Latvijā pagarina ārkārtējo stāvokli un ievieš komandantstundu

Valdība otrdien konceptuāli ir vienojusies, ka Jaungada svētku un pareizticīgo Ziemassvētku laikā ierobežos iedzīvotāju pārvietošanās iespējas un noteiks komandantstundu. Gala lēmums tiks pieņemts trešdien, 30.decembrī.

Lai mazinātu Covid-19 izplatību gaidāmo svētku laikā, valdība nolēma, ka jau no trešdienas, 30. decembra, brīvdienās Latvijā tiks ieviesta “brīvdienu mājsēde”, otrdien pēc valdības sēdes informēja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

“Brīvdienu mājsēde” ieviesta no 30. decembra līdz 4. janvāra rītam un no 8.janvāra vakara līdz 10. janvāra rītam. Tas nozīmē, ka no plkst.22.00 līdz 5.00  būs jāuzturas tikai savā dzīvesvietā.

Kariņš uzsvēra, ka šāds lēmums pieņemts, jo jāturpina darīt visu, lai mazinātu kontaktēšanās iespējas ar citiem. Viņš uzsvēra, ka vīruss ir bīstams, viltīgs un var būt nāvējošs. Lēmumu mērķis ir nodrošināt, ka tie, kuri šobrīd neievēro visus ierobežojumus, tomēr to darītu, jo būtu grūtāk tos neievērot.

Šajā laikā ārā varēs atrasties tikai cilvēki, kuri dodas darba vajadzībās, uz darbu vai no darba.

Pašlaik nav plānots ierobežot pārvietošanās iespējas pa dienu. Līdz ar to tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas drīkstēs strādāt no plkst.6.00 līdz plkst.21.00, lai darbinieki varētu nokļūt no mājām uz darbu un atpakaļ, nepārkāpjot noteikumus. Darba laika ierobežojums attiektos arī uz sabiedriskās ēdināšanas vietām, joprojām ēdienu un dzērienus izsniedzot tikai līdzņemšanai, informēja Valsts kancelejā.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) skaidroja, ka mājsēdi ievieš ar regulējumu, kuru valdība var noteikt ārkārtējās situācijas laikā. 

Savukārt premjers izteica pateicību ne tikai mediķiem, kas turpina pašaizliedzīgo darbu cīņā ar Covid-19  pandēmiju, bet arī lielajam vairākumam iedzīvotāju, kas izprot situāciju un ievēro ierobežojumus un nekontaktē ar cilvēkiem ārpus savām mājsaimniecībām.

“Diemžēl šis darbs, ko mēs kopā darām, nav pietiekams, situācija nekļūst labāka, pēdējās septiņās  dienās iet bojā vidēji 17 cilvēki dienā, [..] tas ir zaudējums viņu ģimenēm, draugiem un tuviniekiem un valstij kopumā, tās ir 17 traģēdijas, kuras kopīgiem spēkiem jānovērš, lai tā neturpinātos,” sacīja premjers.  

Veselības ministre Ilze Viņķele uzsvēra, ka “brīvdienu mājsēdes” nozīmīgumu apliecina tas, ka šobrīd vairāk nekā 1000 ar Covid-19 saslimušo cilvēku cīnās par savu veselību, un aptuveni 50 cilvēki cīnās par dzīvību, mediķi ir uz izsīkuma robežas, bet infekcijas izplatība nemazinās.

Tāpēc ir noteikti ierobežojumi, lai cilvēkiem nebūtu kārdinājuma  sagaidīt jauno gadu draugu un radu pulkā, tas ir šobrīd svarīgi, informēja ministre.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs informēja, ka situācija aizvien ir nopietna, jo svētku brīvdienās testu skaits samazinājies par 10%, tomēr saglabājās inficēšanās pieauguma tendence – par 3,5%. Viņš arī norādīja, ka, piemēram, 150 cilvēki no tiem nedaudzajiem, kuri spēja identificēt, kur ir saslimuši, atzina, ka inficējušies privātajos pasākumos.

Policija vērtēs situācijas, bet ļaunprātīgus pārkāpējus bargi sodīs

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks atgādināja, ka par epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpumiem ir paredzēti sodi fiziskajām personām no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām – no 140 līdz 5000 eiro.

Viņš aicināja visus šajā gadu mijā apsvērt, vai mūsu un mūsu līdzcilvēku veselība un dzīvība nav dārgāka par vēlmi pulcēties, aicināja arī nerīkot kādus pasākumus un protestus, jo savu viedokli šobrīd var paust attālināti, jo ir jāizvairās no fiziska kontakta, lai neizplatītu infekciju.

Ruks gan norādīja, ka policija nav cilvēki bez sirds un saprašanās, un vērtēs katru gadījumu un nemēģinās par varītēm sodīt, ja cilvēkam patiešām bija neatliekama nepieciešamība doties kaut kur un nav citu variantu, piemēram, uz aptieku pēc zālēm. Ja cilvēks spēs situāciju paskaidrot, ja viņš nebūs reibumā aizklīdis meklēt izklaides, policija būs saprotoša, sacīja Ruks.

Arī Viņķele pauda pārliecību, ka policija būs iejūtīga un saprotoša, sarunā noskaidros situāciju un to respektēs, “bet jebkuras konstrukcijas  “kā būtu” palielina interpretācijas iespējas un attālina no galvenā mērķa, kas ir samazināt  pulcēšanos”.

Ruks informēja, ka policija arī sadarbosies ar pašvaldību policiju, Zemessardzi un  robežsargiem.   

Pagarinās ārkārtējo situāciju un plānveida veselības aprūpes pakalpojumu ierobežojumus

Tāpat valdība nolēma pagarināt ārkārtējo situāciju no pašreiz noteiktā 11. janvāra līdz 7. februārim, informēja Kariņš.

Šodienas valdības lēmums neskāra izglītības sistēmu, un par to, kā turpinās organizēt mācību procesu pēc brīvdienu beigām ārkārtas situācijas laikā, valdība vēl spriedīs trešdien, informēja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).  

Tāpat arī nav lemts par to, vai pašlaik spēkā esošie ierobežojumi, piemēram, tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas jomā, būs spēkā arī pēc 11. janvāra, par to valdība vēl turpinās spriest trešdien.

Valdība arī varētu noteikt prasību, kad aviosatiksme ar Lielbritāniju tiks atjaunota, – aviopasažieriem no Lielbritānijas, ierodoties Latvijā, uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Par satiksmes atjaunošanu gan lems visas trīs Baltijas valstis saskaņoti un pagaidām nav zināms, kad tas varētu notiek.

Savukārt Viņķele informēja, ka Veselības ministrija rosinās arī  pagarināt termiņu, kurā ierobežoti plānveida stacionārie veselības aprūpes pakalpojumi, no  4. janvāra  līdz 17. janvārim.

Ministru kabinets konceptuāli vienojās līdz 7.februārim pagarināt ārkārtējo situāciju, iekļaujot papildu nosacījumu par komandantstundu, ko valdība sauc par “brīvdienu mājsēdi”.

Visiem Latvijas iedzīvotājiem laikā no 30.decembra līdz 4.janvārim, kā arī 8. un 9.janvārī no plkst.22 līdz 5 būs jāuzturas savā dzīvesvietāpaziņoja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien preses konferencē informēja, ka “brīvdienu mājsēde” tiks ieviesta ar mērķi, lai vēl vairāk samazinātu cilvēku iespējas kontaktēties.

Patlaban nav plānots ierobežot pārvietošanās iespējas pa dienu. Līdz ar to tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas drīkstēs strādāt no plkst.6 līdz 21, lai darbinieki varētu nokļūt no mājām uz darbu un atpakaļ, nepārkāpjot noteikumus. Darba laika ierobežojums attiektos arī uz sabiedriskās ēdināšanas vietām, joprojām ēdienu un dzērienus izsniedzot tikai līdzņemšanai.

Ministru kabinets un eksperti turpina darbu, lai vienotos par skaidrām regulējuma detaļām. Nākamā Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēde plānota trešdien, 30.decembrī.

Pēdējo reizi miera apstākļos Latvijā komandantstunda bijusi ieviesta 1934.gada maijā pēc Kārļa Ulmaņa veiktā apvērsuma, vēsta LTV.

👁️‍🗨️Preses konference | Uzzini par ārkārtas valdības sēdē pārrunāto turpmākai COVID-19 izplatības ierobežošanai. Par…

Posted by Ministru kabinets / Government of Latvia on Otrdiena, 2020. gada 29. decembris

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš no svētavota
Skolnieciņš no svētavota

Ar ašiem soļiem tuvojas 2021. gads. 2021. gads ir baltā, metāliskā Vērša gads. Baltais, metāliskais Vērsis ir spēka, izturības, strādīguma un pacietības simbols. Vērsis ir ļoti labestīgs un pretimnākošs katra no mums, kas viņam tic. Ticot Vērša spēkam, zvaigznes 2021. gadā kļūs mums īpaši labvēlīgas. Lai nākamais gads nestu mums tikai vēlamās un pozitīvās pārmaiņas, uz svētku galda skaistā šķīvītī iedegsim baltu sveci par godu nākamā gada saimniekam – Vērsim. Taču būsim piesardzīgi ar atklātu uguni, dedzinot svecītes. Ievērosim visus ugunsdrošības noteikumus, neatstāsim degošas svecītes bez uzraudzības! Lūgsim balto, metālisko Vērsi, lai nākamais gads mums būtu veiksmīgāks par iepriekšējo. Atstāsim… lasīt vēl »

Stienis
Stienis

Paldies, paldies! Kaut nu Tavi vēlējumi piepildītos…. bet – vai Tu tiešām dzīvo pārliecībā, ka esi mūsu Dievu dēls?

Skolnieciņš no svētavota
Skolnieciņš no svētavota

Mēs visi esam Dievu bērni, jo Dievi ir mūsu radītāji.