Vai Lembergs Latvijas cietumā tiek spīdzināts?

Lembergs

Aivara Lemberga aizstāvība pirmdien lūgusi procesa virzītāju t.s. Lemberga krimināllietā – Rīgas apgabaltiesu – veikt kontroli pār apcietinājuma piemērošanu, kā arī sakarā ar A. Lemberga veselības stāvokļa strauju pasliktināšanos piemēroto drošības līdzekli apcietinājumu aizstāt ar mājas arestu.

Pieteikumā tiesai aizstāvība norādījusi, ka veselības stāvokļa pasliktināšanās dēļ turēt A. Lembergu apcietinājumā nav iespējams. Atgādināts, ka jau šā gada 5. septembrī, pamatojoties uz sūdzībām par ciešanām un sāpēm, mediķi konstatējuši A. Lembergam trūci (tautā sauktu par bruku), ko nav iespējams ārstēt citādi kā vien operējot šo traumu. Ārsta un A. Lemberga lūgumi pārvest viņu uz slimnīcu operācijas veikšanai atstāti bez ievērības.

Pieteikumā uzsvērts arī tas, ka Rīgas Centrālcietumā ir ieviesta karantīna, kas vēl vairāk apgrūtina komunikāciju saistībā ar nepieciešamās palīdzības sniegšanu.

Operācija netiek veikta

Aizstāvība norādījusi, ka 29. septembrī pēc regulārām sūdzībām par ciešanām un sāpēm A. Lembergs pārvietots uz Latvijas cietumu slimnīcu Olainē. Tomēr izrādījies, ka tur viņam nepieciešamo medicīnisko palīdzību nav iespējams sniegt, jo cietuma slimnīcā ķirurģiskas operācijas netiek veiktas. Olaines cietums nodrošina vienīgi ķirurga konsultācijas. Šāda konsultācija tikusi nozīmēta uz 22. novembri, taču sakarā ar izsludināto karantīnu pat tā atcelta.

Kā tiesai norādījusi aizstāvība, “pašreizējā situācijā Aivaram Lembergam ne vien netiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība, bet viņam nav pieejama arī pat konsultācija pie ķirurga, un nav zināms, kad tā būs pieejama. Aivars Lembergs izjūt pastāvīgas ciešanas un sāpes.” Iesniegumā norādīts, ka kaites neārstēšana “cēloņsakarīgi novedīs pie ģimenes ārsta izziņā minētā dzīvību apdraudošā stāvokļa”. Citēta ārsta izziņa, kurā teikts, ka operācijas “neveikšana draud ar zarnu apasiņošanas traucējumiem, orgānu nosprostojumiem”.

Kritiskas veselības problēmas

Atbilstoši cietuma noteikumiem, tikai tad, kad A. Lemberga veselības stāvoklis būs uz kritiskās dzīvības un nāves robežas, cietuma administrācijai būs tiesisks pamats organizēt neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu.

Kā skaidro aizstāvība, lai arī Ministru kabineta apstiprinātajos ieslodzījumā turēšanas noteikumos nav teikts, ka ārstēšanai jābūt tādai, lai pacients nebūtu pakļauts ciešanām un sāpēm, taču “no tā nebūtu pareizi izdarīt secinājumu, ka noteikumi paredz un pieļauj, ka apcietinātā pakļaušana ciešanām un sāpēm būtu normāla prakse. Latvijas Republikas Satversmes 95. pants nosaka, ka spīdzināšana, citāda cietsirdīga vai cieņu pazemojoša izturēšanās pret cilvēku ir aizliegta.”

Aizstāvība arī minējusi, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem tikai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes ārstniecības persona ir tiesīga konstatēt, ka ieslodzīto ir nepieciešams pārvest uz ārstniecības iestādi ārpus ieslodzījuma vietas. “Lai cik tas arī nebūtu paradoksāli, saskaņā ar minēto Ministru kabineta noteikumu normām tas ir iespējams tikai tad, kad ieslodzītajam jau ir acīmredzami kritiskas veselības problēmas, pie kurām netiek pieskaitītas ciešanas un sāpes, lai gan pat “Dzīvnieku tiesību aizsardzības likums” aizliedz nodarīt tiem sāpes, radīt ciešanas. Turklāt ir jāņem vērā arī tas, ka Covid-19 dēļ medicīnas nozarē ir ārkārtas stāvoklis, slimnīcu un medicīnas personāla kapacitāte ir izsmelta. Par vispārzināmu faktu jāatzīst tas, ka slimnīcas nespēj uzņemt visus pacietus, kā dēļ pie slimnīcām veidojas ātrās palīdzības automašīnu rindas, cilvēki mirst, jo viņiem nav iespējams nodrošināt nepieciešamo palīdzību. Slimnīcu noslodzes dēļ jau tagad tiek veikta pacientu šķirošana. Aivars Lembergs ietilpst to pacientu lokā, kuru vecums ir pāri par 65 gadiem, kas nozīmē to, ka, nokļūstot slimnīcā, nepieciešamā palīdzība viņam vispār var netikt sniegta. Sakarā ar to, ka jau vairāk nekā 2 mēnešus Aivaram Lembergam netiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība (slimības) ārstēšanai un tā netiks sniegta vismaz visu novembra mēnesi, Aivars Lembergs šīs bezdarbības dēļ tiek pakļauts nemitīgām ciešanām un sāpēm, kas pielīdzināma spīdzināšanai un nav savienojama ar Kriminālprocesa pamatprincipiem – cilvēktiesību garantēšanai (KPL 12. pants), spīdzināšanas un pazemošanas aizliegumam (KPL 13. pants). Tāpat Aivaram Lembergam ir atņemtas tiesības, kas paredzētas Pacientu tiesību likumā – 5. panta pirmajā daļā paredzētās tiesības saņemt veselības stāvoklim atbilstošu ārstniecību, otrajā daļā paredzētās tiesības uz kvalificētu ārstniecību neatkarīgi no viņa slimības rakstura un smaguma, ceturtajā daļā paredzētās tiesības uz savlaicīgu ārstniecību. Minēto tiesību atņemšanai nav nedz likumīga pamata, nedz leģitīma mērķa, nedz arī tā ir samērīga. Visi šie apstākļi ir atzīstami par īpašiem apstākļiem Kriminālprocesa likuma 282. panta izpratnē, kā dēļ ir pamats grozīt apcietinājumu, aizstājot to ar mājas arestu,” teikts Rīgas apgabaltiesai iesniegtajā aizstāvības dokumentā.

Vecās kaites saasinās

Turklāt bez šīs cietumā gūtās traumas A. Lembergam nopietni saasinājusies arī vecā kaite, kas saistīta ar muguras un kakla skriemeļu deformācijām un kuras dēļ viņam ap 2007. gadu bija piešķirts pat invaliditātes statuss. Mugurkaula “sāpes ir nemitīgas, nepāriet”, teikts dokumentā.

Mugurkaula veselības būtiska pasliktināšanās fiksēta arī magnētiskajā rezonansē, ko bija noteicis Olaines cietuma ārstu konsilijs, tomēr tālāka neirologu un neiroķirurgu palīdzība nav iespējama Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu dēļ.

Šīs kaites būtiska saasināšanās saistīta ar to, ka cietumā nav iespējams īstenot ārsta noteikto rehabilitācijas plānu, bet šī plāna “neizpildes gadījumā pacients cietīs no kustību balsta aparāta (mugurkaula, ceļu locītavu u.c.) straujas veselības pasliktināšanās, kas novedīs pie ķirurģiskas iejaukšanās, pēc kuras būs nepieciešama ilgstoša ārstēšana un rehabilitācija”, norāda neirologs.

“Aivara Lemberga veselības stāvoklis ar katru dienu pasliktinās, kas var novest pie kritiska veselības problēmu saasinājuma, ciešanas un sāpes pastiprinās, kā rezultātā jau šobrīd tiek pārkāpts Kriminālprocesa likuma 13. pantā noteiktais spīdzināšanas aizliegums,” teikts iesniegumā.

Dokumentam pievienotas 26 izziņas un atzinumi, pārsvarā no ārstiem un medicīnas iestādēm.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: neatkariga.nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


20
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
kompartijas rajonu vadītāj laiks beidzas
kompartijas rajonu vadītāj laiks beidzas

puaro īpašā interese par šo kriminālnoziedznieku ir līdzīga autoru kolektīvam no astainiem lopiņiem.
Kremļa zvaigžņu gaisma tā vien spīzd cauri.

Viesis
Viesis

Tas, protams, nebūtu labi, ja Lemberga kungs ciestu, un/vai viņa veselība tiktu iedragāta – pat ja daļa sabiedrības ātrās dusmās viņam to novēl. Tomēr likums šobrīd ir tāds, kā tas ir, turklāt vēl ir pandēmijas ierobežojumi un prioritātes. Tas ir aizstāvības advokātu uzdevums censties pēc iespējas uzlabot klienta situāciju, savukārt tiesu un iesaistīto iestāžu uzdevums ir izvērtēt advokātu apgalvojumus. Mierināsim sevi ar to, ka atjaunotajā Latvijas Republikā vēl neviens apcietināts vai ar brīvības atņemšanu notiesāts politiķis nav spīdzināts vai nomocīts, nedz arī atstāts nomirt bezpalīdzības stāvoklī bez nepieciešamās neatliekamās medicīniskās palīdzibas. Pēdējā jautājumā gan pandēmija var ieviest korekcijas, taču tāds… lasīt vēl »

Arturs
Arturs

Žanra klasika, vēl viens “slimnieks”!😂😂😂Ar lielu varbūtību kovid sāgā oligarhi ņem nepastarpinātu dalību…visdrošākais noziedznieka alibi ir izlikties par upuri…

Aivars
Aivars

Cik man bija zināms vinš atrodas viens pats kamerā 3. Korpusā un ar viņu viss ir kārtībā un neviens viņu nespīdzina ! Aptākļi nodrošināti cik vien iespejams ! 👌

Ivars
Ivars

Šo gan varēja uzrakstīt viens aprobežots cilvēciņš! Aizej pasēdi viņa vietā! Kad lēnām indēs!

Mirdza
Mirdza

Grib tikt ārā vecais zēns …, rakstīja mīlas vēstules, labi ēda cietumā / kā pats rakstīja/ un tad saslima …, ar tādām vainām droši vien pus cietums pilns, bet Lembis jau mums viens !!! Lai nu pasēž.

Inborga
Inborga

Te drīzāk izskatās, ka baidās no Lemberga, jo daudz jo daudzi aptaujā viņu vēlas redzēt vadošā amatā… un tas baida daudzus kam krēsli šūpojas… tas gandrīz tiešām izskatās pēc tīšas spīdzināšanas-izturēs vai nē.. Bordāns varbūt to bij iecerējis???

Senču ols
Senču ols

Katram pienāk gals , ar slimībām vai retāk bez… lembe grib vesels aiziet , kur viņš bija pirms iemeta aiz restēm? Tad spriņģoja kā jauns tekulis , ne mugura sāpēja ne dīr*a.

ome
ome

pie mums sāk izskatities kā krievijā tur tiek navalnijs spīdināts to pašu piekopj itkā brīvā latvijā kauns un negods mūsu tiesām fui!!!!!!

Zvaigzne
Zvaigzne

Ko sēsi, to pļausi. Arī viņam – “paldies”, par to valsti, kurā mēs šobrīd visi dzīvojam!

Pēteris
Pēteris

Viņš vienīgai vainīgs? Kur visi ventspilnieki – prokurori – miliči – miljonāri? Kur visi Latvijas Ļeņina ceļa gājēji un repšveigie afēristi?

Kestutis
Kestutis

Nez ko par to teiktu visi tie kas netīšām nomira aivara krimināllietas izmeklēšanas laikā.

G. Akmeņkalns
G. Akmeņkalns

Latvijā ar tiesiskumu nekad nav izcēlusies, bet tas, kas notiek tagad, visu acu priekšā, faktiski, nav aprakstāms. Mēs dzīvojam atbaidošā tiesiskuma izpratnē un vidē. A.Lemberga gadījums atsedz to dziļo bedri, kurā atrodamies.

kreicene
kreicene

Izskatās ka mests galdā pēdējais trumpis, lai tiktu ārā no cietuma.

noriebies
noriebies

Kārtējais glumekļa izgājiens. Kā zeme viņu pacieš, jo noriebusies šī glumā šeftmaņa gājieni./

!!!
!!!

Tam glumam vantskaram vieta tikai cietumā !!!

???
???

Tev arī!

Vaira
Vaira

Tikai Veselības Inspekcija var vērtēt katra cilvēka ārstēšanas kvalitāti .

SMAIDA
SMAIDA

MUMS TĀDA VESELĪBAS INSPEKCIJA NEPASTĀV,TĀ IR ĀRSTU BANDA,KURA AIZSTĀV ĀRSTUS PAR ĀRSTU NOZIEGUMIEM PRET CILVĒKIEM.ŠĪ IESTĀDE IR JĀLIKVIDĒ.ES PERSONĪGI SAVUS NODOKĻUS VIRZĪT NOZIEGUMU GRUPĒJUMAM NEVĒLOS.TĀ IR KRIMINĀLA IESTĀDE.

Pēteris
Pēteris

Kuras mums nav kriminālas iestādes? Varbūt tikai bērnu dārzi…