Minimālās pensijas 80 eiro likumību apstrīd Satversmes tiesā

pensijas

Tiesībsargs Juris Jansons iesniedzis Satversmes tiesā (ST) pieteikumu par minimālās vecuma pensijas apmēra neatbilstību Satversmei, lasāms Tiesībsarga biroja mājaslapā.

Jansons uzsver, ka līdzšinējais minimālais vecuma pensijas apmērs jeb 80 eiro mēnesī ir neatbilstošs Satversmei.

Tiesībsargs norāda, ka saskaņā ar Eiropas Pārskatīto Sociālo hartu minimālajam vecuma pensijas apmēram Latvijā būtu jābūt vismaz 341 eiro mēnesī, tomēr

14% no visiem pensijas saņēmējiem Latvijā saņem minimālo vecuma pensiju un cenšas iztikt ar nepilniem 3 līdz 4,5 eiro dienā.

Par minimālās vecuma pensijas apmēra neatbilstību Satversmei tiesībsargs 2020.gada 21.aprīlī vērsās ar pieteikumu ST. Šis ir piektais pieteikums, ar ko tiesībsargs vēršas ST par tiesību normu, kas ietekmē sabiedrības nabadzību un sociālo atstumtību.

Pēc tiesībsarga norādes 2019.gada oktobrī, ka vecuma pensijas minimālais apmērs ir pārāk zems un to ir nepieciešams pārskatīt atbilstoši valsts budžeta iespējām, valdība ar 2020.gada 1.janvāri minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzi palielināja no iepriekš noteiktajiem 64,03 eiro līdz 80 eiro mēnesī, savukārt personām ar invaliditāti no bērnības no 106,72 eiro līdz 122,69 eiro mēnesī.

Lai arī procentuālā izteiksmē 2020.gada minimālās pensijas apmēra palielinājums maldinoši varētu šķist liels, bet absolūtos skaitļos raugoties tas ir niecīgs, pauž Jansons. Viņa ieskatā, šis palielinājums ir neatbilstošs nedz Satversmei, nedz Pārskatītajai Eiropas Sociālajai hartai, kurai Latvija ir pievienojusies.

Eiropas Sociālo tiesību komiteja skaidrojot hartā noteikto, ir norādījusi, ka minimālajam sociālā nodrošinājuma apmēram, ja tas ir ienākumus aizstājošs, jebkurā gadījumā ir jābūt, kā minimums, vismaz 50% no ienākumu mediānas, kas Latvijas gadījumā esot 341 eiro mēnesī uz vienu ekvivalento patērētāju, bet, ja tas ir jau zem 40% no šīs mediānas, kas Latvijas gadījumā ir 272 eiro mēnesī, tad tas automātiski rada neatbilstību hartā noteiktajam.

“Tādējādi var secināt, ka arī šobrīd, pēc minimālās vecuma pensijas bāzes paaugstināšanas no 64 eiro uz 80 eiro mēnesī, pat ar vislielāko apdrošināšanas stāžu, minimālās vecuma pensijas apmērs nav uzskatāms par pietiekamu,” uzskata Jansons.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 65 288 personas, jeb 14,5% no visiem vecuma pensijas saņēmējiem saņem valsts garantēto minimālo vecuma pensiju. Turklāt minimālās vecuma pensijas apmēra paaugstināšana ar 2020.gada 1.janvāri ietekmējusi vien 10 853 personas, tai skaitā 903 personas ar invaliditāti.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Andris
Andris

Vidējā vecuma pensija par 45 eiro mēnesī, lielākais pensiju paaugstinājums Igaunijā 12 gadu laikā. 1.aprīļa vidējā pensija cilvēkam ar 44 gadu darba stāžu būs 528 eiro mēnesī salīdzinājumā ar pašreizējiem 483 eiro mēnesī. Pensijām nākamā gada budžetā paredzēti 1,98 miljardi eiro.

rock
rock

30 gadus melo,maldina,velk laiku…. kā nāk vēlēšanas …vecās dzirnavas maļ maldu graudus pelējums