Saeimas deputāta Iesalnieka runa par okupantiem nonākusi drošības dienesta redzeslokā

Jānis Iesalnieks

Saeimas deputātiem, ceturtdien, 27. maijā, diskusija par pieminekļa Uzvaras parkā, kā arī citu padomju pieminekļu nojaukšanu, izvērtās emocionālās debatēs. Rezonansi izraisīja deputāta Jāņa Iesalnieka (Nacionālā apvienība (NA)) runa, kurā viņš norādīja, ka ienīst okupantus un vēlas Latviju bez tiem.

Daļa Saeimas kolēģu no opozīcijas, kā arī daļa sabiedrības šos izteikumus iztulkojusi kā pret krieviem vērstus, jautājot – vai deputāts neaicina uz etnisko tīrīšanu. Deputāta runa nonākusi arī Valsts drošības dienesta (VDD) redzeslokā. 28. maijā Iesalnieks savā “Twitter” kontā atvainojās, ja viņa runa aizskārusi kādu Latvijai lojālu cittautieti.

“Kā lai lasot šīs ziņas, atceroties mūsu vecvecāku stāstus, neienīst šos okupantus. Es viņus ienīstu.” Šis ir neliels fragments no debašu runas, kurā deputāts Iesalnieks pieminēja dzīvi Kuldīgā, kur ir daudz latviešu, un salīdzināja to ar Ventspili, kur iedzīvotāju etniskais sastāvs ir puse uz pusi. “Okupekļiem nav vietas Latvijā, un es ceru, ka vienu dienu Latvijā visi bērni varēs uzaugt tādā vidē kā Aldis Gobzems, kur 95% ir latvieši.”

Deputāts plašāk nepaskaidroja, ar kādiem līdzekļiem būtu jāpanāk, lai latviešu skaits sasniegtu 95%. Taču minētais radīja sašutumu daļā opozīcijas pārstāvju, kas Iesalnieka izteikumus pret okupantiem uztvēra kā izteikumus pret krieviem, kā arī jautāja, vai deputāts neaicina uz etnisko tīrīšanu.

Lai jautātu, kā deputāta runa būtu vērtējama no ētikas viedokļa, Latvijas Televīzija (LTV) vēlējās uzrunāt Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētāju, NA deputāti Janīnu Kursīti-Pakuli. Viņa no intervijas ar LTV atteicās.

Savukārt Saeimas Mandātu un ētikas komisijas priekšsēdētājas vietnieks Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”) no koalīcijas partiju deputātiem bija cerējis dzirdēt nosodījumu Iesalnieka runai.

Tomēr Ētikas komisijā ar iesniegumu viņš negrasās vērsties, jo situācija esot līdzīga citai, bet tā jau beigusies bez rezultāta.

“Mēs skatījām šajā sasaukumā deputāta Iesalnieka uzrakstīto feisbukā vai tviterī. [..] Zinu to, ka viņš ir homofobs. Par to pārliecināja deputāti no “Attīstībai/Par!”, kuri uzrakstīja iesniegumu, bet komisijas vairākums uzskatīja, ka tas ir deputāta viedoklis un sodīt viņu par viedokli mēs nevaram,” skaidroja Orlovs.

Politologs Juris Rozenvalds norādīja – deputāta runas konteksts vēstījis, ka ar okupantiem deputāts apzīmē visus cittautiešus.

“Šajā gadījumā, man liekas, mums ir darīšana ar tādu tiešu naida runu. Ir vesela Latvijas iedzīvotāju grupa, kuru Iesalnieka kungs pilnīgi atklāti ienīst,” vērtēja politologs.

Latvijas Cilvēktiesību centra direktore Anhelita Kamenska norādīja – nav vienkārši izvērtēt, vai tas, ko pateica deputāts, ir nelikumīgi.  “Šādi izteikumi neveicina saliedētību, šādi izteikumi vairo neiecietību, protams. Iesalnieka kungs diezgan rūpīgi izvēlas teikto. To jau var izvērtēt tiesībsargājošās iestādes,” vērtēja Kamenska.

Uz to, ka deputāts minēja okupantus, neminot tautību, norādīja Iesalnieka kolēģis Saeimā Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”).

“Krievvalodīgais nenozīmē okupants. Ja kādam šķiet, ka tas ir viens un tas pats, tā ir viņa problēma. [..] Viņiem pašiem nevajadzētu sevi asociēt ar okupācijas varu un ar okupantiem. Ko izdarīja Iesalnieks, lai vērtē komisija, es tur problēmu neredzu,” teica Judins.

Deputāta runa nonākusi arī VDD redzeslokā, taču dienests no komentāriem pašlaik atturas.

Divas dienas pēc uzstāšanās Saeimā Iesalnieks savā “Twitter” kontā atvainojās, ja viņa runa aizskārusi kādu Latvijai lojālu cittautieti.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar