Valdības paspārnē izveidota vēlēšanu drošības koordinācijas grupa

vēlēšanas

 Valdības paspārnē ir izveidota vēlēšanu drošības koordinācijas grupa. Tās mērķis – sagatavoties iespējamiem informācijas telpas apdraudējumiem pirms Saeimas vēlēšanām, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «de facto».

Koordinācijas grupā ietilpst visu ministriju, Satversmes aizsardzības biroja, Drošības Policijas pārstāvji. LTV skaidro – tagad katrs atbild par savu aizsardzības jomu, bet komplicēto kampaņu atspēkošanai, nepieciešams darbus koordinēt un apmainīties ar informāciju.

Grupas veidošanas uzticēta Gunai Šnorei, kura jau gadu sniedz stratēģiskās komunikācijas padomus premjeram. Viņa skaidro – papildu finansējums no nodokļu maksātāju naudas nav paredzēts, arī papildus darba laika stundas valsts iestāžu darbiniekiem apmaksāt nav plānots. Par prioritāti nosauc darbu ar sociāliem tīkliem un interneta meklētājiem. «de facto» zināms, ka sociālā tīkla «Facebook» administrācijā ir izveidota komanda, kas pievērsīs īpašu uzmanību tieši Latvijas Saeimas vēlēšanām. Tāpat par lielu risku uzskata iespējas manipulēt ar «google» un to, kādi meklēšanas rezultāti tur parādās.

Līdzīgas koordinācijas grupas eksistē arī citas valstīs, piemēram – Somijā. Tā pasaules mediju uzmanībā regulāri nonāk kā valsts, kas sekmīgi cīnās ar Krievijas informācija kampaņām.

Čehijas domnīcas «Eiropas vērtības» pētnieks Jakubs Janda, kas arī konsultējis Latvijas iestādes, skaidro, ka jau tagad potenciālajiem uzbrukumiem var sagatavoties.

«Krievija pašlaik izmanto vienus un tos pašus paņēmienus visur – jo tie strādā. Tā ir datoru sistēmu uzlaušana un materiālu nopludināšana (valsts iestādes, politiskās partijas), vienas konkrētās partijas atbalstīšana, un uzbrukumi pretkremliskajām partijām. Un ir tikai laika jautājums, līdz mēs ieraudzīsim viltotus video. Līdz šim mēs redzējām nepatiesu informāciju, viltotus foto, bet tehnoloģijas, lai viltotu video eksistē. Teiksim, video, kā jūsu prezidents vai premjers saka kaut ko, ko viņi nav teikuši».

Eksperti uzskata, ka vislielākais risks rastos tad, ja informācijas kampaņā vēlēšanām notiktu mēģinājums graut ticību pašam vēlēšanu procesam – tam, ka Saeima netiek demokrātiski ievēlēta. NATO Stratēģiskās komunikācijas centrā iezīmē scenāriju, kā tas varētu notikt un kā darbotos koordinācija grupa.

NATO Stratēģiskās komunikācijas centra direktors Jānis Sārts: «Ja tās ir pāris provokācijas kaut kādos vēlēšanu iecirkņos un masīva kampaņu sociālajos tīklos, ka lūk, es te redzēju[tas ir iespējams]. Pretdarbība tad prasa prasa sadarbību starp CVK, Cert.lv, (lai reālā laikā ziņo, kas noticis un kas nav), Drošības policiju, «Facebook» platformas (kur visdrīzāk šāda kampaņa varētu tikt realizēta), iejaukšanos – pateikt, ka šis ir organizēts un noslāpēt šīs informācijas izplatību.»

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar