Didzi Šmitu par e-sēžu neapmeklēšanu rosina izslēgt no 13.Saeimas

Didzis Šmits, Saeima.lv

Saeimas Mandātu, ētikas iesniegumu komisijā trešdien, 17. martā, tika piedāvāts deputātu Didzi Šmitu izslēgt no 13. Saeimas sastāva par neapmeklētām parlamenta attālinātajām sēdēm, taču balsojums vēl nenotika. Šmits Saeimas attālinātajās sēdēs nepiedalās jau pusgadu, jo uzskata, ka tās nav likumīgas.

Šmits Saeimā tika ievēlēts no “KPV LV” saraksta, taču, partijai irstot, palika bez partejiskās piederības, nepievienojoties arī Alda Gobzema jaunajam politiskajam spēkam.

Saeimas kārtības rullis paredz, ka par katru neattaisnotu sēdes kavējumu deputātam no mēnešalgas atvelk 20%, līdz sasniegts minimālās algas apmērs. Tomēr Šmits pēdējo pusgadu turpinājis katru mēnesi saņēmis virs diviem tūkstošiem eiro, kaut gan šajā laikā kavējis 62 Saeimas sēdes.

Atsaucoties uz parlamenta juristiem, Saeimas sekretāra biedre Marija Golubeva no “Attīstībai/Par!” skaidroja – Šmita gadījumā alga samazināta netiek tāpēc, ka visas attālinātās sēdes juridiski ir ārkārtas sēdes. Savukārt sods pienākas tikai par kārtējo sēžu kavēšanu.

Saeimas priekšsēdētājas birojs norādīja, ka attālinātās sēdes ir ārkārtas tāpēc, ka e-Saeimas platforma neļauj sēdes laikā darba kārtību papildināt ar jauniem likumprojektiem. Kārtējās sēdēs šādai iespējai jābūt. 

Saeimas kārtības rullis paredz iespēju deputātu no parlamenta izslēgt, ja tas kavējis vismaz pusi no kārtējās sesijas sēdēm. Saeimas Juridiskais birojs trešdien neatbildēja uz jautājumu, vai punkts attiecas arī uz ārkārtas sēdēm.

Tāpēc komisija trešdien par piedāvājumu nebalsoja, jo deputāti uzskatīja, ka jānoskaidro Saeimas Prezidija un Saeimas Juridiskā biroja viedoklis.

Savukārt Šmits ir pārliecināts, ka algas samazinājumu par nepiedalīšanos sēdē nav pelnījis.

D. Šmitam par attālināto sēžu boikotu algu nesamazina

Kopš Saeima strādā attālināti, deputāts Didzis Šmits sēdēs nepiedalās, taču saņem pilnu algu. Kaut arī Saeimas Kārtības rullis par sēžu neattaisnotu kavēšanu paredz algu samazināt, uz Šmitu tas neattiecas, jo pēdējā pusgadā bijušas tikai ārkārtas sēdes. Deputāts uzskata, ka algu ir nopelnījis, un uzsver, ka sēdēs nepiedalās pārliecības dēļ. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/smitu-par-e-sezu-neapmeklesanu-piedava-izslegt-no-saeimas-bet-lemumu-vel-nepienem.a397071/

Posted by LTV Ziņu Dienests on Trešdiena, 2021. gada 17. marts

Šmits komisijas sēdē skaidroja, ka tajās Saeimas sēdēs, kuras notiek pamatā attālināti, viņš nepiedalās, jo “ir devis zvērestu ievērot Satversmi un likumus”, kurās e-Saeima nav pieminēta.

Parlamentārietis izteicās, ka pieļaujot iespēju, ka e-Saeimas sistēmu varētu izmantot, ja tā tiktu paredzēta Saeimas kārtības rullī.

Šmits akcentēja, ka e-Saeimas sistēmas izmantošana nav noteikta likumā, ka nav bijis arī cita veida Saeimas balsojuma par e-Saeimas izmantošanas akceptēšanu un ka atsevišķiem deputātiem esot bijusi liegta iespēja debatēt par šīs sistēmas izmantošanas atbilstību likumiem.

Šmits Latvijas Televīzijai norādīja, ka izslēgšanas gadījumā viņš būtu gatavs tiesāties par savu taisnību.

E-Saeimas likumību tikko kā vērtējusi Satversmes tiesa lietā par Administratīvi teritoriālo reformu.

“Tiesa diezgan strikti un skaidri atzina, ka nav nekādu šaubu, ka e-Saeima atbilst Satversmei, un tā garantē visas deputāta tiesības, kādas viņam ir, lai tās varētu realizēt caur šo platformu,” atgādināja valsts tiesību eksperts Edgars Pastars.

Daži komisijas deputāti kritiski vērtēja piedāvājumu balsot par Šmita izslēgšanu no Saeimas vai arī pašu lēmumprojektu, cita starpā izskanot arī viedoklim, ka nav pamata par šādu rosinājumu balsot. Daži citi komisijas deputāti savukārt vaicāja Šmitam par saņemto atalgojumu un par viņa darbības atbilstību savu vēlētāju priekšā.

“Nepiekrītu Didža Satversmes interpretācijai, bet es gribu uzteikt Didža rakstura stingrību. Man liekas, ka lielākā daļa tā saucamo “opozīcijas” līderu varētu pienest viņam čībiņas,” sacīja “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

“Mums ir cilvēks Saeimā, kurš saņem atalgojumu, nenākot vispār uz Saeimas sēdēm. [..] Kāpēc šis vispār ir noticis tik ilgi?” savukārt neizpratnē bija Saeimas deputāts Ilmārs Dūrītis (”Attīstībai/Par!”).

Vienīgo reizi Saeima deputātu no savām rindām izslēgusi 1995. gadā, kad par sēžu neapmeklēšanu mandātu zaudēja Joahims Zīgerists.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Foto: Saeima.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Milda
Milda

Tas bija pretīgi , kā viena Saeimas deputāte e- sēdē vārtijas apakšveļā savā gultā , izcils pienesums Latvijas demokrātijā !

Stienis
Stienis

Vienkārši klauni. Turklāt klauni visādā ziņā – gan pieņemto lēmumu ziņā, gan šī konkrētā gadījuma sakarā, gan ķīniešu sērgas lēmumu sakarā.

tā gan
tā gan

Pilnībā atbalstu Didzi Šmitu, saeimai ir jāstrādā klātienē. Vakcīnas ir saņēmuši un maskas arī var uzlikt. Darbs jādara godīgi un ar atbildību.