Solīts makā nekrīt – OIK nākamgad saglabāsies līdzšinējā līmenī

OIK

Pretēji politiķu solītajam, elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente (OIK) 2020. gadā saglabāsies esošajā līmenī – 22,68 eiro par megavatstundu (MWh) jeb 0,02268 eiro par kilovatstundu (kWh), ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Regulators apstiprināja OIK 2020. gadam, saglabājot to 2019.gada līmenī, un nedaudz mainīsies tikai tās iekšējā struktūra, minimāli pieaugot mainīgajai komponentes daļai.

Tostarp jaudas komponentes, kuras SPRK apstiprināja 2018.gadā paliks nemainīgas līdz 2021.gadam. Savukārt OIK, par kurām maksā proporcionāli patēriņam, no 2020.gada 1.janvāra būs 0,01476 eiro par kWh. Attiecīgi OIK komponente, lai segtu iepirkuma izmaksas, kas rodas, iepērkot elektroenerģiju no tiem ražotājiem, kuri elektroenerģiju ražo efektīvā koģenerācijas režīmā, būs 0,00704 eiro par kWh, bet, lai segtu iepirkuma izmaksas, kas rodas, iepērkot elektroenerģiju no ražotājiem, kuri izmanto atjaunojamos energoresursus, OIK būs 0,00772 eiro par kWh.

Irklis skaidroja, ka OIK nemazinās, jo OIK izmaksas joprojām ir krietni lielākas, nekā tās sedz no maksājumiem. Daudz vairāk par OIK maksā no valsts budžeta. Valsts budžeta dotācija OIK izmaksu segšanai šogad ir 32,68 miljoni eiro un nākamgad būs 13,53 miljoni eiro. SPRK vadītājs skaidroja, ka tad, kad valsts dotācija samazināsies līdz nullei, varēs runāt par OIK maksājumu samazināšanos.

Irklis pastāstīja, ka mājsaimniecībām no nākamā gada būs zemāki rēķini un, jo lielāks elektroenerģijas patēriņš, jo samazinājums rēķinā būs lielāks.

Viņš skaidroja, ka rēķini būs zemāki, jo samazināsies AS Sadales tīkls tarifa mainīgā daļa, turklāt nav gaidāms arī elektrības cenu pieaugums.

Viņš norādīja, ka iesniegtā OIK izvērtējamu SPRK veic kopš 2008.gada. AS Enerģijas publiskais tirgotājs atbilstoši SPRK metodikai aprēķina un iesniedz SPRK apstiprināšanai OIK. Tendences liecina, ka no 2014.gada, kad sāka piemērot valsts budžeta dotāciju, OIK vērtība bijusi stabila. Straujākais kritums vērojams 2018.gadā, kad stājās spēkā valdības lēmums par obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu zemāku vidējo vērtību.

Obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo efektīvā koģenerācijas režīmā vai no atjaunojamajiem energoresursiem. Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktos publiskā tirgotāja pienākumus pilda Latvenergo meitassabiedrība Enerģijas publiskais tirgotājs.

Jaudas komponente ir atkarīga no katra lietotāja elektrības pieslēguma sprieguma pakāpes, un tā tika noteikta 2018.gada 23.maijā ar SPRK lēmumu Par jaudas komponentēm no 2018.gada 1.jūlija. Obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība no 2019.gada 1.janvāra saglabājās iepriekšējā apmērā – 22,68 eiro MWh jeb 0,02268 eiro par kWh.

OIK ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijā šobrīd ir 0,00599 eiro par kWh, bet ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo, izmantojot atjaunojamos energoresursus – 0,00875 eiro par kWh.

Obligātā iepirkuma izmaksas sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam, savukārt izmaksas, ko veido maksājumi par uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji, un tās tiek sadalītas pa sprieguma un patēriņa līmeņa grupām proporcionāli ieņēmumu fiksētajai daļai no sistēmas pakalpojumiem. Līdz ar to kopējais galalietotāju maksājums, kas diferencēts pēc pieslēguma jaudām, lietotājiem ar vienādu elektroenerģijas patēriņu var būt atšķirīgs. Komponenšu diferencēšanas rezultātā vislielākie ieguvēji būs tie galalietotāji, kas efektīvi izmanto pieprasītās sistēmas pieslēguma jaudas.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir jauna sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt arī šajā publikācijā pieminēto Saeimas deputātu  Nemiro un Kariņa datus – izglītību, parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Laime turpinās
Laime turpinās

Pašsaprotami un bez kādiem pārsteigumiem. Jācer, ka vienīgie pārteigtie ir tie vientiešu baru, kas sasapņojās pseidopolitiķu tukšajos solījumos. Vai no tā kāds kaut ko grib mācīties? Visdrīzāk jau nē, jo pastalnieki tikai to arī ir pelnījuši un parakstu skaits par saeimas atsaukšanu tā arī ir palicis kur palicis… Tad nevajag arī gauzties un biežāk jāplaudē patiesās laimes sajūtās

derdz
derdz

To sauc par Tirgus ekonomiku Latvijā Obligātais ar LR likumdošanu – “Obligātā iepirkuma izmaksas sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam, savukārt izmaksas, ko veido maksājumi par uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji “”, tad jau šprotu ražošanu ar tak varēja ar LR likumdošanu noteikt, ka Obligātu iepirkumu, ka galalietotājs nopērk vienu konserva bundžu mēnesī jeb dienā!

trackback

[…] Pretēji politiķu solītajam, elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente (OIK) 2020. gadā saglabāsies esošajā līmenī – 22,68 eiro par megavatstundu (MWh) jeb 0,02268 eiro par kilovatstundu (kWh), ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis. Regulators apstiprināja OIK 2020. gadam, saglabājot to 2019.gada līmenī, un nedaudz mainīsies tikai tās iekšējā struktūra, minimāli pieaugot mainīgajai komponentes daļai. Tostarp jaudas komponentes, kuras SPRK apstiprināja 2018.gadā paliks nemainīgas līdz 2021.gadam. Savukārt OIK, par kurām maksā proporcionāli patēriņam, no 2020.gada 1.janvāra būs 0,01476 eiro par kWh. Attiecīgi OIK komponente, lai segtu iepirkuma izmaksas, kas rodas, iepērkot elektroenerģiju no tiem ražotājiem, kuri elektroenerģiju… lasīt vēl »

zalais
zalais

esmu zaļš,man ir saules baterejas,pa dienu saražoto nodod SADALESTIKLAM,vakarā,naktī sanem atpakal,katru reizi samaksā Sadales tiklam nodokli,pec OIK,un tad PVN UN BEIGĀS Mums irlētākā elektriba EIROPĀ