Kas nav aizliegts, tas ir atļauts – Elksniņš skaidro savu piedalīšanos Baltkrievijas neatkarības dienas svinībās

Andrejs Elksniņš

Informācija par Baltkrievijas ģenerālkonsulāta rīkoto pasākumu bija gan Ārlietu ministrijas (ĀM), gan Valsts drošības dienesta (VDD) rīcībā, taču no minētajām institūcijām pašvaldībā netika saņemta jebkāda informācija ar lūgumu vai aicinājumu pašvaldības amatpersonām atturēties apmeklēt minēto pasākumu, vēstulē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam (AP) paskaidro Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (S).

Viņš uzskata, ka, Baltkrievijas neatkarības dienas svinības un pildot likuma “Par pašvaldībām” 62. pantā noteiktos pašvaldības domes priekšsēdētāja pienākumus, nav pārkāpis Satversmi, likumus vai Ministru kabineta noteikumus, kā arī visi tiesas spriedumi pašvaldībā tiekot izpildīti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

“Arī ministra vēstulē nav norādīta informācija, kas apliecinātu pretējo. Turklāt ministrs manā rīcībā nav konstatējis pārkāpumu saistībā ar manu dalību šā gada 5.jūlija pasākumā,” paziņojumā raksta Elksniņš.

Pēc viņa paustā, ministra paskaidrojuma pieprasījuma tekstā nav norādīti konkrēti tiesību akti, ko mērs šajā situācijā būtu pārkāpis, un vēstule saturot “vienīgi vispārēju atsauci uz ANO rezolūciju un Saeimas paziņojumu par Krievijas agresijas pret Ukrainu nosodījumu, kā arī Baltkrievijas iesaistei un Krievijas atbalstam nelikumīga spēka pielietošanā Ukrainā”.

Kā argumentu Elksniņš min to, ka pašlaik normatīvajos tiesību aktos, kā arī jebkādos starptautiskos vai nacionālos politiskos lēmumos Baltkrievija neesot noteikta kā valsts, ar kuras amatpersonām pašvaldības domes amatpersonām būtu aizliegts tikties. 

Pēc Elksniņa domām, neviens normatīvais akts Latvijā neaizliedz pašvaldības priekšsēdētājam, priekšsēdētāja vietniekam vai deputātam apmeklēt Baltkrievijas ģenerālkonsulāta organizētos pasākumus, ko minētajā situācijā apliecina plašsaziņas līdzekļos publiskotais ĀM skaidrojums, par ko var pārliecināties ikviens. Proti, ministrijas pārstāve Solvita Martinsone esot atzīmējusi, ka “Baltkrievijas ģenerālkonsulātam Daugavpilī nav aizliegts rīkot svinīgus pasākumus, tomēr Latvijas amatpersonām būtu rūpīgi jāizvērtē dalība tajos, ņemot vērā Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko neleģitīmās vēlēšanas, represijas pret pilsonisko sabiedrību, hibrīduzbrukumu Latvijas robežai, kā arī Krievijas īstenoto agresiju Ukrainā”.

Informācija par minēto pasākumu bija gan ĀM, gan VDD rīcībā, taču no minētajām institūcijām pašvaldībā netika saņemta jebkāda informācija ar lūgumu vai aicinājumu pašvaldības amatpersonām atturēties apmeklēt minēto pasākumu, saka vietvaras vadītājs.

“Papildus tam, ne ĀM, ne VDD manā rīcībā, apmeklējot pasākumu, nav konstatējuši jebkādus tiesību normu pārkāpumus,” apgalvo politiķis Elksniņš.

Papildus likuma “Par pašvaldībām” 62.pantā noteiktajiem domes priekšsēdētāja amata pienākumiem savā vēlēšanu apgabalā Elksniņš pildot arī deputāta pienākumus un savas deputāta tiesības jautājumos, kas skar Daugavpils pašvaldības vēlētāju intereses, kas izriet no Pašvaldības domes deputāta statusa likuma.

Vēstulē ministram arī norādīts, ka Daugavpils pašvaldības administratīvajā teritorijā ir ievērojams uzņēmumu skaits ar Baltkrievijas ekonomisko kapitālu, kuru vidējais apgrozījums gadā ir 50 miljonu eiro, un kuros tiek nodarbināti vismaz 400 darbinieki, kuri ir pašvaldības iedzīvotāji. Turklāt, daļa no šiem uzņēmumiem joprojām darbojas arī Baltkrievijā un, neskatoties uz minēto, Daugavpils pašvaldība, ja tas ir nepieciešams, ievērojot normatīvos tiesību aktus, šādiem uzņēmumiem un to darbiniekiem sniedz visu nepieciešamo atbalstu.

“Papildus tam, Daugavpils ir izteikti daudznacionāla pilsēta un baltkrievi tajā ir viena no skaitliski lielākajām etniskajām grupām. Vairākumam Latvijas baltkrievu ir ļoti ciešas saiknes ar etnisko dzimteni, kur dzīvo to radinieki un draugi vai tur atrodas to radinieku kapi,” pauž Elksniņš.

Ievērojot skaidrojumā iepriekš citēto ĀM pārstāves paziņojumā plašsaziņas līdzekļos minēto, ka Baltkrievijas ģenerālkonsulātam Daugavpilī nav aizliegts rīkot svinīgus pasākumus, tomēr “Latvijas amatpersonām būtu rūpīgi jāizvērtē dalība tajos”, Elksniņš norāda, ka ir veicis šādu izvērtējumu.

Baltkrievijas ģenerālkonsulāta Daugavpilī organizēto pasākumu domes priekšsēdētājs apmeklējis ar mērķi nodrošināt pašvaldības iedzīvotāju tiesību un likumīgo interešu aizsardzību, kas izriet no pašvaldību kompetences, vienlaikus aktualizējot ģenerālkonsulāta darbiniekiem arī jautājumu par Latvijas valsts pilsoņa iespējamo nepamatoto ievietošanu psihiatriskajā slimnīcā, kas šī gada jūnijā tika plaši aprakstīta vietējos plašsaziņas līdzekļos.

Tāpat pasākumā Elksniņš ticies gan ar baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” un biedrības “Latvijas Baltkrievu savienība” pārstāvjiem, gan ar biedrības “Ukraiņu kultūras centrs “Mrija”” pārstāvjiem, kā arī Daugavpilī strādājošo uzņēmumu pārstāvjiem, vienlaikus apliecinot savu atbalstu tiem cilvēkiem, kuri briesmīgajā kara situācijā meklē patvērumu Latvijā.

Ņemot vērā ministra vēstulē izteikto lūgumu sniegt paskaidrojumu arī par domes priekšsēdētāja pirmā vietnieka Alekseja Vasiļjeva (LKS) dalību minētajā pasākumā, Elksniņš norāda, ka ir noskaidrojis, ka Vasiļjevs pasākumā piedalījās kā pašvaldības domes deputāts, īstenojot savas politiskās amatpersonas tiesības saskaņā ar Pašvaldības domes deputāta statusa likumu.

“Pašvaldības domes priekšsēdētājam normatīvajos aktos nav noteiktas tiesības kontrolēt vai ierobežot šādu tiesību īstenošanu. Turklāt arī ministra vēstule nesatur norādi uz tiesību aktiem, kas paredzētu šādas domes priekšsēdētāja tiesības. Ievērojot minēto, es nevaru paskaidrot viņa īstenoto pašvaldības domes deputāta konkrēto aktivitāti,” skaidro Elksniņš.

Kā ziņots, Daugavpils viesnīcas “Latgola” restorānā rīkotās Baltkrievijas neatkarības dienas svinības apmeklējis arī Daugavpils domes priekšsēdētājs Elksniņš, vēstīja televīzija “ReTV” un interneta portāls “Chayka”.

Pasākums sākās vakarā, un restorānu varēja apmeklēt ne tikai aicinātās personas, kuru vidū bija Elksniņš un Daugavpils pirmais vicemērs Vasiļjevs, bet arī uzņēmēji un citas personas.

Elksniņš televīzijai “ReTV” un portālam “Chayka” norādīja, ka patlaban Daugavpilī oficiāli darbojas Baltkrievijas diplomātiskā pārstāvniecība, un, neraugoties uz jebkādiem paziņojumiem, tā turpina strādāt.

Par Latvijas amatpersonu rīcību, apmeklējot agresorvalsts rīkotu pasākumu, “ReTV” un portālam “Chayka” viedokli pauda gan VDD, gan ĀM.

VDD norādīja, ka pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā Latvijas valsts un pašvaldību amatpersonu piedalīšanās agresorvalsts Krievijas vai tās tuvākās sabiedrotās – Baltkrievijas – rīkotos pasākumos nav atbilstoša Latvijas nacionālās drošības interesēm.

“Šāda rīcība ir pretrunā Latvijas valsts nosodošajai nostājai pret Krievijas īstenotajiem noziegumiem pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem, kā arī neveicina Latvijas sabiedrības vienotību šajos sarežģītajos apstākļos,” uzsvēra VDD.

Savukārt ĀM pārstāve Martinsone atzīmēja, ka Baltkrievijas ģenerālkonsulātam Daugavpilī nav aizliegts rīkot svinīgus pasākumus, tomēr Latvijas amatpersonām būtu rūpīgi jāizvērtē dalība tajos, ņemot vērā Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko neleģitīmās vēlēšanas, represijas pret pilsonisko sabiedrību, hibrīduzbrukumu Latvijas robežai, kā arī Krievijas īstenoto agresiju Ukrainā.

Vēlāk vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Plešs pieprasīja paskaidrojumus par Elksniņa rīcību, apmeklējot Baltkrievijas neatkarības dienas svinības viesnīcas “Latgola” restorānā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


16
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Fedja
Fedja

Baltkriev, latvietis ir ar tevi! Turies! Tu esi mūsu saimē, mūsu ES!

Conflict Intelligence Team
Conflict Intelligence Team

Jauno gadu Elksniņš sagaidīs Krievijā.

Liaja
Liaja

Puisim pašvaki ar likumu zināšanu valstī, kur grib būt pilsonis un figurēt– atļauts ir tikai tas, kas atļauts publiskajā sektorā, cik zināms pašvaldības lai arī ģimenes uzņēmumi pēc būtības , tomēr nav pārreģistrēti par SIA

Dins
Dins

Tieši tā. Šoreiz ir runa tieši par amatpersonu.

Jabadabado
Jabadabado

Dvinskas mērs ir ļoti gudrs.

ruksis
ruksis

Plikpauris Pūķins arī.

ērce
ērce

Jelksniņam ir krieviskā domāšana.

G. Akmeņkalns
G. Akmeņkalns

Amatpersonas drīkst darīt tik to, ko tām atļauj likums, kamēr parasti cilvēki drīkst darīt visu, ko likums neaizliedz! Tātad, kas nav aizliegtrs, tas ir atļauts neaatiecas uz amatpersonām.

Skolnieciņš
Skolnieciņš

8 years ago, Russia had occupied and annex the Crimea. Vladimir Putin, Mikhail Mishustin, Sergey Lavrov, Sergey Shoigu, Valery Gerasimov, Alexander Lukashenko, Roman Golovchenko, Viktor Khrenin, Viktor Gulevich, Alexander Volfovich, Denis Pushilin, Vladimir Pashkov, Leonid Pasechnik, Sergey Kozlov are felons, murders and liars. This is a call sheet of war criminals. These persons are unforgivable. They will be in jail. #StopRussia #StopPutin #StopWar ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Ukraine has old paganism traditions. Many Ukrainian pagans believe in Slavic Gods or Norse Gods. Belief is very important for every human. Ukrainian culture is wonderful and incredible. Russia wants to destroy Ukrainian culture. ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Russia must renounce the use of force! Russia must the renunciation of war! Dictator Vladimir Putin is a war criminal! Dictator Vladimir Putin will be in jail. #24.02.2022. #StopRussia #StopPutin #StopWar #SlavicGods #PrayForUkraine ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

Māra
Māra

Oi, učeņica, vai tu savu dzimto valodu esi aizmirsis un tagad lieto kropļotu angļu valodu?

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Manas angļu valodas zināšanas nav ideālas. Bet es cenšos.
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

Skolnieciņš
Skolnieciņš

On February 24 Russia has invaded in Ukraine. February 24th was very sad and horrible day. At 5 a.m. many Ukrainian cities was shooting. But Ukrainians don′t give up. Ukrainians are defending their country. Russia was launching a war in Ukraine. Russia have created a new hotbed of war in Europe. It′s been four months, but Russia don’t want to the renunciation of war. Ukraine will have to win this war. Ukraine will have to defend own freedom and independence. #24.02.2022. #NoWar
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

Fedja
Fedja

Normāli, Baltkrievija neatkarīga!

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Fedja, Baltkrievija ir atkarīga no Krievijas. De facto Baltkrieviju ir okupējusi Krievija.