Rīgas vadība uzskata, ka labi tikusi galā ar sniega savākšanu – esot pieņemami, ka ietves ir netīrītas, nekaisītas un slidenas

Mārtiņš Staķis, Vilnis Ķirsis
Rīgas mērs Mārtiņš Staķis un vicemērs Vilnis Ķirsis

TV3 raidījums “Nekā Personīga”

Līdz šim neviens Rīgas saimnieks nav labi ticis galā ar sniega savākšanu un arī tagadējā dome nav pārspējusi iepriekšējās. Lai arī pilsētas vadība ir deklarējusi, ka galvenais ir cilvēks, tieši parastajam gājējam ir visgrūtāk.

Pēc pagājušās nedēļas lielās snigšanas ietves laikus nenotīrīja pat pašvaldības īpašumos, automašīnas joprojām slidinās pa ledu pat uz maģistrālajām ielām, tomēr Rīgas vadība uzskata, ka labi tikusi galā ar pienākumiem.

Vai pie varas Rīgā ir “dzeltenie, sarkanie vai zilie”, sniegs visiem ir bijis nopietns pārbaudījums. Nekas nav mainījies arī tagad. Slideni ceļi un ietves ir pat nedēļu pēc snigšanas.

No 29.novembra līdz 3. decembrim sniga katru dienu. Piektdienā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs pirmo reizi vēsturē izsludināja sarkano brīdinājumu par īpaši stipru snigšanu. Ap 30 centimetru sniega sega pārklāja ielas, namu jumtus un mašīnas.

Rīga ar sniegu netika galā. Auto avāriju skaits pieauga par 50%, veidojās sastrēgumi un kavējās sabiedriskais transports.

Pieteikumi apdrošinātājiem par ceļu satiksmes negadījumiem Rīgā no 18.novembra līdz 26.novembrim  bija 387, bet no 27.novmebra līdz 5.decembrim – 586.

Rīgas dome pati pieņēmusi noteikumus, ka ietvēm jābūt tīrām plkst. 8 no rīta un uzreiz pēc snigšanas. Ielām – trīs četru stundu laikā. Tomēr ledus uz brauktuvēm  pat uz maģistrālajām ielām saglabājās nedēļu pēc nokrišņiem.

Gan “tēvzemieša” Jāņa Birka, gan “Jaunā laika” Aivara Aksenoka, gan Nila Ušakova laikā pēc lielām snigšanām vienmēr bija atrunas, ka bijuši īpaši smagi apstākļi, bet pilsēta labi pastrādājusi. Ja arī kaut kur sniegs ir palicis, tad vai nu tam tā ir jābūt, vai vainīgi ir privātīpašnieki. Tagad notiek tas pats. Par ielu braucamo daļu tīrīšanu atbildīgs ir Rīgas domes satiksmes departaments.  Tā vadītājs Jānis Vaivods līgumus ar uzturētājiem mantojis no priekšgājējiem. Tie izvēlēti 2019.gadā. Pilnsabiedrības Labā krasta uzturētājs un Kreisā krasta uzturētājs.

Departamenta vadītājs uzskata, ka cīņā ar ekstremālo sniegu ir sasniegti labi rezultāti. Palikušais ledus uz brauktuvēm ir apstākļu sakritība – straujā temperatūras krišanās. Lielā aukstumā sāls vairs ledu nekausē.

Nenovākta sniega pļura pat pie pašas Rīgas domes (foto: Twitter)

Jānis Vaivods, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs: “Bija nelieli ielu posmi, un tās bija pāris ielas Rīgā, kurās svētdienas vakarā mēs konstatējām šo te sasaluma kārtu lielāku nekā tas būtu arī atbilstoši līgumam, šobrīd uzņēmumam ir paprasīts paskaidrojums, visdrīzāk arī sekos līgumsods šim te uzņēmējam par šo te situāciju.”

Daudzviet ielas izskatās netīrītas un nekaisītas, ir slidenas. Vaivods saka, ka tas ir pieņemami, jo pilnībā no sniega jāattīra tikai ielas ar intensīvu satiksmi. Daļai ielu pieļaujams sniegs līdz četriem centimetriem arī pēc tīrīšanas.

Jānis Vaivods, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs: “Un ir trešās kategorijas ielas, kas ir vietējās nozīmes ielas, kurās nekursē sabiedriskais transports, un šīs ielas, kur mēs šogad esam uzsākuši tādu kā akciju, ka mēs viņas nekaisām ar sāls smilšu maisījumu, bet mēs viņas nostumjam no sniega tādā veidā izlīdzinot šo te brauktuves kārtu. Un līdz ar to šeit piebrauktā sniega kārta ir pilnīgi normāla un pilnīgi atbalstāma.”

Pagājušās nedēļas laikapstākļi rīdziniekiem izmaksājuši vairāk nekā miljonu eiro. Šķūrēšana, kaisīšana un sniega izvešana. Izvesti vairāk nekā 20 000 kubikmetru sniega. Cik pilsēta maksā par katru kravu, departamentā neatklāj.

Jānis Vaivods, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs: “Šeit droši vien ieslēdzas tāda lieta kā komercnoslēpums, es varu pateikt to, kad šis viss tiek smalki reglamentēts iepirkumu procedūrā. Attiecībā uz apmaksas veidu, gan es varu izstāstīt, par kaisīšanu mēs maksājam par nokaisītajiem kvadrātmetriem un apstrādātajiem kvadrātmetriem, attiecībā uz sniega izvešanu mēs maksājam par izvestajiem kubikmetriem.”

Brauktuvēm pilsētā ir viens saimnieks, bet atbildīgo par ietvēm ir tūkstošiem. Pārsvarā privātīpašnieki un namu pārvaldes. Vietām iešana ir gluda, bet daudzviet jābrien pa nenotīrītiem “kukuržņiem”. No trim miljoniem kvadrātmetru ietvju, pašvaldībai pieder sestā daļa. Ap 1500 pilsētā izkaisītu zemes pleķīšu. To apkopšanai nolīgta firma ”Clean R”. Pēc lielās snigšanas kompānija nespēja paveikt apsolīto.

Guntars Levics, SIA ”Clean R” valdes loceklis: “Tāpat kā jebkuram sniega tīrīšanas pakalpojuma sniedzējam arī mums šis pagājušās nedēļas dabas, varētu šoreiz tā pat teikt, stihija bija ārkārtīgi izaicinoša. Ne tikai Rīgā, bet jebkurā pilsētā kur mēs strādājam. Arī Jūrmalā, Rēzeknē, Liepājā. Dienas beigās mēs tikām galā, bet tā kā līguma nosacījumi paredz, ka ietvēm jābūt notīrītām līdz asfaltam līdz plkst. 8, protams, ka pie tiem apstākļiem tas praktiski nebija iespējams.”

Jānis Lange, Rīgas domes izpilddirektors: “Par šo netikšanu galā ar ietvēm mēs esam pauduši savu sašutumu, esam piemērojuši līgumsodu arī privātajam uzņēmumam un tagad skatīsimies tālāk, kā izvairīties no šādām kļūdām un kā būt drošiem, ka tas pakalpojums, ko mēs pasūtam, arī tiktu saņemts.”

Pirms gada noslēgtais ”Clean R” līgums beidzas pēc trīs gadiem, tomēr katra gada beigās pusēm ir tiesības izlemt – turpināt sadarbību vai nē. Gan dome, gan firma vēl domā.

Tagad par ielu uzturēšanu atbild tie, kas desmit gadus bija opozīcijā un kritizēja Nila Ušakova un Andra Amerika vadīto domi par izšķērdīgu un nemākulīgu pilsētas apkopšanu. Nu viņiem bija iespēja parādīt, ka to spēj labāk.

Lai gan ietves daudzviet nav kārtīgi notīrītas joprojām, uz brauktuvēm dažviet ledus noturējies visu nedēļu, pašvaldības politiskā vadība uzskata, ka kopumā pilsēta ar sniegu labi tikusi galā.

Vilnis Ķirsis, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks (Jaunā vienotība): “Jāskatās, mums ir dažādi bloki. Ja mēs runājam par ielām, tad es uzskatu, ka ņemot vērā lielo sniega apjomu, četri oranžie, sarkanais brīdinājums, lidosta nestrādā, vilcieni kavējās, es uzskatu ar ielām ir daudz maz labi tikts galā. Problēmvietas, protams, ir, es teiktu, ar ietvēm ir problēmas. Tur problēma ir, ka ietvju saimniecība ir ļoti saskaldīta.”

Lai centralizēti tīrītu visu ielu – gan brauktuvi, gan ietvi – pilsētai nav naudas. Vienīgais veids panākt kārtību, ir piespiest privātīpašniekus rūpīgāk pildīt pienākumus. Arī tā ir domes atbildība. Šogad pirmoreiz pašvaldība izveidojusi mobilās brigādes, kas tīrījusi nekoptās vietas. Īpašniekam par šādu pakalpojumu ne vien jāsamaksā izdevumi, bet arī sods. Šonedēļ šādi sakoptas vairāk nekā 50 vietas. Nākotnē piespiedu sakopšana uzņemšot apgriezienus.

Par nesakoptām ielām un slideniem ceļiem pašvaldība saņēmusi ap 200 sūdzību. Pašvaldības policija sākusi ap 30 administratīvās lietas par traumām nenotīrītu ietvju un netīrītu jumtu dēļ.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: skaties.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Laila
Laila

450 pacienti šobriid aarstejas TRAUMOTOLOGIJAS SLIMNIICAA DUNTES IELA NO SLIDENAM IELAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

īstenība
īstenība

Staķīšu afēra atmaksājās – milzu laiku tērēja staķīšu aptīrīšanai, ietvēm pietrūka un tēriņi vairākkāršojās.

Ome
Ome

Kas ir šie divi pajoliņi ?

PILSONIS
PILSONIS

dumjš VĒL dumjāks

PILSONIS
PILSONIS

PADIRSEŅI