Prorektors Bahs nikns par RSU darbinieces rīcību, publicējot VDK aģenta kartīti ar viņa vārdu

vdk

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa savā „Facebook” profilā publicējusi attēlu, kurā redzama čekas aģenta kartīte. Tajā lasāms, ka ar segvārdu „Arnolds” kā aģents darbojies Guntis Bahs.

Tieši šāds vārds un uzvārds ir Rīgas Stradiņa universitātes veselības zinātņu prorektoram. Īsi pēc publiski pieejamās kartītes ievietošanas “Facebook” Bahs vērsies universitātes ētikas komisijā.

Purviņa skaidro, ka to izdarījusi pēc tam, kad žurnālista Jāņa Dombura raidījumā izskanējusi citu mediķu iespējamā sadarbība ar čeku. Purviņa vēlējusies norādīt, ka šāda kartiņa ir arī par Gunti Bahu.

“Šajā gadījumā labu laiku gaidījām, ka profesors pats teiks kādu vārdu reabilitācijas gadījumā, jo es domāju, ka šajā procesā iznāk, ka tiek grauts augstskolas gods, jo tomēr pēc mūsu augstskolas ētikas kodeksa iznāk, ka informācijai ir jābūt atklātai un godprātīgai par katru cilvēku. Es neizturēju, ka ir cilvēki, kuri ieņem vadošus amatus, ir iebiedējuši visus pārējos kolēģus, kas var runāt tikai apkārt, bet neviens publiski to nepauž,” teica Purviņa.

Purviņa norāda, ka pie attēla rakstītajos komentāros nav minējusi, ka tieši runā par RSU prorektoru, tomēr nākamajā dienā saņēmusi ziņu, ka Bahs par Purviņas ierakstu sociālajā vietnē iesniedzis lūgumu izskatīt rīcības ētiskumu universitātes ētikas komisijā. To, ka iesniegums saņemts, apstiprinājusi arī Stradiņa universitātes ētikas komisijas priekšsēdētāja, Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa. Iemeslus, kādēļ ētikas komisijai iesniegts lūgums izskatīt konkrēto situāciju, skaidro Guntis Bahs.

“Ierakstam ir pievienota kartiņa, kur ir uzrakstīts mans vārds. Ir lūgums Stradiņa universitātes ētikas komisijai izskatīt jautājumu, vai Purviņas kundzes sociālajos tīklos paustais viedoklis, kas apriori padara kādu citu vainīgu – bez tiesas spriedumiem, bez situācijas iztiesāšanas –, vai tas ir ētisks solis, vai tas ir neētisks solis. Nu mēs visi zinām, ka daudzos gadījumos šīs kartiņas ir izrādījušās dezinformējošas un cilvēki nav veikuši darbības, kas ir aprakstītas,” norādīja Bahs.

Jurists Arvīds Dravnieks ir specializējies ētikas jautājumos. Viņš norāda, ka kartiņas esamība vien neliecina, ka cilvēks būtu sodāms, tomēr nepieņemama esot situācija, kurā cilvēks, kura vārds ir uz kartiņas, nav sabiedrībai skaidrojis savu viedokli par to, kā tajā nonācis.

“Šeit ir stāsts par lustrāciju. Ja cilvēkam ir šāda kartiņa, viņam vajadzētu izstāstīt, kā viņš tika vervēts, kāpēc viņš piekrita sadarboties un ko darīja. Un to visu izstāstīt ticami. Runa ir par ētikas pārkāpumu no aģenta „Arnolda” puses, kurš nav ticami izstāstījis, kā tika vai netika īstenota sadarbošanās. Ētikas pārkāpumiem nav noilguma, un ētikas pārkāpumiem nav nevainības prezumpcijas. Ētikas pārkāpumiem ir vainas prezumpcija. Tam, kurš kaut ko sliktu izdarījis, jāmāk ticami izskaidrot, ka viņš to nav darījis. Baha kungam,-  šķiet, ka viņam pietrūkst cilvēka, kurš viņam pastāstītu, kur viņš ir iekūlies. Visticamāk, tas beigsies ar to, ka viņam nāksies aiziet prom no augstskolas,” pieļāva Dravnieks.

Tomēr Guntis Bahs vēlas sagaidīt ētikas komisijas lēmumu un pēc tam, ļoti iespējams, plāno vērsties tiesā pret kolēģi par goda un cieņas aizskaršanu. Jurists Arvīds Dravinieks gan saka, ka tiesai nav jāpierāda fakts, kas ir publiski zināms. Baha kungam esot ticami jāizstāsta, kā viņš ir vai nav sadarbojies ar struktūru.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Arnolds-cits
Arnolds-cits

Bahu savervēja kā jaunu centīgu studentu 1986.gadā, kad jau brīvdomība kļuva plašāka. Kartiņas Nr. un 5.nodaļa norāda, ka bija prasts stučītājs par savu biedru- studentu izrunāšanos. Materiālos būs arī konkrēti teksti ar “Arnolds” parakstu. Arī to vervētāju var sameklēt. Par nekaunīgo melošanu jāmet no prorektora ārā.

Anna
Anna

Stukač Bah , atkāpies ar godu , ja tev tāds bija tad un tagad !

Gača
Gača

LU visi rektori jau gadu desmitiem ir sarakstos. Un nacionālās inteliģences kalvei tas ir pieņemami. Tad jau arī RSU vadība dara pakaļ.

blondīne
blondīne

iegāju šodien speciāli apskatīties kartotēku- nu ir tur tā Baha kartiņa !!! tad tagad sūdzēs Saiemu un arhīvu arī, kāpēc publicēts ? Vēl tik jāizstudē Deltas datu bāzē, vai Arnolds ir vai nav rakstījis ziņojumus, cik un par ko.
Ētiku un godu pazaudēji jau tad, kad ļāvies savervēties, Arnold !

stalins
stalins

Vai tad tas nebija godajams un atbalstams darbs-paliidzeet VDK?