Pavļuts pazemina amatā Zāļu valsts aģentūras vadītāju Henkuzenu, kurš lēmumam nepiekrīt un sola tiesāties

Daniels Pavļuts
Veselības ministrs Daniels Pavļuts

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktoram Svenam Henkuzenam ir piemērojams disciplinārsods – pazemināšana amatā uz trim gadiem. Tādu veselības ministra Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) virzītu lēmumprojektu trešdien, 5. maijā, atbalstīja Ministru kabinets, informēja Veselības ministrijā (VM).

Veselības ministrs disciplinārlietu par iespējamu amata pienākumu nepildīšanu, nolaidīgu vai nekvalitatīvu pildīšanu, ja tā dēļ nodarīts valsts interesēm būtisks kaitējums, pret Henkuzenu ierosināja 8. aprīlī. Disciplinārlieta tika ierosināta pēc otrās ministra rosinātās dienesta pārbaudes par vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, kas tika veikti līdz šā gada 8. janvārim.

Disciplinārlietas komisija, kuras sastāvā bija ierēdņi no Tieslietu un Veselības ministrijas un Valsts kancelejas, uzskata, ka Henkuzens 2020. gada 22. decembra Ministru kabineta sēdē  sniedzis neprecīzu informāciju par Latvijai pieejamo “Pfizer/BioNTech” vakcīnas papilddevu skaitu.

Šīs rīcības rezultātā valdība uzdeva Veselības ministrijai organizēt līdz 100000 papildu vakcīnas devu iegādi no “Pfizer/BioNTech”, nevis 420 707 vakcīnas devu iegādi, kā tas bija iespējams, ja valdība būtu saņēmusi pareizu informāciju par pieejamo vakcīnu daudzumu.

Disciplinārlietas komisija uzskata, ka pārkāpuma raksturs un to pieļāvušās amatpersonas statuss rada pamatu uzticības zaudēšanai Henkuzenam un liedz viņam turpmāk ieņemt iestādes vadītāja amatu.

Vienlaikus komisija norāda, ka, ņemot vērā Henkuzena darbības novērtējumu un atbildību mīkstinošus apstākļus, viņa atbrīvošana no amata būtu nesamērīga.

Henkuzens tiks pazemināts Veselības inspekcijas vadītāja vietnieka veselības aprūpē amatā. Tā kā no 6. maija Henkuzens dodas likumā paredzētajā bērna kopšanas atvaļinājumā,  disciplinārsoda izpilde sāksies no dienas, kad viņš no tā atgriezīsies.

Henkuzens valdības lēmumam nepiekrīt un grasās to apstrīdēt tiesā.

“Izmeklēšanas komisija nav konstatējusi, ka šis uzdevums – veikt Covid-19 vakcīnu iepirkumus – būtu uzdots man vai Zāļu valsts aģentūrai. Tāpat komisija konstatējusi, ka visa informācija bija pieejama gan ministrijas, gan Nacionālā veselības dienesta atbildīgajiem darbiniekiem. Faktiski komisija šos konstatējusi kā vainu mīkstinošus apstākļus un rekomendēja maigāku sodu nekā to, ko ir virzījis ministra kungs, proti, pazemināšanu amatā uz vienu gadu. Faktiski es lēmumam nepiekrītu un izmantošu savas iespējas aizstāvēt savas tiesības,” sacīja Henkuzens.

Iepriekš Pavļuts par pārkāpumiem saistībā ar “BioNTech/Pfizer” vakcīnu iepirkšanu šā gada aprīļa sākumā toreizējai VM valsts sekretārei Dainai Mūrmanei-Umbraško izteica rājienu. Mūrmane-Umbraško arī tika pazemināta amatā, pēc kā viņa iesniedza atlūgumu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Art
Art

Īstenībā, es tā domāju, Pavluts ir balamute un mīzējs