams nedrīkst pilnīgi attaisnot, pat panorāmas skatītājs sāks domāt. Vajag tā pa druskai, vēl nākošā tiesas instance un būs nevainīgs jēriņš. Smagos noziegumos apsūdzēts būs bijis tikai tik ilgi kamēr nedancoja pēc vienotības stabules. Tagad arī pateicoties ZZS nomainījās valdības sastāvs. Šādas sazvērestības teorijas jau pavasarī bija lasāmas, daļēji piepildās.

Jefiņš
Jefiņš

Nav zināms kurš kura pavadā, jo rozā papagaiļim noteikti ir mazā melnā grāmatiņa

Jefiņš
Jefiņš

Tā nu rozā papagailis būs atkal būrī un par premjera laktu varēs nesapņot.

izglītības ministre Čukča
izglītības ministre Čukča

Es neesmu daltoniķis

Wilson
Wilson

Cik tad kopā Lembergam palika sēdēt? Apmēram kādi divi gadi. Tad nu būtu saņēmies un atsēdējis, kamēr vēl kaut cik pats turās. Jo tālāk, jo tas būs grūtāk.

levitkucins
levitkucins

Atvainojos, bet kad šito pirmo reizi izlasīju, man nogāja.

putlercūka
putlercūka

Ceru, ka ne staņās.

ak tā
ak tā

Tev gan maz vajag! Un atkal pusseši.

nagla
nagla

Visu laiku presē skandināja – smagos noziegumos apsūdzētais …. Izrādās, ka par smagiem noziegumiem Latvijā tikai četrus gadus tiesa piespriež.

Stienis
Stienis

Jūs taču saprotat, ka neviena no apsūdzības epizodēm nav tā, par kuru nu jau padsmit gadus kladzina tā dēvētie sabiedriskie un citi mediji. Vainīgo vajadzēja, vainīgo atrada. Ceru, nedomājat, ka Vienotības ‘devums’ mūsu valstij ir daudz mazāks…

Pateicīgā latvāņu tauta
Pateicīgā latvāņu tauta

Ja kaut ko izspieda no noziedznieka smerdeļa pendionāru aplaupītāja laventa, tad jau viņam ordeni jāpasniedz

Vaļa Krūmelis
Vaļa Krūmelis

Robins Guds

Visticamāk
Visticamāk

Izskatās, ka Lembergs ir arī Kenediju noslepkavojis