LTV neatcels EP priekšvēlēšanu debates krieviski, paziņo galvenā redaktore Roķe

Sigita Roķe
LTV galvenā redaktore Sigita Roķe

Latvijas Televīzijas (LTV) Redakcionālā padome pašlaik neizskata iespēju atcelt multimediju platformā “Rus.lsm” plānotās Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu debates krievu valodā, norādīja LTV.

Padome norāda, ka “Rus.lsm” rīkotās debates ir tikai neliela daļa no plašā satura, ko, sagaidot EP vēlēšanas, piedāvās LTV un sabiedrisko mediju portāls “Lsm”. Gaidāms arī raidījumu cikls “Kam jābūt Eiropas Parlamentā?” Jāņa Dombura vadībā un debates “Izvēlies nākotni!” Anetes Bērtules vadībā.

“Valsts iestāžu un politiķu publiskos paziņojumus uzskatām par mērķtiecīgiem centieniem ietekmēt sabiedriskā medija darbību, kas brīvā un demokrātiskā valstī nav pieļaujams. Tāpēc neatkāpsimies no būtiskā uzdevuma priekšvēlēšanu debatēs uzrunāt iespējami plašu auditoriju,” komentē LTV galvenā redaktore Sigita Roķe.

Viņa apgalvo, ka LTV savā saturā sargā un vienmēr sargās latviešu valodu.

“Esam pārliecināti, ka priekšvēlēšanu debates citās valodās mūsu latviešu valodu nekādi neapdraud, taču nodrošina ko ļoti būtisku – sniedz iespējami plašai auditorijai Latvijā uzticamu un daudzveidīgu informāciju par demokrātiskajiem procesiem un vērtībām, tai skaitā, žurnālista vadītās EP vēlēšanu debatēs uzklausot kandidātu atbildes uz ikvienam iedzīvotājam būtiskiem jautājumiem par demokrātiju, drošību un mūsu valsti,” skaidro LTV pārstāve.

Atbilstoši plānotajam līdz 27.maijam tiek gaidītas partiju vai partiju apvienību atbildes par dalību “Rus.lsm” organizētajās priekšvēlēšanu debatēs. Kad tiks noskaidrots dalībnieku sastāvs, nepieciešamības gadījumā redakcija lems par izmaiņām debašu organizēšanā.

Pašlaik plānotas debates, sadalot partijas vai partiju apvienības četrās pārraidēs, jo “Rus.lsm” studijā nav iespējams nodrošināt debates plašākā dalībnieku lokā.

Jau ziņots, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas ir nolēmušas nepiedalīties EP priekšvēlēšanu debatēs krievu valodā – šādi plāno rīkoties “Jaunā vienotība”, “Apvienotais saraksts”, Nacionālā apvienība, kā arī parlamentā nepārstāvētā Jaunā konservatīvā partija. Tikmēr “Progresīvie” un Zaļo un zemnieku savienība plāno šajās debatēs piedalīties.

Publiskajā telpā izcēlies strīds par to, vai ir pieņemami sabiedriskajos medijos organizēt EP veltītas debates krievu valodā. Valsts valodas centrs (VVC) šonedēļ izplatīja paziņojumu, ka neatbalsta LTV ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā EP priekšvēlēšanu debates krievu valodā, jo uzskata, ka šāda iecere esot pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā. VVC apgalvo, ka jebkuras svešvalodas nemotivēta lietošana plašsaziņas līdzekļos notiek tikai un vienīgi uz latviešu valodas lietojuma sašaurinājuma rēķina.

LTV uz to reaģēja, vēršoties Tieslietu ministrijā un aicinot skaidrot VVC publiskos pārmetumus, jo uzskata to par mēģinājumu ietekmēt sabiedriskā medija redakcionālos lēmumus.

LTV vērtējumā, VVC neizprot, kā tiesību normās noteiktā priekšvēlēšanu aģitācija atšķiras no priekšvēlēšanu raidījumiem. Medija pārstāvji skaidro, ka priekšvēlēšanu debates nav priekšvēlēšanu aģitācija, bet gan saturs par EP vēlēšanām.

LTV nepiekrīt, ka mazākumtautību multimediju platformas “Rus.lsm” veidotās priekšvēlēšanu debates būtu vērtējamas kā nemotivēta svešvalodas lietošana. Medija ieskatā, LTV rīkojas atbilstoši SEPLP apstiprinātajam sabiedriskajam pasūtījumam, kurā noteikts, ka divi būtiskākie mazākumtautību multimediju platformas “Rus.lsm” 2024.gada satura virzieni ir atspoguļot Latvijas mazākumtautībām valstiski un starptautiski nozīmīgus notikumus, kā arī atspoguļot EP vēlēšanas, vēstot par to ietekmi uz Latviju.

Savukārt SEPLP līdz šim norādīja, ka LTV, izvēloties pārraidīt priekšvēlēšanu debates krievu valodā, nepārkāpj likumus, normatīvos aktus un sabiedriskā pasūtījuma vadlīnijas un gada plānu.

Vienlaikus SEPLP aicināja LTV rūpīgi izvērtēt plašāku kontekstu, iekšējus un ārējus faktorus, lai savā darbībā ievērotu un salāgotu Satversmes būtību, SEPLP likumu un demokrātiskā līdzdalības procesa pilnvērtīgu un kvalitatīvu nodrošināšanu visiem EP vēlēšanās iesaistītajiem – deputātu kandidātiem un vēlētājiem.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Jons
Jons

Valsts valodas statuss ir līdzvērtīgs karoga statusam.Neļausim to aizvietot vai apgrābstīt,ko pašlaik dara šie latvieši.

Traktorists kombainieris
Traktorists kombainieris

Šito šmaru jau vienreiz izmeta no radio.

Pelēns
Pelēns

Nē, roķi ar braunu tikai samainīja vietām. Acīmredzot darba “efektivitātes vārdā”.

VVC
VVC

Lai tik riko. Redzēsim, kuri politiķi tajas piedalīsies, un tātad vismaz daļēji atbalsta Putlerstānas agresīvo politiku.

kampars
kampars

Lai tie krievvalodīgie mācās latviešu valodu. Piemēram Vācijā debates turku valodā nenotiek, lai gan viņu te ir papilnam.

Tumbočka
Tumbočka

Priekš kam , jo neviens normāls uz saštimmētām vēlēšanām neiet !

ērce
ērce

Nepatīkama bāba! Latvijā ir viena oficiāla valoda, bet šī laikam to nesaprot.

Gada glezna
Gada glezna

Kas pieņēma darbā tādu Roķi? Vienkārši Latvijai vairs nav vajadzīgi šie krieviskie raidījumi. Jāseko štatu samazināšanai un Roķes atlaišanai. Nevar būt tāda situācija – pieņem darbā Roķi, un tajā brīdī šādas Roķes neparko neatbild – kas tik iešajas prātā – tā esot redakcionālā neatkarība. Tā nevar būt, ka pieņem darbā Roķes un tad viņas nosaka kādai ir jābūt stratēģijai. Tas ir absurds.

Anna
Anna

Atbalstu Roķi , LTV nevienu likumu nepārkāpj !

Gada glezna
Gada glezna

Roķe vienkārši meklē visādus iedomātus caurumus likumdošanā. Tas ir klasisks nedraudzīgas valsts aģentūras darbs.