Saeimas Ētikas komisija soda deputātu Šnori par izteikumiem par krieviem un uti

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vairākums uzskata, ka deputāts Edvīns Šnore (VL-TB/LNNK) pārkāpis deputātu ētikas kodeksu, savā rakstā spriedelējot par krieviem un uti.

Komisijas vairākums uzskatīja, ka Šnore pārkāpis ētikas kodeksa punktu, kurā norādīts, ka parlamentārietis publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus. Tāpat deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Deputāti vienojās piemērot Šnorem pašu vieglāko sodu – izteikt mutvārdu brīdinājumu.

Šnores rakstā nacionālās apvienības izdevumā Nacionālās ziņas2017.gada maijā pausts: “Daudzas no okupācijas sekām ir pārvarētas, taču krieviskā vide vēl arvien ir Latvijas realitāte. Kā savulaik teica sabiedrisko lietu ministrs Alfrēds Bērziņš, ja vienreiz ielaidīs krievu uti kažokā, ārā to dabūt būs grūti. Patiešām, redzam, ka PSRS laika krievvalodīgie iebraucēji lai arī pastāvīgi gāna un sunī Latviju, prom nebrauc. Vismaz ne tādā apjomā, kā latvieši to vēlētos”.

Deputāti Jānis Ādamsons (Saskaņa) un Igors Pimenovs (Saskaņa) uzskata, ka šajā rakstā ir neētiski, līdzpilsoņus aizvainojoši, uz ksenofobiju un nacionālā, etniskā naida izraisīšanu vērsti apgalvojumi, kā arī provokatīvi citāti. Deputāti uzskata, ka Šnores izteikumi ir pretrunā gan ar Satversmi, gan deputātu Ētikas kodeksu, tāpēc aicināja komisiju izvērtēt šo situāciju.

Šnore šodien komisijas sēdē sacīja, ka nevajag aiztaisīt acis uz raksta būtību, jo tā ir saistīta ar okupācijas seku novēršanu. Viņš nepiekrita pārmetumiem, norādot uz neprecīzu raksta interpretāciju, un uzsvēra, ka šo citātu minējuši un citējuši vairāki vēsturnieki. Arī nacionālās apvienības Visu Latvijai!Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars norādīja, ka laikā, kopš strādā Ētikas komisijā, nebija redzējis iesniegumu ar tik vāju argumentāciju. Viņš arī uzsvēra, ka deputātu nevar saukt pie atbildības par viņa atšķirīgo viedokli.

Ētikas komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (Saskaņa) šo gadījumu salīdzināja ar lietu, kad komisija 2013.gadā lēma piespriest visbargāko iespējamo sodu toreizējām parlamentārietim Nikolajam Kabanovam (Saskaņa) saistībā ar viņa pausto viedokli pēc XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem. Orlovs aģentūrai LETA sacīja, ka toreiz Kabanovs norādījis, ka viņš šo rakstu publicējis kā žurnālists, savukārt Šnore aizbildinoties ar to, ka ir vēsturnieks.

Deputāts Ivars Brīvers (LRA) mudināja deputātus aiziet uz kapelu, lai piedotu aizvainojumus un grēkus. Pēc komisijas sēdes deputātu atsaucību šis priekšlikums gan neguva. Pimenovs skaidroja, ka viņam personīgi aizvainojuma nav, bet aizvainoti ir viņa vēlētāji.

Iepriekš arī vairāki Vienotības deputāti vērsās ar atklāto vēstuli pie VL-TB/LNNK vadības saistībā ar Šnores izteikumiem. Šos izteikumus vērtēšot arī Drošības policija, kur vērsās prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar