Partiju reitingi: ieguvēji un zaudētāji 2019. gadā

Saeima

Kad gads aizritējis, ir iespēja salīdzināt, kā šogad mainījusies vēlētāju attieksme pret politiskajām partijām.

Kā liecina aptauja, atbalstītāju skaita pieauguma ziņā uzvar valdības priekšgalā esošā “Jaunā Vienotība”, bet zaudētājos – “KPV LV”.

Pētījumu centra SKDS veiktā iedzīvotāju aptauja, kas veikta decembrī, liecina, ka nedaudz pieaudzis “Saskaņas” reitings un mazliet nokrities Nacionālajai apvienībai, kas opozicionāriem – Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) – ļāvis pacelties no trešās vietas uz otro. ZZS reitingā gan nav redzama ietekme no ASV sankcijām, kas noteiktas pret apvienībā ietilpstošās partijas “Latvijai un Ventspilij” līderi Aivaru Lembergu, jo aptauja veikta pirms tam.

Taču aptauja daļēji sakrita ar laiku, kad kļuva zināms ministra Jura Pūces lēmums par Rīgas domes atlaišanu. Par to, vai tas ir pavilcis uz leju viņa pārstāvētās apvienības “Attīstībai/ Par!” vērtējumu un palīdzējis Rīgas domē pie varas esošajai “Saskaņai”, vēl grūti spriest.

Toties skaidri iezīmējas valdošās koalīcijas reitingu vājākais posms “KPV LV”. Artusa Kaimiņa izveidotā partija nokritusi gan zem 5% barjeras, gan vēl arī aiz Saeimā neiekļuvušajām partijām.

Partiju reitings decembra vidū un statistiskā kļūda:

 • “Saskaņa” – 13,4% (+/- 2,2%),
 • Zaļo un Zemnieku savienība – 8% (+/- 1,8%),
 • Nacionālā apvienība – 6,9% (+/- 1,7%),
 • “Jaunā Vienotība” – 6,8% (+/- 1,7%),
 • Jaunā konservatīvā partija – 5,9% (+/- 1,6%),
 • “Attīstībai/ Par” – 4,6% (+/- 1,4%),
 • “Progresīvie” – 2,4% (+/- 1,0%),
 • Latvijas Krievu savienība – 2,2% (+/- 1,0%),
 • Latvijas Reģionu apvienība – 2,0% (+/- 0,9%),
 • “KPV LV” – 1,8% (+/- 0,9%),
 • Cita partijas – 0,1% (+/- 0.2%) 
 • Nezinu/ nav atbildes – 26,7% (+/- 2,9%)
 • Nepiedalīsies vēlēšanās – 19,2% (+/- 2,6%)

Arī, salīdzinot šā gada janvāra un decembra datus, gada laikā “KPV LV” atbalstītāju skaits nokrities visvairāk – gandrīz četras reizes. Otrs lielākais kritums Jaunajai konservatīvajai partijai, kas zaudējusi apmēram pusi atbalstītāju.

Bet premjera Krišjāņa Kariņa pārstāvētā “Jaunā Vienotība” ir vienīgie, kam gada laikā izdevies vēlētājus ne tikai nepazaudēt, bet to skaitu pat pieaudzēt.

Jāatzīmē, ka ZZS vēlētāji palikuši visuzticīgākie: lai gan “zaļzemnieki” atstāti ārpus valdības, to atbalstītāju daudzums ir saglabājies tikpat kā bez izmaiņām.

Šajos decembra datos 2020. gads neizbēgami nesīs izmaiņas. Turpināsies politiski satricinājumi, ko rada Rīgas domes atlaišana, saistībā ar to iespējamais referendums, kā arī Lemberga sankcionēšanas sekas. Par to ietekmi vairāk varēs spriest pēc reitingiem janvārī. 

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir jauna sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti  un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
bet lai
bet lai

Pilnīgi nesaprotama to pastalnieku dzedzīgums atbalstīt vienotības murgus un tukšās pļāpas, bet par bordānistu šupļinskas faniem te nekas labāk nav bilstams. Kāds vispār filmē, kur gāžamies iekšā un ar šādu izglītību nokaujam jebko nākotnei? Kā lopiņi pa to gaņģi savā apmātībā un n bezcerībā