Partiju reitingi maijā: lielākais kritums “Apvienotajam sarakstam”

Apvienotais-saraksts

Maijā vislielākais popularitātes kritums ir partiju apvienībai “Apvienotais saraksts”, bet populārākais politiskais spēks aizvien ir “Jaunā Vienotība”, savukārt trešo vietu saglabājusi “Latvija pirmajā vietā”, liecina jaunākie pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma veidotie SKDS partiju reitingi.

Lielākais kritums – “Apvienotajam sarakstam”

Reitingos procenti attiecas uz visiem balsstiesīgajiem.

Uz jautājumu – ja rīt notiktu Saeimas vēlēšanas, par kuru politisko apvienību vai partiju jūs balsotu, lielākā daļa atbildēja – par “Jauno Vienotību”.

“Jaunās Vienotības” reitings, salīdzinot ar aprīli, ir nedaudz krities, maijā tas ir 10,8%. Otrajā vietā maijā ierindojas Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) – 8,9%. Savukārt trešajā vietā jau otro mēnesi pēc kārtas izvirzījusies “Latvija pirmajā vietā” – ar 8,3%, salīdzinot ar 7,8% iepriekšējā mēnesī. Ceturtajā vietā ir partija “Progresīvie” (6,5%), bet piektajā – Nacionālā apvienība (6,4%).

Vislielākais kritums maijā ir “Apvienotajam sarakstam”; partiju apvienībai reitings krities par gandrīz diviem procentiem – no 7,7% aprīlī līdz 5,8% maijā.

Ja pārrēķina partiju popularitāti starp balsstiesīgajiem, kuri aptaujas brīdī bija izlēmuši, par ko balsot, tad redzams, ka 5% barjeru pārvarētu astoņas partijas – tās, kas šobrīd ir pārstāvētas parlamentā, un vēl partija “Saskaņa”, kurai neizdevās iekļūt 14. Saeimā.

Partija “Latvija pirmajā vietā” izvirzījusies otrā tūlīt aiz “Jaunās Vienotības”.  

Kopumā aptaujā piedalījās vairāk nekā 1700 Latvijas pilsoņu, un tā tika veikta gan klātienē, gan internetā. 

“Latvija pirmajā vietā” straujo reitingu kāpumu skaidro ar arvien pieaugošo sabiedrības neapmierinātību

Partijas “Latvija pirmajā vietā” straujais reitingu kāpums pievērsis arī politologu un sociologu uzmanību. 

Sociologs, pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš norādīja – partijas popularitāte no gada sākuma aug pamazām un pamatīgi. Kaktiņš reitingu pieaugumu skaidroja ar partijas “Latvija pirmajā vietā” lielo aktivitāti sociālo tīklu vietnēs un vienlaikus ar arvien pieaugošo sabiedrības neapmierinātību.

Kaktiņš sacīja: “Atcerēsimies inflāciju, un te arī ļoti svarīgi, nu, mēs zinām, ka augstākā valsts pārvaldes struktūra tagad pieliek vienreiz, otrreiz pie algas. Tur, starp citu, ir ļoti spēcīgs morāli ētiskais aspekts, jo lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nevar tā vienkārši sev pielikt pie algām. Tas veido šo sabiedriskās domas fonu, un attiecīgi, ja šeit ir kaut kādas opozīcijas partijas, kuras attiecīgi ir aktīvi un varbūt mazliet agresīvi, ja runā par šīm tēmām, un vērš sabiedrības uzmanību, nu, tad mēs redzam, ka, iespējams, šis ir brīdis, kurā var ievākt sev plus punktus.”

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle savukārt partijas reitingu lēcienu maijā skaidroja ar “Latvija pirmajā vietā” aktivitāti pirms prezidenta vēlēšanām, ar saukli “gāzt Kariņa-Levita režīmu”.

Politoloģe norādīja: “Interesanti būs skatīties, tieši kas notiks ar “Latvija pirmajā vietā” reitingiem pēc prezidenta vēlēšanām, jo es domāju, ka visdrīzāk pēc šī straujā lēciena diez vai izdosies noturēties šajā līmenī un, iespējams, tomēr sekos lejupslīde, tāpēc ka tās ekspektācijas, kuras, iespējams, izsauca šo straujo lēcienu, jau nav piepildījušās. Jo, no vienas puses, [Egila] Levita kungs vairs nav un nebūs prezidents, bet no otras puses – faktiski esošā koalīcija vai vismaz “Jaunā Vienotība”, kas bija [“Latvija pirmajā vietā” līdera Aināra] Šlesera kunga retorikā tas otrs ļaunais spēks, jau ir saglabājusi savas pozīcijas.”

“Jaunās Vienotības” popularitāte mazinās

Reitingi arī parāda “Jaunās Vienotības” popularitātes lejupslīdi.

Metla-Rozentāle uzskata, ka kopumā partijas stabilo pozīciju var zināmā mērā apbrīnot. Partija reitingu augšgalā atrodas kopš pērnā gada marta. Politoloģe pieļauj, ka arī prezidenta vēlēšanas, sadarbojoties ar ZZS, to būtiski nesašūpos.

“Es domāju, ka “Jaunās Vienotības” vēlētājs, kā jau es minēju, ir tāds diezgan racionāli pragmatisks un vairāk vērtē situāciju. Ja tiešām viņš redzēs, ka ir kaut kādas sekas, teiksim, ZZS atbalstam jeb, respektīvi, tur sākas kaut kādas vēl tālākas konsekvences. Es pilnīgi esmu pārliecināta, ka tad gan viņš reaģēs,” pauda politoloģe.

Tikmēr sociologs Kaktiņš novērojis, ka “Jaunās Vienotības” popularitāte mazinās jau ilgāku laiku.

“Ja nekas nemainās valdībā, koalīcijā, tad es paredzu, ka vidējā termiņā visdrīzāk šī tendence turpināsies, jo atkal tas, kas visiem ir apakšā, tā ir absolūti lielākā daļa sabiedrības fundamentāla neapmierinātība ar to, kas un kā notiek valstī,” pauda Kaktiņš.

Kaktiņš norādīja, ka to varētu mainīt, ja partija neapmierinātības iemeslus spētu atrisināt, kas, visticamāk, neesot iespējams. 

Attiecībā uz pārējām partijām maija reitingi vismaz pagaidām nenorāda uz būtiskām sabiedriskās domas izmaiņām, uzskata politologi.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Kaža
Kaža

Biedejoša fotogrāfija-padomju okupantpartijas dižvīri,specdienestu darboņi arī 32 gadus pēc okupācijas beigām bez lustrācijām,bez sodiem,bez pelnu kaisīšanas turpina mūs pārvaldīt.Visai dīvaina neatkarība ar nabagu statusu ES,citu senioru vajāšanām,spīdzināšanām,latviešu masveida bēgšanu no valsts un nevienas domas par fotogrāfijas saistību ar visu to.

zarakstiņš
zarakstiņš

Vai tad tos salašņas vispār vajadzēja iekļaut kaut kādos sarakstos? Tad jau Zīgeristus arī

Sterva
Sterva

Izskatās ka pensionāri jau 3. gadu desmitu gaida kad vecās ZZS, JV, NA, SC populistu partijas beidzot sāks pildīt pirmsvēlēšanu solījumus. Cik daudz smadzenēm ir jābūt, lai nesaprastu, ka vienotība pie varas jau vairāk kā 20 gadus, bet valsts izmirst, bērni nedzimst, jaunieši aizbraukuši, valsts parāds aug, zemi, mežu iztirgo ārzemniekiem, neskaitot dažas lielās pilsētas perifērija paliek tukša? Jābalso ir par tām partijām par kurām pie varas esošie vecie zagļi izplata dezinformāciju, kuras nomelno mediji un panorāma. No tām baidās, ka tās varētu kaut ko mainīt. Visādi progresīvie, regresīvie, konservatīvie ir tikai satelītu partijas vienotībai, zzs, na, sc, lai neapmierinātajmiem… lasīt vēl »

ruksis
ruksis

Laikam daudzi padomieši vēl ilgojas pēc vecajiem “labajiem” laikiem, ka atbalsta Lemberga un Šlesera partijas.

Veļas ziepju deserts
Veļas ziepju deserts

Smiltēna ieguldījums būs redzams nākošajā reizē. Šoreiz ministri gan ar augstiem reitingiem, neskatoties, ka ar darbiem nu ne visai, galīgi ne visai. Šis viss varētu būt jauks iemesls izsēdināt šos opozīcijā. Arī spīkera amats nav uz mūžu – vai ne? Izskatās, ka politiskais spēks, neskatoties uz “zvaigžnoto sastāvu”, nolēmis neiespringt. Diez vai dažu figurantu pāraugušu pusaudžu cienīgās izdarības vēlētāji pozitivi novērtēs.

mušmire
mušmire

Kad katru dienu stāsta, ka dievs ir sātans, tad tam notic. Tā jau JV un ZZS tik tālu meloja par AS, ka liela daļa tam noticēja. Neviens tak nepamanīja, ka JV mēģina pārņemt AS agrāk lietotos argumentus un sludina to pašu darbu kārtību. Nozākāt vispirms un pēc tam rupji nozagt ir JV seja.

beka
beka

Pek! Pek!

Klubs 21
Klubs 21

Cik īsti tiem esterkiniem ir partiju?

Dr. Freids
Dr. Freids

Neticu, ka Latvijā ir tik maz cilvēku, kas šodien balsotu par debīlajiem pauļutu un bondaru

Ushakof
Ushakof

I’ll be back