Rosinās noteikt, ka parlaments pats lems par “čekas maisu” atvēršanas kārtību

VDK

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija rosinās noteikt, ka parlaments pats lems par “čekas maisu” atvēršanas kārtību. Šobrīd likums šo uzdevumu deleģē Ministru kabinetam.

Tas nozīmē, ka Saeimai būs jāatver tā saucamais “jumta likums”, kas nosaka bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publicēšanu. Tajā plānots iestrādāt VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijas rekomendācijas par to, kuras dokumentu grupas jāpublisko, vēsta Latvijas Radio.

Lai nekavētu “čekas maisu” atvēršanu, Nacionālās apvienības deputāts Ritvars Jansons un vēl četri deputāti pērnā gada nogalē rosināja Saeimu pieņemt jaunu likumu, kura mērķis bija nodot bijušās VDK dokumentus Latvijas Nacionālajam arhīvam. Tādā veidā tie būtu pieejamāki dokumentu zinātniskās izpētes komisijai, kurai līdz 31.maijam jādod rekomendācijas par dokumentu publicēšanu.

Diskusijas par jauno likumprojektu ieilga vairākus mēnešus, taču tagad deputāta Jansona vadītā darba grupa piekritusi Saeimas Juridiskā biroja iebildēm un aicina vērt vaļā “čekas maisu” pamatlikumu. Atbalstu priekšlikumam devusi Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija.

Likumā arī plānots noteikt, ka par dokumentu publiskošanas kārtību un apjomu lems paši deputāti, nevis valdība, kā tika plānots iepriekš.

Tas nozīmē, ka likumā būs jānosauc arī konkrētas publicējamo dokumentu grupas.

“Mans viedoklis ir, ka tas, kas neskar konkrētu dokumentu grupu nosaukšanu, jāsagatavo jau līdz 31.maijam. Pēc 31.maija, kad ir jau zinātniskās komisijas atzinums, ielikt iekšā arī dokumentu grupas,” norāda Jansons.

Deputāts stāsta, ka dokumentu izpētes komisija noteikti rekomendēs publiskot VDK dokumentu daļu, kas sabiedrību interesē visvairāk – VDK darbinieku un informatoru vārdus.

Jansons uzskata, ka grozījumi likumā jāpieņem vēl šajā Saeimas sasaukumā. Diskusijas par tiem gan visdrīzāk ievilksies arī septembrī, tieši pirms Saeimas vēlēšanām.

“Man arī tā liekas, ka tas ir jāizdara šai Saeimai. Pirmkārt, tas nebūtu labi, ka nodot nesakārtotas lietas jaunajai Saeimai, kas ir jāsakārto šai Saeimai,” piebilda deputāts.

Iebildumu pret “čekas maisu” publiskošanas likuma atvēršanu Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā nebija. Vienīgi “Saskaņas” deputāts Boriss Cilevičs vēlējās pārliecināties, ka “čekas maisu” atvēršana nenotiks pirms Saeimas vēlēšanām, ko Jansons apstiprināja. Priekšlikumu par pamatlikuma atvēršanu atbalsta arī Satversmes aizsardzības biroja direktora vietnieks Andis Freimanis.

“Ja ir divi likumi un nav novērstas kolīzijas šo likumu starpā, tad izpildītājam citreiz rodas problēmas. Tad labāk ir šīs pretrunas novērst, lai ir viens likums,” sacīja Freimanis.

VDK dokumentus plānots publiskot gada beigās. Līdz tam nepieciešams gan pieņemt visas vajadzīgās izmaiņas likumā, gan nodot dokumentus Latvijas Nacionālajam arhīvam. Lai to izdarītu, arhīvam šogad vajadzīgi papildu 52 000 eiro telpu pielāgošanai, dokumentu glabāšanas iekārtām un apsardzei.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar