Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks (Nacionālā apvienība), kurš mikroblogošanas vietnē “Twitter” bija pārpublicējis kādu pret seksuālo minoritāšu kopienu vērstu ierakstu, nav pārkāpis Saeimas ētikas kodeksu.
Tā trešdien, 5.augustā, lēma Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Deputāta rīcība varētu būt kādu aizskārusi, taču Iesalnieka sodīšana arī varētu radīt bažas par cenzūru.
Lūdzot sākt lietu pret koalīcijas kolēģi Jāni Iesalnieku, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegums komisijā vērsās “Attīstībai/Par!”, kuri uzskata, ka deputāts sociālajā tīklā “Twitter” ir raisījis naidu pret kādu noteiktu sociālu grupu.
Iesalnieks skaidroja, ka esot tikai norādījis uz Polijā radītai zīmei precīzāku tulkojumu, nevis aizskāris kādu grupu. “Ja par šādu ierakstu soda, tad mēs ejam Krievijas virzienā,” sacīja Iesalnieks.
Par to, vai Iesalnieks pārkāpis ētikas kodeksu, deputātu viedokļi dalījās.
“Nesaskatu pārkāpumu, nevis tāpēc, ka abi esam no Nacionālās apvienības, bet tāpēc, ka esmu pret cenzūru,” uzsvēra Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība).
Savukārt Ilmārs Dūrītis (“Attīstībai/Par!”) sacīja, ka tas, vai tiks saskatīts ētikas pārkāpums vai ne, liecinās par deputātu tolerances pakāpi.
Balsojot ar vienas balss pārsvaru, deputāti kolēģi attaisnoja, pārkāpumus nesaskatot.
Savukārt biedrība „Mozaīka” paziņojumā sociālajā tīklā “Facebook” pauda sarūgtinājumu par Saeimas komisijas lēmumu. „Mozaīka” mudināja Eiropas Komisiju, Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāru, Eiropas Savienības līdztiesības komisāri Helenu Dalli, Eiropas Parlamenta LGBTI tiesību darba grupu un LGBT tiesību aizsardzības grupu “ILGA-Europe” izteikt bažas par to, ka koalīcijas loceklis izplata naida runu un vairākums deputātu Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā “atbalsta parlamentārieša rīcību vai piever acis uz problēmu”.
“Mēs tiešām ceram, ka Eiropas institūcijas atgādinās Latvijai Eiropas pamatvērtības,” teikts paziņojumā.
Saeimas ētikas kodekss, kurš tika pieņemts 2006.gadā kā pielikums Saeimas kārtības rullim, paredz, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju (7.punkts). Tajā noteikts arī, ka deputāts nelieto tādus izteikumus un neatbalsta tādu rīcību, ko var uztvert kā aicinājumu uz pretlikumīgu darbību. Deputāts respektē cilvēktiesības un argumentācijai neizmanto atsaukšanos uz sava oponenta rasi, dzimumu, ādas krāsu, tautību, valodu, reliģisko pārliecību, sociālo izcelsmi vai veselības stāvokli (8.punkts).
Kopumā ētikas kodeksā ir 23 punkti.