Tiesa aptur valdības rīkojumu par Muižnieka neapstiprināšanu LU rektora amatā

Indriķis Muižnieks

Pirmdien, 30.septembrī, Administratīvā rajona tiesa nolēma apturēt Ministru kabineta rīkojuma par Indriķa Muižnieka neapstiprināšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā darbību.

Tiesa atzina, ka pastāv pamats pagaidu aizsardzības piemērošanai, jo pārsūdzētais

rīkojums ir pirmšķietami prettiesisks un tā darbība varētu radīt būtisku kaitējumu, kura novēršana būtu ievērojami apgrūtināta vai neiespējama.

Tiesa pirmšķietami secināja, ka daļa no rīkojumā norādītajiem pārkāpumiem nav konstatējami, savukārt daļai nav tiesiskas nozīmes, jo tie nav tieši saistīti ar rektora ievēlēšanu vai ir nebūtiski.

Piemēram, jautājums par Latvijas Universitātes Satversmes sapulces dalībnieku mandātiem ir pašas autonomās institūcijas ziņā un tas nevar tikt pārvērtēts, lemjot par rektora apstiprināšanu Ministru kabinetā. Lai arī tam nav tiesiskas ietekmes strīda izšķiršanā, tiesa atzina par lietderīgu norādīt, ka ievēlētā Satversmes sapulces dalībnieka mandātu, ja dalībnieks no tā atteicies, ir pieļaujams nodot nākamajai ievēlētajai personai, kura saskaņā ar vēlēšanu protokolu attiecīgajā personāla grupā ieguvusi visvairāk balsu aiz ievēlētās personas. Tāpat pretēji rīkojumā norādītajam tiesa atzina, ka rektoram ir tiesības sasaukt Satversmes sapulces ārkārtas sēdes un konkrēts termiņš to sasaukšanai tiesību normās nav noteikts.

Kaut arī tiesa konstatēja pārkāpumu, Satversmes sapulcei neapstiprinot rektora vēlēšanu pirmās kārtas balsojumu, tomēr tiesas ieskatā tas pēc būtības nav ietekmējis vēlēšanu procesu un nav būtisks.

Nosakot rektora vēlēšanu otro kārtu, Satversmes sapulce faktiski ir apstiprinājusi rektora vēlēšanu pirmo kārtu un tās rezultātus.

Tiesas lēmums stājas spēkā nekavējoties. Apturot rīkojuma darbību, tiek apturētas visas ar to radītās tiesiskās sekas.

Tādējādi Gvido Straube zaudē rektora vietas izpildītāja statusu un par rektora pienākumu izpildītāju ir atzīstams Muižnieks.

Tāpat šobrīd ir zudis tiesiskais pamats atkārtoti organizēt rektora vēlēšanas.

Kā zināms, valdība 27. augustā vienojās atbalstīt Ilgas Šuplinskas (JKP) vadītās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto rīkojuma projektu – neapstiprināt Muižnieku LU rektora amatā. IZM uzskata, ka LU rektora vēlēšanās ir pārkāpta Augstskolu likumā un likumā “Par Latvijas Universitātes Satversmi” noteiktā LU rektora ievēlēšanas kārtība un noteikumi.

Līdz ar valdības lēmumu darbu atstājis administrācijas vadītājs Ansis Grantiņš, savukārt abi prorektori – Ina Druviete un Valdis Segliņš – devās ilgstošā atvaļinājumā.

Par LU rektora vietas izpildītāju valdība iecēla LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesoru un bijušo dekānu Gvido Straubi.


Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
ierindas skate
ierindas skate

Rīkojumu jau var apturēt, bet tas taču neaptures ministri! Uz JKP taču neattiecas neviens likums- tur taču īpašā politkārtība un visi braši soļo ierindā

Menģeļu Fredis
Menģeļu Fredis

VISMAZ 100 000 € GADĀ, PLUS IESPĒJA IZKĀRTOT ŠEPTES.

Flečere
Flečere

Muižnieku gan neviens neapturēs- jau sen riņķo dažādi putniņi visapkārt, kas to vien gaida, lai piebarotu. Bariem vien un ar tik gaišām galvām, neaizstājami buldozeri. No kā gan var iztikt bez A. Ērgļa pusslodzes padomiem par tiem nieka 3-4 tkst. € mēnesī. Neviens neiztiks! Klātbūtnes efekts vien ko maksā! Nu nesanāks jau 20 stundas nedēļā strādāt tikai padomos, par to sola visiem izdalīt A. Ērgļa foto – jebkurš varēs paskatīties- un skaidra bilde, kas jādara! Viedums! Un tā iedvesma, ko nes tas gaišais tēls! Tas jau kā tajā e-veselībā– jebkura kaite vai operācija tikai klikšķa attālumā… un esi vesels!

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Viņš nav Kalnmeiera brālis?! 😁

trīs
trīs

Varbūt beidzot valdībā kāds atkāpsies pats? Te ir visamz trīs,kam tas būtu jādara nekavējoši totālas nekompetences un nespejas dēļ