Domstarpību dēļ bēgļu jautājumā Straujuma atlaiž savu parlamentāro sekretāru

Laimdota Straujuma

Ministru prezidente Laimdota Straujuma («Vienotība») ceturtdien parakstīs rīkojumu par sava parlamentārā sekretāra Riharda Kola (NA) atbrīvošanu no amata, apstiprināja Straujumas preses sekretāre Aiva Rozenberga.

Valdības vadītāja trešdien mutiski brīdinājusi Kolu par iespējamo atlaišanu pēc tam, kad viņš kopā ar citiem NA pārstāvjiem un opozīcijas partijām parakstīja lēmuma projektu par ārkārtas sēdes sasaukšanu par bēgļu uzņemšanu Latvijā.

Rozenberga akcentēja, ka premjera parlamentārā sekretāra uzdevums ir nodrošināt savstarpēju saikni starp Ministru prezidentu un Saeimu jautājumos, par kuriem lemj valdība. Līdz ar trešdienas rīcība Straujumai bijis pārsteigums. Kols valdības vadītājai esot atvainojies par to, ka neinformēja Straujumu pirms lēmumu projekta parakstīšanas.

Ņemot vērā to, ka NA ir vairākkārt paudusi bažas par to, vai bēgļi spēj integrēties Latvijā un būs patriotiski un lojāli mūsu valstij, Ministru prezidente bija nolēmusi dot Kolam vēl vienu iespēju un piedāvājusi viņam uzņemties koordinēt jautājumus, kas saistīti ar bēgļu latviešu valodas apguvi un citiem integrācijas risinājumiem, pastāstīja Rozenberga.

Tomēr Kols no šāda Straujumas piedāvājuma atteicies, līdz ar to abas amatpersonas pateikušās viena otrai par sadarbību, un Ministru prezidente ceturtdienas laikā parakstīs rīkojumu viņa atbrīvošanu no amata.

Kols iepriekš žurnālistiem teicis, ka “Straujuma man burtiski pateica – es tevi atlaižu”. Viņš arī norādīja, ka nav redzējis ne rakstisku rīkojumu, ne lēmumu par atbrīvošanu no amata, kā arī nav saņēmis atbilstošu argumentāciju”.

“Es aicinātu Straujumu izvērtēt, vai tas nav pārsteidzīgs paziņojums pēc plenārsēdes. Es nezinu, vai tas bija emociju sakāpinājums,” pauda politiķis. Kols uzsvēra, ka “Straujumai būtu cienīgi izrunāt šo jautājumu viens pret viens”.

Ceturtdien Saeimas kvoruma neesamības dēļ deputāti neuzdeva valdībai paskaidrot lēmumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā.

Saeimas ārkārtas sēdē, kuru trešdien ar 45 deputātu parakstiem sasauca opozīcijas partijas, kā arī Nacionālā apvienība, netika pieņemts lēmums par uzdevuma došanu valdībai par bēgļu jautājuma izskaidrošanu, jo par sagatavoto lēmumprojektu balsoja tikai 41 deputāts un atturējās divi, bet, pārbaudot reģistrāciju, konstatēts, ka uz sēdi ieradušies 68 deputāti.

Deputāti, kuri bija ieradušies uz Saeimas sēdi un nepiedalījās balsojumā, bija no «Vienotības» un Zaļo un zemnieku savienības jeb partijām, kuras arī valdībā atbalstīja bēgļu uzņemšanu Latvijā.

Balsojumā atturējās divi NA deputāti Einārs Cilinskis, kā arī Ināra Mūrniece. Par lēmumprojektu balsoja «Saskaņas», lielākā daļa NA, kā arī «No sirds Latvijai» un Latvijas Reģionu apvienības deputāti.

Ņemot vērā, ka balsojums kvoruma neesamības dēļ nenotika, tas tiks iekļauts nākamās Saeimas sēdes darba kārtībā kā pirmais izskatāmais jautājums.

Prezidijs bija sasaucis ārkārtas sēdi, kurā valdībai tiks uzdots sniegt skaidrojumu saistībā ar lēmumu Latvijā uzņemt 250 bēgļu.

Saeimas lēmumprojekts paredzēja uzdot Ministru kabinetam līdz 13.jūlijam sagatavot un iesniegt Saeimai detalizētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem, rīcības plānu bēgļu izmitināšanai un integrācijai Latvijas sabiedrībā, kā arī pamatot finansiālās izmaksas un sniegt skaidrojumu, no kādiem valsts budžeta līdzekļiem tiks segtas bēgļu izmitināšanas un integrācijas izmaksas triju gadu periodā.

Tāpat lēmumprojekts paredz līdz 14.jūlijam sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, kuras ietvaros Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai būtu jāsniedz ziņojums par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar