Saeimas komisija atbalsta čekas maisu publiskošanu internetā

čekas maisi

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien konceptuāli atbalstīja ieceri par bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publiskošanu internetā. Tomēr par to, kādi tieši dokumenti un kādā termiņā tiks publiskoti, vēl lems darba grupa.

Komisijas deputāti vairākkārt uzsvēra, ka likuma grozījumi, kuru pirmā lasījuma redakcija paredz VDK dokumentu pieejamību pētniecībai no 2019.gada 1.maija atbilstoši Arhīva likuma nosacījumiem, ir jāpieņem šajā parlamenta sasaukumā. Proti, otrajā lasījumā likumprojekts Saeimas sēdē varētu tikt skatīts 20.septembrī, bet galīgajā lasījumā – dažas dienas pirms Saeimas vēlēšanām, 4.oktobrī, norādīja komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK).

Komisija galvenokārt diskutēja par deputāta Aleksandra Kiršteina (VL-TB/LNNK) ierosinājumiem. Viņš priekšlikumos likumprojektam uz otro lasījumu rosina noteikt, ka VDK dokumenti tiek publiskoti internetā ar pētnieciskiem komentāriem. Dokumentus rosināts digitalizēt un izvietot Latvijas Nacionālā arhīva un Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta jeb komisijas interneta vietnēs ar nepieciešamiem zinātniskiem paskaidrojumiem.

Deputāts aicina likumā noteikt, ka VDK un ar to netieši saistīto bijušās Latvijas komunistiskās partijas un okupācijas perioda PSRS valsts dokumenti atzīstami par dokumentiem, kuru arhivēšanai, izpētei un izmantošanai zinātniskās vai vēsturiskās pētniecības nolūkos, akadēmiskās, mākslinieciskās vai literārās izpausmes vai žurnālistikas vajadzībām ir pilnībā brīvi pieejami un izmantojami likumā noteiktajā kārtībā.

Politiķis rosina noteikt, ka dokumentiem nebūtu piemērojamas Arhīvu likuma prasības par nepieciešamību personai uzrādīt dokumentus par radniecību vai cita datu subjekta rakstveida atļauju.

Komisijas deputāti šodien konceptuāli atbalstīja ierosinājumu, ka VDK dokumenti tiktu publiskoti internetā, vienojoties, ka darba grupa vēl strādās ar pārējiem jautājumiem. Komisija par šo likumprojektu turpinās spriest nākamnedēļ, lai sagatavotu to izskatīšanai Saeimas sēdē otrajā lasījumā.

Paredzēts, ka darba grupa vēl precizēs vairākus jautājumus – gan to, kā formulēts dokumentu publiskošanas mērķis, gan to, kādi dokumenti tiktu publiskoti un kādā termiņā.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar